دسته‌بندی نشده

آشنایی با مزایای درمانی و عوارض قرص لاموبیوژین

لاموبیوژین چیست و چرا تجویز می شود؟

لاموبیوژین (LAMOBIOGINE) نام تجاری داروی ضد صرع لاموتریژن است. صرع نوعی بیماری مغزی می باشد که در آن این حملات تشنج در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول های قسمتی از مغز رخ می دهد. لاموبیوژین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده می شود.

علاوه بر اینها لاموبیوژین می تواند در برخی شرایط بیماری های اعصاب و روان مانند بیماری دوقطبی نیز اثر درمانی داشته باشد زیرا می تواند از بروز مرحله ی افسردگی در این بیماران جلوگیری نماید.

لاموبیوژین همچنین در بعضی افراد باعث کاهش اشتها می شود که جزء عوارض این دارو محسوب می گردد و در پرخوری های با منشاء عصبی به عنوان ضد اشتها کاربرد دارد.

مکانیسم اثر و فارماکوکینتیک لاموبیوژین

لاموبیوژین شبیه فنی‌توئین و کاربامازپین، کانالهای سدیمی وابسته به ولتاژ را مسدود می‌کند.

لاموبیوژین از راه خوراکی به سرعت جذب می‌شود. در کبد متابولیزه و از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. نیمه عمر پلاسمایی این دارو به طور متوسط 25 ساعت می‌باشد. فراهمی زیستی این دارو 98% می‌باشد.

پیش از مصرف لاموبیوژین

 • در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.
 • در صورت سابقه ی مشکلات کلیوی، کبدی، بیماری پارکینسون و حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از آنجا که لاموبیوژین می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

لاموبیوژین

نحوه ی مصرف لاموبیوژین

 • لاموبیوژین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید . مصرف این دارو باتوجه به وضعیت و نوع مشکل شما متفاوت می باشد.
 • از آنجا که لاموبیوژین بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد. اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
 • قطع لاموبیوژین به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ی تشنجی برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع این دارو بایدبصورت تدریجی و تحت نظر پزشک انجام شود.
 • ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار کم دارو شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
 • مقدار مصرف لاموبیوژین در کودکان با توجه به شرایط، سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود.
 • لاموبیوژین با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.قرص را بصورت کامل با یک لیوان آب ببلعید .

در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت لاموبیوژین بلافاصله پس از یادآوری آن را مصرف کنید مگر آنکه زمان یاد آوری به نوبت مصرف بعدی دارو نزدیک باشد.در این شرایط نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و نوبت بعدی را در زمان خودش مصرف کنید اما به هیچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نکنید.

مقدار مصرف لاموبیوژین

بزرگسالان:در ابتدا mg/day25 به مدت 14 روز ، سپس mg/day50 برای 14 روز بعدی تجویز می شود. مقدار مصرف معمو نگهدارنده mg/day200-100 در 2-1 مقدار منقسم (حداکثرmg/day500) می باشد.

برای درمان کمکی به همراه والپروات، در ابتدا 25 میلی گرم یک روز در میان به مدت 14 روز و سپس mg/day25 برای 14 روز بعدی تجویز می شود. مقدار مصرف معمول نگهدارنده به همراه والپروات mg/day200-100 در 2-1 نوبت است.

برای درمان کمکی بدون والپروات، در ابتدا 50 میلی گرم یک روز در میان به مدت 14 روز و سپس 50 میلی گرم دو بار در روز برای 14 روز بعدی تجویز می شود.

مقدار مصرف نگهدارنده بدون والپروات معمولاً mg/day400-200 در دو مقدار منقسم ( حداکثر mg/ day700) است.

کودکان :در کودکان 12-2 سال به عنوان درمان کمکی به همراه والپروات :در ابتدا mcg/kg/day200 به مدت 14 روز و سپس mcg/kg/day500 برای 14 روز بعد( در کودکانی که کمتر از 25 کیلوگرم وزن دارند، می توان در 14 روز اول 5 میلی گرم یک روز در میان تجویز کرد) مصرف می شود.

مقدار مصرف معمول نگهدارنده به همراه والپروات mg/kg/ day5-1 در 2-1 مقدار منقسم می باشد. در کودکان 12-2 سال برای درمان کمکی بدون والپروات ،در ابتدا mg/kg/ day2در دو نوبت به مدت 14 روز و سپس mg/kg/day5 در دو نوبت برای 14 روز بعدی تجویز می شود. مقدار مصرف معمول نگهدارنده بدون والپروات mg/kg/ day15-5 در دو مقدار منقسم می باشد.

قرص لاموبیوژین

توصیه های دارویی لاموبیوژین

با توجه به اینکه لاموبیوژین توسط شرکت ها ی متعددی ساخته می شود،ممکن است اثر داروی تولیدی شرکت های مختلف برای بیمار متفاوت باشد لذا نحوه ی مصرف این دارو باتوجه به شرکت سازنده و نام برند دارو متفاوت است. بطور مثال قرص های آهسته رهش باید بصورت کامل بلعیده شوند و از خرد کردن یا نصف کردن آن ها خودداری شود.

بعضی از برندها را بهتر است بعد از غذا و بعضی را باید قبل از غذا مصرف کنید به همین دلیل دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید و همچنین پیش از مصرف بروشور دارویی موجود درجعبه ی دارو را به دقت مطالعه کرده و سوالات خود را از داروسازتان بپرسید.

بهتر است هر بار برای دریافت نسخه ی جدیدتان از تغییر برند یا شرکت تولیدکننده ی دارو خودداری کنید و در صورت لزوم به پزشک خود اطلاع دهید.
-در ابتدای درمان با لاموبیوژین ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.

بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .به دلیل عوارض ناشی از لاموبیوژین برای جنین ،درصورتی که قصد بارداری یا شک به بارداری دارید حتما پزشک خود را جهت تغییر دارو مطلع سازید و در زمان مصرف این دارو از روش مناسب جهت پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.

در ابتدای شروع درمان بیماری صرع با لاموتریژین ممکن است تعداد یا نوع حملات تشنج کمی تغییر کند اما نگران نباشید زیرا به مرور این مشکل برطرف می شود.لذا احتیاطات لازم را رعایت کنید و با پزشک خود در تماس باشید.

مصرف الکل در مدت درمان با لاموبیوژین می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد. رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.

عوارض شایع لاموبیوژین

خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .

 • برای سردرد یا درد کمر و مفاصل احتمالی ناشی از مصرف لاموبیوژین از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
 • خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف لاموبیوژین می باشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
 • در صورت احساس تهوع و اسهال ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه این مشکل را برطرف می سازد.
 • در صورت بروز علائم آنفولانزا، گلودرد، تب یا تورم غدد لنفاوی، تغییرات شدید خلق و خو، مشکلات حرکتی، احساس لرزش، خستگی شدید،اختلال در خوابیدن، یا زخم خونریزی های بی دلیل و سایر موارد حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید .

عوارض نادر اما مهم لاموبیوژین

لاموبیوژین می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد، خشکی و التهاب چشم و بروز لکه های قرمز پوستی فوراً به پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید. این عارضه ۷ در میلیون احتمال بروز دارد و به آن سندرم استیونس جانسون می گویند.

مصرف قرص لاموبیوژین

هشدار ها در رابطه با لاموبیوژین

 • در طول مصرف لاموبیوژین پارامترهای کبدی،‌کلیوی وانعقاد خون بایستی دقیقاً‌ کنترل شود.
 • در صورت بروز بثورات جلدی، تب، علائم شبه آنفولانزا، خواب آلودگی و بدترشدن حملات صرعی به خصوص در ماه اول درمان، مصرف دارو باید قطع شود.
 • درموارد نارسایی کلیه و تالاسمی لاموبیوژین باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

ملاحظات اختصاصی لاموبیوژین

 • از قطع ناگهانی مصرف دارو خوددار ی شود ، زیرا احتمال افزایش دفعات حملات تشنجی وجود دارد و دارو به تدریج و طی دو هفته قطع شود.
 • اگر لاموبیوژین به یک رژیم چنددارویی شامل والپروات اضافه شود ، مقدار مصرف لاموتریژین باید کاهش یابد. در بیماران دچار اختلال شدید کار کلیه از مقدار نگهدارنده کم استفاده شود.
 • بیمار از نظر کاهش دفعات و مدت حملات تشنجی ارزیابی شود و ارزیابی دوره‌ای غلظت سرمی داروهای ضدتشنج کمکی کنترل شود. .

شرایط نگهداری لاموبیوژین

دارو در دمای 15 الی 30 درجه سانتی گراد و در پوشش کاملا بسته و مقاوم به نور نگهداری می شود. از یخ زدگی آن باید جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:

معرفی داروی ضد صرع ویگاباترین

همه چیز در مورد داروی ضد صرع(توپیرامات)

اطلاعات دارویی کامل داروی ضد صرع روفینامید

separator line

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا