1
1

آموزش تزئین دسته گل طبیعی ساده و شیک در خانه

سرفصل های این مقاله

مقدمه

برای تزئین یک دسته گل ساده و شیک در خانه، راه‌های زیادی وجود دارد. می‌توانید از گلدان‌های استوانه‌ای بلند با گل‌های ساقه بلند مانند زنبق، ارکیده و نیلوفر استفاده کنید یا به روشی دیگر یک لوستر رنگارنگ با استفاده از ترکیب گل‌های ایجاد نمایید. سلیقه و خلاقیت از کلیدهای اصلی هستند؛ امّا باید نکاتی را رعایت کنید تا گل آرایی چشم نوازی شکل گیرد.

سه نکته برای انتخاب گل‌ها

ایجاد یک دسته گل زیبا با گل‌های مناسب شروع می‌شود. چند نکته برای انتخاب گل:

1) به یک طیف رنگ پایبند باشید

هنگام انتخاب گل برای دسته گل خود از طیف رنگی استفاده کنید که با خانه هماهنگی داشته باشد. گل‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که رنگی مشابه یا مکمل با محل قرار گیری دارند. همچنین، مطمئن شوید که رنگ‌های داخل دسته گل مکمل یکدیگر باشند.

2) گل‌های فصل را تهیه کنید

گل‌های فصل، تازه‌تر و مقرون به صرفه‌تر از گل‌های خارج از فصل هستند. البته برخی گل‌ها در تمام طول سال رشد می‌کنند؛ مانند هورتانسیا.

3) گل‌های شاداب انتخاب کنید

برای اطمینان از اینکه گل‌هایتان تا حد امکان تازه به نظر برسند، از گل‌هایی مانند بابونه، ساکولنت‌ها و گل داوودی استفاده کنید.

چگونه یک دسته گل بسازیم؟

چه بخواهید دسته گلی برای اتاق تزئین کنید و چه بخواهید آن را به کسی هدیه دهید، با دستورالعمل زیر می‌توانید هر نوع دسته گلی را شکل بدهید. در ادامه نیز چندین نمونه برای شما آماده کرده ایم که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید.

1) بهترین گل‌ها را انتخاب کنید

مطمئن شوید جایی که از آن خریداری می‌کنید کیفیت بالایی به شما ارائه می‌دهد. هنگام انتخاب رنگ، فصل، بودجه و عطر را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که گل‌ها تازه، محکم و مکمل یکدیگر در رنگ و بو باشند.

2) خارها را بردارید

به خصوص اگر با گل رز کار می‌کنید، حتما خارهای تیز را کوتاه کنید. هر چند، فروشگاه‌های حرفه‌ای این کار را برای شما انجام می‌دهند امّا اگر خودتان خواستید این کار را انجام دهید،  دقت کنید که این کار با قیچی مناسب انجام شود. برگ‌های پایین‌تر را حذف کنید. ساقه را به شکل مناسبی ببرید تا بتواند آب کافی را جذب کند.

3) با یک گل کانونی شروع کنید

گلی که بیشتر مد نظر شما است و می‌خواهید نقطه اصلی توجه باشد؛ جالب‌ترین یا مورد علاقه‌ترین گل را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید. آن را به صورت عمودی نگه داشته و گل‌های پشتیبان را به اطراف آن اضافه کنید. در حین ساخت سر گل‌ها را بچرخانید تا در زوایای مختلف قرار گیرند.

4) گل‌های پُر کننده را اضافه کنید.

گل‌های کوچک‌تر و سبزه‌های زیبا را برای ایجاد تضاد در طرح گل خود قرار دهید. گل‌هایی مانند نفس کودک، گل مومی یا اکالیپتوس برای چیدمان بهتر و حجم دهی، مناسب خواهند بود.

5) پایه ساقه‌ها را بپیچید

هنگامی که دسته گل خود را مرتب کردید، ساقه‌ها را با یک سیم در کنار هم محکم کنید. سیم را تا زیر گل‌ها بپیچید تا دسته گل از هم جدا نشود. از یک نوار گلدار در کنار آن استفاده کنید تا توجه زیادی به سیم جلب نشود.

  1. دسته گل را با روبان و کاغذهای مخصوص تزئیین کنید. روبان را موازی با نوار گل قرار دهید و طول آزاد بیشتری برایش در نظر گیرید.

چیدمان دسته گل با طیف بنفش

آبی و بنفش هارمونی‌ساز گل آرایی هستند که می‌توانند بین رنگ‌های متضاد ترکیب شوند و آرامش را در فضای خانه ایجاد کنند. گل‌های لاله، زنبق و ادریسی را از طیف رنگی نیلی خریداری کنید. گل‌ها را به صورت دسته‌ای در گلدان بچینید که شکل، بافت و طول ساقه‌شان متفاوت باشد. روشن‌ترین گل را در مرکز قرار دهید تا یک نقطه کانونی ایجاد کنید. چند برگ سبز را در یک طرف قرار بدهید تا رنگ‌های روشن بیشتر به چشم آیند.

چیدمان و ایده دسته گل با گل‌های صد تومانی

گل صد تومانی یکی از زیباترین و پرپشت‌ترین گل‌ها است که می‌توان یک ترکیب جالب از آن ایجاد نمود. در میانه گلدان، شکوفه‌هایی قرار دهید. یک طرف را با گل‌های کوچک پر کنید و در مقابل یک ادرنسی سفید بزرگ قرار دهید. میان نوار شکوفه‌ها و ادرنسی را با گل صدتومانی‌های صورتی پرپشت پر کنید.

یک چیدمان رنگارنگ!

رنگ‌های تیره و پر انرژی باعث جذابیت دسته گل شما خواهند شد. گل‌های تیره‌تر مانند گل محمدی قرمز یاقوتی و اسنپدارگون‌های سرخ رنگ در این چیدمان استفاده می‌شوند. در رنگ پایه، از گل‌های لیزیانتونس آبی، ورونیکا آبی و ستاره‌ای برای ترکیب بنفش و سفید استفاده کنید. سپس، چند شکوفه با رنگ تیره در میان آن‌ها قرار دهید. اگر گل‌های تیره کمتری استفاده کنید کنتراست بیشتری ایجاد خواهد شد. برای چیدمان دور گل‌ها می‌توان از پیچک و هاستا استفاده کرد.

دسته گل رسمی

برای ایجاد یک چیدمان رسمی بهتر است از گل‌های کلاسیک استفاده کنید. گلی که در مرکز قرار می‌دهید بهتر است کامل شکفته باشد. گل‌هایی مانند گل صد تومانی، رز و گل محمدی را می‌توان با گل‌های رز مینیاتوری و برگ‌های اکالیپتوس ترکیب کرد. اگر می‌خواهید گل رز یا گل صد تومانی به صورت کامل باز شوند، از آبی که دمای گرم‌تری دارد استفاده کنید.

دسته گل برای هدیه

ارکیده همیشه می‌تواند یک هدیه عالی باشد؛ آن‌ها ظریف و زیبا هستند و در عین حال، نیاز به تلاش و توجه زیاد برای باقی ماندن، ندارند. آن‌ها برای مدت طولانی‌تری خواهند ماند و به این معنا است که هدیه شما برای مدت طولانی تری مورد قدردانی قرار می‌گیرد! می‌توانید آن را با شاخه‌های سبز و گیاهان دارویی خوش رنگ همراه کنید.

در میان گل‌ها، نفس کودک، لیمونیوم، اسطوخودوس و اکالیپتوس نیز ماندگاری طولانی‌تری دارند. برای افزایش ماندگاری هر چند روز یک بار ساقه‌های گل‌ها را با زاویه‌ای خاص کوتاه کرده و آب تازه برای آن‌ها قرار دهید. همچنین گل‌های پژمرده را حذف کنید. برخی گل‌ها مانند ادریسیا در دمای گرم به سرعت پژمرده می‌شوند؛ پس باید برای نگهداری، به این موضوع توجه داشته باشید.

نتیجه گیری و جمع بندی

ساخت یک دسته گل بیشتر از هر چیز به سلیقه و علاقه شما وابسته است. امّا با رعایت نکته‌هایی که بیان کردیم، می‌توانید هارمونی بهتری را خلق کنید. امیدواریم با توجه به این نکات و نمونه‌هایی که بیان کردیم، دسته گلی زیبا ایجاد نمایید.

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری:

محسن

محسن

خوشحالم که توانستم برای مردم عزیز کشورم کمی مفید باشم و با اشتراک گذاری مقالات از مراجع معتبر یا با تحقیق در رابطه با آن موضوع در پیشرفت آگاهی مردم ایران عزیز گامی بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *