آشنایی با مزایای درمانی پماد فیبرینولیزین

اطلاعات دارویی پماد فیبرینولیزین

پماد فیبرینولیزین (Fibrinolysin) به بهبودی سوختگی‌های جزئی، زخم‌های سطحی، زخم‌های جراحی و اسکار کمک می‌کند. این دارو با برداشتن بافت‌های مرده از زخم‌ها، ضایعات و سوختگی‌ها به ترمیم و التیام زخم کمک می‌کند، همچنین مصرف داخل مهبلی پماد فیبرینولیزین به درمان التهاب واژن و عفونت گردن رحم کمک می‌کند.

مکانیسم اثر پماد فیبرینولیزین

این ترکیب مخلوطی از 2 آنزیم است. تجویز توأم این دو آنزیم به صورت موضعی موجب تجزیه پروتئین‌های حاصل از فعالیت آنزیمی باکتری‌ها و در نتیجه رقیق شدن چرک و نیز حل شدن لخته خون یا تجزیه فیبرین، فیبرینوژن و سایر پروتئین‌های پلاسما از جمله فاکتورهای انعقادی V و VIII در محل ضایعه می‌گردد. بدین ترتیب برداشت و زدودن بافت‌های مرده از سطح پوست یا حفرات مشخصی از بدن، با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.

مقدار و روش درست مصرف پماد فیبرینولیزین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار مصرف پماد فیبرینولیزین از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک متخصص برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولا این پماد باید ۳-۲ بار در روز روی محل آسیب دیده مالیده شود.

قبل از استفاده از پماد فیبرینولیزین ، دست‌ها و منطقه آسیب دیده را با آب اکسیژنه بشویید و قبل از استفاده از دارو پوستتان را خشک کنید. بعد از استفاده از دارو دست‌هایتان را بشویید. سپس از مالیدن یک لایه نازک از پماد فیبرینولیزین محل آسیب دیده را بپوشانید.

برای افزایش کارایی پماد فیبرینولیزین بهتر است ضایعات خشکیده زخم و بافت‌های مرده کاملاً برداشته شده و سپس پماد فیبرینولیزین مستقیماً روی زخم مالیده شود.

اگر پماد فیبرینولیزین به طور تصادفی، با مناطق سالم پوست شما برخورد کرد، پوستتان را با آب بشویید. در صورتی که این دارو وارد دهان، گوش و چشمتان شود، می‌تواند بسیار مضر باشد، هنگام استفاده از آن دقت کنید.

پماد فیبرینولیزین فقط برای استعمال خارجی است. تنها در صورت تجویز پزشک می‌توانید داخل مهبلی نیز از آن استفاده نمایید. پماد فیبرینولیزین را به طور منظم استفاده نمایید تا نتیجه درمانی بهتری بگیرید.

Fibrinolysin

موارد منع مصرف پماد فیبرینولیزین

 • به تاریخ انقضای پماد فیبرینولیزین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز پماد فیبرینولیزین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی پماد فیبرینولیزین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
 • اگر بیماری ترومبوآمبولیک دارید، نباید از پماد فیبرینولیزین استفاده نمایید.

مصرف پماد فیبرینولیزین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.

تداخل دارویی پماد فیبرینولیزین

ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

هشدار درباره مصرف پماد فیبرینولیزین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف پماد فیبرینولیزین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر بیماری ترومبوآمبولیک دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

اگر در حال مصرف دارو یا محصول پوستی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

پماد

عوارض مصرف پماد فیبرینولیزین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. برخی از عوارض این دارو عبارتند از:

 • قرمزی
 • سوزش
 • التهاب

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از پماد فیبرینولیزین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد پماد فیبرینولیزین

اگر پماد فیبرینولیزین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، استفاده کنید موجب افزایش خون در موضع مصرف می‌شود.

توصیه های دارویی پماد فیبرینولیزین

1- برای افزایش کارآیی دارو، ابتدا ضایعات خشکیده زخم و بافت‌های مرده را کاملاً برداشته و سپس پماد مستقیماً روی زخم قرار داده شود.
2- در هر بار تجویز، شستشوی ترشحات و مواد زائد با یک محلول ضد عفونی کننده مثل آب اکسیژنه، محلول نمکی نرمال یا آب گرم، قبل از استفاده از پماد،توصیه می‌شود.
3- بهتر است پس از مالیدن یک لایه نازک از پماد روی زخم، موضع پوشانیده شود.

شرایط نگهداری از پماد فیبرینولیزین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *