دسته‌بندی نشده

3 مرحله ساده برای تمیز کردن کفش اسکیت

چگونه کفش اسکیت را بشوییم؟

اسکیت هم مانند تمام کفش ها کثیف می شود و احتیاج به تمیز کردن و شتسشو دارد. همه ی افرادی که با اسکیت سروکار دارند چه افرادی که به صورت مبتدی کار میکنند چه افرادی که حرفه ایی اسکیت سواری میکنند پس از مدتی متوجه گرد و غبار روی بدنه اسکیت و درون چرخ ها و بلبرینگ می شوند که در نهایت برای استفاده بهتر از اسکیت حتما باید آن را تمیز کنند.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که شستن اسکیت کمی با شستن کفش تفاوت دارد چرا که محافظت از اجزاء اسکیت یکی از نکات قابل توجه می باشد. پس برای اینکه بدانید چگونه اسکیت را بشوییم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

نمی دانید چگونه باید اسکیت های خود را تمیز کنید؟ در ادامه این مقاله، سه مرحله آسان را برایتان توضیح داده ایم که شما را به نتیجه دلخواه میرساند!! شما باید در اولین مرحله چرخ ها و بلبرینگ ها و جوراب اسکیت را از درون بوت جدا کنید. خوشبختانه برای تمیز کردن اسکیت با کمک مقداری اسپری WD-40 بسیار آسانتر شده است.

چگونه کفش اسکیت را بشوییم؟

نحوه تمیز کردن چرخ های اسکیت

مرحله اول:

اول از همه با کمک یک آچار آلن پیچ چرخ ها را باز کنید و چرخ ها را بیرون بیاورید.
مهمترین چیزی که هنگام شروع به تمیز کردن اسکیت های خود باید به خاطر بسپارید این است که نباید بگذارید آب وارد بلبرینگ های شما شود.

اما بلبرینگ چیست؟ بلبرینگ یا یاتاقان ها قطعات فلزی کوچک و دایره ای داخل چرخ هستند که به چرخ ها اجازه میدهند آزادانه بچرخند، اگر آب با آنها تماس پیدا کند می تواند باعث زنگ زدن و در نهایت کاهش سرعت شما شود. به همین خاطر بهتر است آنها را قبل از تمیز کردن، از چرخ ها خارج کنید، سپس چرخ ها را در آب گرم و صابون قرار دهید، برای لکه های مخصوصاً چرب و کثیف از محصول چند کاره WD-40 استفاده کنید.

اگر نمی خواهید چرخ ها را با اسپری یا آب بشویید می توانید با یک دستمال کاغذی یا یک پارچه که کمی مرطوب است چرخ هارا تمیز کنید.
اگر ترجیح می دهید بلبرینگ ها را جدا نکنید می توانید کل چرخ را با اسپری WD-40 Multi-use پاک کنید. با این اسپری چرخ ها را تمیز کرده و سپس آنها را با یک پارچه میکروفیبر تمیز، پاک کنید.

برای مناطقی که دسترسی به آن سخت است، میتوانید با نی انعطاف‌پذیر که متصل به اسپری چند کاره WD-40 است استفاده کنید، به سادگی نی را خم کنید تا در جهت مورد نظر اسپری شود و از این طریق WD-40 Multi-use به سطوح بلبرینگ برخورد و آن را شستشو دهید.

نحوه تمیز کردن چرخ های اسکیت

نحوه تمیز کردن بلبرینگ های اسکیت و زنگ زدایی آنها

مرحله دوم:

اگر شما در هنگام باران اسکیت سواری می کنید، یا از روی یک گودال خیس حرکت می کنید یا اگر تصادفاً هنگام تمیز کردن یاتاقان ها آب وارد آن می شود و پس از مدتی شروع به زنگ زدن می‌کنند نگران نباشید!

باید بدانید که دانستن نحوه تمیز کردن بلبرینگ ها بسیار مهم است. چرا که شما نمی‌خواهید بلبرینگ های زنگ زده مانع از اسکیت کردن شما بشود. پس اول از همه به نوعی ابزار مانند گیره کاغذ یا گیره دندان برای برداشتن مهر و موم یاتاقان ها (دایره های لاستیکی کوچکی که داخل یاتاقانها هستند) نیاز دارید، پس از برداشتن آنها محصول چند کاره WD-40 خود را برداشته و بر روی آن اسپری کنید.

حتماً بخوانید:

آشنایی با ورزش اسکیت در ایران

آشنایی با ورزش اسکیت در ایران

تاریخچه اسکیت: اولین پیست اسکیت در سال ۱۳۶۹-۱۳۶۸ به نام شهید چمران در تهران افتتاح شد و بنا بر درخواست مردم و شناخت آنها نسبت به اسکیت که ورزشی پر…

چگونه بوت اسکیت را تمیز کنیم؟

مرحله سوم:

بهترین راه برای تمیز کردن بوت اسکیت این است که با آنها مانند هر کفش دیگری رفتار کنید. سطح بیرونی اسکیت را می توانید با یک پارچه، تمیز و خشک کنید. همچنین می توانید با استفاده از یک مسواک، کثیفی‌ها و گرد و غبار موجود بر روی آن را بردارید.

برای شستشوی بوت هارد و سافت میتوان فقط از آب و صابون استفاده کرد. برای شستن بوت اسکیت فراموش نکنید که جوراب ها را بیرون بیاورید و بگذارید آنها نیز خیس بخورند یا آنها را در ماشین لباسشویی قرار دهید تا پس از شستشو ظاهری بکر و تمیز داشته باشند.

میتوانید هر قسمتی از آستر داخلی کفش را که قابلیت جدا شدن از داخل اسکیت دارند بیرون بیاورید و در ماشین لباسشویی قرار دهید. دمای ماشین لباسشویی را روی ۳۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنیم و از مواد شوینده ملایم استفاده کنید، پس از اتمام شستشو آنها را در هوای آزاد روی بند پهن کنید تا خشک شود.

نحوه تمیز کردن بلبرینگ های اسکیت و زنگ زدایی آنها

سعی کنید برای شستشو از مواد شوینده خیلی قوی استفاده نکنید چرا که به آسترهای جوراب اسکیت آسیب میزند.
همچنین پس از شست‌وشو برای خشک کردن جوراب هرگز از اتو یا لوازم گرمازای دیگر استفاده نکنید زیرا به بافتهای آستر آن آسیب میزند.

جمع بندی :

مقاله چگونه اسکیت را بشوییم یکی از پر کاربرد ترین سوالاتی است که برای هر فرد اسکیت سوار ایجاد می شود. چرا که پس چند بار استفاده از اسکیت شاهد گرد و غبار بر روی آن می شود. با مطالعه توضیحاتی که برای شما قرار دادیم میتوانید به طور اصولی اسکیت خود را تمیز کنید بدون این که کمترین آسیبی به آن وارد شود.

منبع : طهرانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا