دسته‌بندی نشده

6 نکته مهم و ایمنی که در هنگام سفر کردن با هواپیما باید بدانید

مهم ترین نکات ایمنی در سفر با هواپیما

نکاتی درباره مسافرت های هوایی : به گزارش دلگرم هواپیما به عنوان یکی از وسایل نقلیه محبوب شناخته می شود که علی رغم هزینه بالاتر آن نسبت به سایر وسایل سفر، باز هم محبوب است. اما با وجود بالا رفتن روزمره ایمنی هواپیما و پرواز ها باز هم افرادی هستند که از سفر با این وسیله ترس دارند. البته باید اعتراف کرد که هر چند تعداد سوانح هوایی نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است اما ظاهر این سوانح همچنان وحشتناک تر به نظر می رسند.

در هر صورت، در کنار تمامی دستورالعمل های ایمنی که مسئولین پرواز، خلبانان و مهمانداران رعایت می کنند، نیاز به همکاری مسافران نیز برای داشتن یک سفر هوایی آرام و ایمن احساس می شود. در حقیقت تمامی افراد در داخل هواپیما مسئول بخشی از ایمنی و امنیت هواپیما هستند. اگر قصد خرید بلیط ارزان هواپیما و یک سفر هوایی را دارید، بهتر است با برخی نکات ایمنی برای پرواز آشنا شوید. این نکات ساده گاهی آنقدر مهم می شود که می تواند جان شما و سایر مسافران را نجات دهد.

1. کمربند ایمنی را فراموش نکنید

توصیه همه مهمانداران در زمان پرواز، نشستن همه مسافران بر روی صندلی، عدم رفت و آمد در راهروها و بستن کمربند ایمنی است. اما احتمالا زیاد این توصیه ها را شنیده اید و به نظرتان این توصیه ها تکراری و غیر قابل الزام است. ولی دلیل اصرار مهمانداران به این موضوع چیست؟

صدمات مختلفی ممکن است به مسافران در زمان رویارویی هواپیما با چاله های هوایی وارد شود. تکان های بعضا شدید می تواند حتی باعث شکستی یا خونریزی اندام های بدن شما شوند. مهمانداران به این جهت برای نشستن بر روی صندلی و بستن کمربند اصرار می کنند که این تکان ها بدون هشدار قبلی و به شکل ناگهانی اتفاق می افتند.

2. کارت ایمنی پرواز را بخوانید

کارت ایمنی هواپیما همان کارتی است که به محض شستن بر روی صندلی خود، در پشتی صندلی جلویی خود می بینید. مطالعه این کارت را فراموش نکنید. در این کارت ها انواع دستورالعمل ها در مورد شیوه بستن کمربند ایمنی، استفاده از ماسک های تنفسی در شرایط اضطراری، شیوه دسترسی به درهای خروجی و خروج اضطراری از هواپیما در شرایط مختلف توضیح داده شده است.

کاربرد ماسک اکسیژن در هواپیما

نحوه استفاده از ماسک اکسیژن در شرایط بحرانی

3. استفاده از ماسک اکسیژن در شرایط بحرانی

در تمام هواپیما ها ماسک های اکسیژنی طراحی شده است که تنها در شرایط بحرانی می توانید از انها استفاده کنید. این ماسک ها در زمان کاهش فشار داخل کابین به شکل خودکار از محفظه بالای سر باز می شوند و در اختیار مسافران قرار می گیرند. شیوه استفاده از این ماسک ها توسط مهمانداران اموزش داده می شود. اگر به همراه فردی سالخورده یا کودکی سفر می کنید، در زمان های اضطراری به آنها در بستن ماسک خود کمک کنید.

4. درب خروج اضطراری را پیدا کنید

در های مختلفی در هواپیما وجود دارد که بعضی از آنها در دسته درهای اضطراری قرار می گیرند. اما هر کسی مجاز به نشتن در صندلی های مجاور به این درها نیست و افرادی برای نشستن در کنار این درهای اضطراری توسط مهمانداران انتخاب می شوند که توانایی باز کردن آن در شرایط اضطراری را داشته باشند. مهمانداران معمولا طریقه باز کردن در را قبل از شروع پرواز به این افراد آموزش می دهند.

ایمنی کودکان در هواپیما

ایمنی کودکان در سفرهای هوایی

5. ایمنی کودکان را در نظر داشته باشید

اگر با کودک یا نوزاد خود به مسافرت با هواپیما می پردازید، بهتر است صندلی های انتهایی را انتخاب کنید تا به سرویس بهداشتی نزدیک باشید. برای کودک زیر دو سال خود بلیط هواپیما به شکل جداگانه خریداری نمایید اما به شرکت هواپیمایی اطلاع دهید تا صندلی مخصوص کودان را اختیارتان قرار دهد.

6. سرعت در زمان تخلیه اضطراری

اگر اتفاق ناگهانی بیافتد و شرایط بحرانی شود، شرایط اضطراری محسوب می شود. در این شرایط مسافران باید تمامی وسایل شخصی، کیف، موبایل، ساک دستی و… را فراموش کرده و در اولین فرصت به سرعت مراحل خروج از هواپیما را انجام دهند. هر گونه تعلل در این شرایط بازی با جان خود و سایر مسافران تلقی می شود و مسئولیت هر گونه حادثه ای متوجه فرد تعلل کننده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا