7 علت روشن نشدن فر برقی_6234afd0de0c0.jpeg
7 علت روشن نشدن فر برقی_6234afd0de0c0.jpeg

7 علت روشن نشدن فر برقی

سرفصل های این مقاله

علت روشن نشدن فر برقی چیست؟ ایراد از کجاست؟

1. خرابی فیوزها

فر برقی یک وسیله کاربردی در آشپزخانه است که برای انجام بسیاری از کارهای آشپزی از گرم کردن و یخ زدایی گرفته تا پخت انواع غذاها و شیرینی ها، به آن پناه می برید. بنابراین خراب شدن این وسیله مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد. گاه، مشکل به وجود آمده به راحتی و با یک بررسی کوچک حل می شود.
اما در برخی مواقع نیز ممکن است یکی از قطعات سوخته یا معیوب شده باشد که در این صورت فر توکار شما نیاز به بررسی های تخصصی تری خواهد داشت. اما در هر حال آگاهی از دلایل خرابی و روشن نشدن یک وسیله می تواند کمک شایانی به پیشگیری از وقوع این مشکل یا حتی برطرف کردن آن بکند. در این مقاله قصد داریم چند دلیل روشن نشدن فر برقی را بررسی کرده و راهکارهای برطرف کردن آنها را بیان کنیم.

زمانی که فر توکار برقی خود را راه اندازی می کنید اما آن روشن نمی شود باید به دنبال علت بگردید. در گام اول از رسیدن برق به دستگاه مطمئن شوید. ممکن است برق ساختمان قطع شده باشد و یا اینکه دوشاخه یا سیم برق دچار مشکل شده باشند. این موارد شاید کاملا پیش پا افتاده تلقی شوند اما از جمله علل شایع عدم شروع به کار فر برقی به شمار می روند.
اگر برق به دستگاه می رسد اما باز هم روشن نمی شود باید به سراغ قطعات دیگر و بررسی های تخصصی تر بروید. احتمالا جریان ورودی به یکی از قطعات فر قطع شده و یا اینکه قطعه ای دچار آسیب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

علت روشن نشدن فر برقی

2. خرابی المنت ها

در همین ابتدای امر، توصیه اکید می کنیم که همواره ایمنی را رعایت کنید. چون با یک وسیله برقی سر و کار دارید و احتمال برق گرفتگی وجود دارد. توصیه دیگر سپاهان ست به شما این است که بدون داشتن اطلاعات کافی درباره یک قطعه اقدام به باز کردن یا تعمیر آن نکنید. چرا که با این کار نه تنها وسیله شما تعمیر نمی شود بلکه ممکن است ایراد بزرگتر شده و هزینه بیشتری به بار آید. برخی از علل اصلی روشن نشدن فر برقی به شرح زیر می باشند.

اساس کار فرهای برقی بر مبنای حرارتی است که توسط المنت های تعبیه شده در قسمت های بالا و پایین آن تولید می شود. خرابی المنت ها یکی از مهمترین علل روشن نشدن فر برقی است. اگر المنت روشن نشده و گرما تولید نکند، طبیعتا فر شما راه اندازی نشده و غذای درون آن نیز پخته نخواهد شد. این موضوع می تواند دو علت داشته باشد. یا جریان برق ورودی به المنت ها قطع شده است و یا اینکه خود المنت ها دچار ایراد شده اند.

راهکار این است که ابتدا با بررسی پنل پشت فر رسیدن جریان برق به المنت ها را بررسی کنید. ممکن است جریان برق کلا قطع شده یا المنت ها اتصال کوتاه داشته باشند. اگر محل اتصال کوتاه یا قطعی را تشخیص دادید آن را برطرف کنید. البته قبل از هر کاری باید فر را از برق بکشید.
اگر جریان برق هیچ مشکلی ندارد، سلامت خود المنت ها را بررسی کنید. ممکن است المنت ها سوخته و یا معیوب شده باشند. یا حتی از جای خود کنده شده باشند. در این صورت باید المنت ها را تعمیر و یا تعویض نمایید. نکته مهمی که همواره باید مورد توجه قرار دهید این است که در هنگام تمیز کردن فر توکار مراقب باشید به قطعاتی چون المنت یا سیم ها آسیبی نرسانید.

3. خرابی ترموستات و روشن نشدن فر

ترموستات وظیفه دارد با وصل و قطع کردن جریان برق ورودی به المنت ها، دمای آنها را در میزانی که شما تنطیم کرده اید نگه دارد. حال اگر ترموستات به درستی عمل نکند، دو حالت به وجود خواهد آمد. یا اینکه فر برقی بیش از حد گرم می شود و غذا را می سوزاند. و یا اینکه فر اصلا روشن نمی شود.
البته عمر ترموستات ها معمولا بسیار زیاد است و به ندرت پیش می آید که دلیل روشن نشدن فر خرابی این قسمت باشد. برخی از ترموستات ها را می توانید کالیبره کنید. اما اصولا تعمیر این قسمت دشوار است و خرابی ترموستات منجر به تعویض آن خواهد شد.

چرا فر برقی روشن نمی شود؟

4. روشن نشدن فر برقی به دلیل خرابی دریچه اطمینان

ممکن است علت روشن نشدن فر برقی اجاق گاز شما خرابی دریچه اطمینان آن باشد. این قسمت را با عنوان دریچه ورودی گاز نیز معرفی می کنند. هنگامی که با استفاده از فندک اقدام به روشن کردن فر می کنید، مقداری گاز با رسیدن به دمای مشخص مشتعل می شود. تا زمانی که این اتفاق نیفتد اجازه ورود گاز به دستگاه داده نمی شود. اگر دریچه اطمینان دچار خرابی شده باشد که به ندرت پیش می آید، بهتر است تعمیر آن را به دست افراد وارد بسپارید.

5. خرابی سنسور دما در فر

سنسور دما، همانطور که از نامش پیداست، دمای داخل فر برقی را تنظیم و اندازه گیری کرده و آن را به صورت داده به پنل کنترل می فرستد. اگر دمای داخل فر در حدی که شما تنظیم کرده اید، نباشد، کدهای ارور را مشاهده خواهید کرد. صحت عملکرد سنسور دما را می توانید با استفاده از یک اهم متر بسنجید. در صورتی که سالم باشد باید با افزایش دما مقاومت آن افزایش یابد. اگر چنین اتفاقی نیفتاد، سنسور دما ایراد دارد و باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

6. برد کنترل الکترونیکی فر

فرهای برقی مدرن دارای یک برد کنترل الکترونیکی هستند. این قسمت وظیفه دارد با توجه به دستور پختی که شما صادر می کنید، المنت ها را روشن و خاموش کند. همچنین این قابلیت را دارد که خطاها و ارورهای قسمت های مختلف فر را نمایش دهد. اما اگر برد الکترونیکی به طور کلی روشن نمی شود، احتمالا برق ورودی به آن قطع شده و یا ایراد دیگری پیدا کرده است. برای آنکه برق ورودی به برد الکترونیکی بررسی شود باید دستگاه به برق وصل باشد. بنابراین بسیار احتیاط کنید. هر چند که نصب فر توکار دردسرهای خاص خود را دارد اما اگر تخصصی در زمینه تعمیر آن ندارید، برای حفظ سلامتی خود و همچنین جلوگیری از تخریب بیشتر فر باید این کار را به افراد متخصص بسپارید.

7. خرابی فیوزها

برخی از فرها دارای یک یا چند فیوز هستند. خراب شدن یک قطعه یا به وجود آمدن اتصال کوتاه در هر قسمت از فر موجب پریدن این فیوزها می شود. این امر به شما کمک می کند که همان قسمت را به راحتی تشخیص و مورد بررسی قرار داده و تعمیر کنید. اما گاه ممکن است علت روشن نشدن فر برقی خراب شدن خود فیوزها باشد. در این صورت باید فیوزها را عوض کنید. در هنگام عوض کردن فیوزها به میزان مقاومت و سایر مشخصات فیوزهای جدید دقت کنید.

منبع: delgarm.com

اگر از مقاله بالا لذت بردید، پس به مطالب زیر هم سر بزنید:

اشتراک گذاری:

محسن

محسن

خوشحالم که توانستم برای مردم عزیز کشورم کمی مفید باشم و با اشتراک گذاری مقالات از مراجع معتبر یا با تحقیق در رابطه با آن موضوع در پیشرفت آگاهی مردم ایران عزیز گامی بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *