اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
206 معمولی چه فرقی با 206 صندوق دار دارد؟_60ba503b19e9d.png
206 معمولی چه فرقی با 206 صندوق دار دارد؟_60ba503b19e9d.png

206 معمولی چه فرقی با 206 صندوق دار دارد؟

پژو 206 به ويژه از لحاظ طراحي ظاهری به عنوان يکي از موفق ترين مدل های تاريخ شرکت پژو شناخته ميشود.

همان طور كه ميدانيد، پژو 206 از خودروهاي هاچبك کلاس B است كه توليد آن در فرانسه از سال 1998 آغاز شد. اين خودرو جايگزين پژو 205 شد. 206 در ابتداي توليد خود به صورت هاچ بك با پيشرانه هاي 1.4 ،1.1 و 1.6 ليتري توليد و عرضه شده است. شركت پژو، 206 را علاوه بر ايران، به بازار كشورهايي مانند برزيل، آرژانتين، مالزي و چين نيز عرضه كرده است. در سال هاي بعد، گونه هاي متنوع تري از اين خودرو نيز به بازار عرضه شد.

ایران خودرو که محصول چهار در صندوق دار کوچک تر از خانواده 405 نداشت، شرایط را مساعد دید تا با همکاری پژو فرانسه این هاچ بک درون شهری محبوب را به یک صندوق عقب مناسب تجهیز کرده تا بر محبوبیت این خودرو برای خانواده ها به منظور استفاده در مسافرت های بین شهری بی افزاید. نتیجه کار تولید نسخه سدان (چهار در صندوق دار) 206 با کد شناسایی SD بود که در سال 1386 روانه بازار ایران شد.

تفاوت ابعاد 206 و 206 صندوقدار

اولین تمایز قابل توجه میان دو خودرو تفاوت در ابعاد خارجی آن ها است. با توجه به اشتراک پلتفرم و بر اساس اطلاعات فنی موجود بر سایت رسمی ایکو، نسخه صندوق دار معادل 353 میلی متر از نسخه هاچ بک کشیده تر است. همچنین به دلیل تفاوت در سیستم تعلیق محور عقب، نسخه صندق دار 30 میلی متر ارتفاع بیشتر دارد.

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت های بین خودروهای صندوق دار و نمونه های هاچ بک آن ها، اختلاف میان فاصله محورها است که در هر دو نسخه 206 این فاصله برابر است. از آن گذشته حتی برش درهای عقب خودرو در دو نسخه با یکدیگر کاملا یکسان است. مزیت این موضوع در کاهش هزینه های تولید برای شرکت خودروساز و همچنین فراوانی در عقب خودرو در بازار برای مشتریان است که از دیدگاه قیمتی تفاوتی با در عقب نسخه هاچ بک ندارد. اما در مقابل تنگ بودن فضای ورودی به ردیف دوم صندلی ها در نسخه صندوق دار درست همانند نسخه هاچ بک، یکی از معایب بزرگ این سبک اجرا است.

206 صندوقدار
206 صندوقدار
206
206

یکی از محدودیت های خودوهای هاچ بک کوچک بودن در عقب و در نتیجه دشواری سوار و پیاده شدن سرنشینان است. به همین دلیل در نسخه های سدان خودروهای هاچ بک خوردوسازان تلاش می کنند تا برش در های عقب را به منظور هماهنگی بیشتر با اجزا بدنه و سهولت سوار و پیاده شدن سرنشینان به شکل کشیده تر و متفاوت طراحی کنند اما این مهم در 206 SD اجرا نشده است و دقیقا همین موضوع به بهانه مطبوعات برای تمسخر این خودرو در زمان عرضه بدل شد.

از آن گذشته، فاصله محورها در دو خودرو هیچ تفاوتی با هم ندارد. در نتیجه فضای نشیمن سرنشینان عقب در نسخه صندوق دار به هیچ عنوان جادارتر از نسخه هاچ بک نیست. به عبارت ساده تر تنها پس از چند دقیقه سواری در نسخه 206 صندوق دار به سادگی می توانید حضور صندوق عقب دربخش انتهایی خودرو را فراموش کنید چرا که این خودرو هیچ تمایز محسوسی در نمای داخلی با نسخه هاچ بک ندارد. به همین دلیل پارک کردن نسخه صندوق دار با حدود 35 سانتی متر طول بیشتر، تقریبا به سادگی پارک کردن نسخه هاچ بک است.

صندوق عقب، برترین مزیت 206 SD

بعد از بررسی اختلاف میان ابعاد خارجی، به مهم ترین و کاربردی ترین تمایز میان دو خودرو 206 هاچ بک و 206 صندو ق دار می رسیم، یعنی فضای صندوق عقب. 206 هاچ بک در کلاس خود فضای صندوق باری برابر با 245 لیتر در اختیار سرنشینان می گذارد که فضای به واقع قابل قبول است. اما زمانی که نسخه هاچ بک 206 به وسیله نقلیه خانواده چهار نفره شما بدل شود، عدم داشتن فضای کافی برای حمل لوازم و تجهیزات هر چهار سرنشین به شدت به چشم می آید.

در مقابل هدف از تولید نسخه سدان دقیقا برطرف کردن همین مشکل بود. در نتیجه فضای صندوق عقب در 206 SD به 400 لیتر افزایش یافته است که هرچند از تند 90 با حجم 510 لیتر و خانواده سمند با 500 لیتر کمتر است اما نباید ابعاد خارجی و کلاس تولیدی خودرو 206 را از یاد برد. بنابرین حجم 400 لیتری صندوق عقب نسخه سدان 206 حجمی قابل احترام و کاملا کاربردی است.

نسخه صندوق دار 206 ترکیبی از یک هاچ بک شهری کم مصرف و محبوب با فضای بار قابل احترام و بسیار بزرگ است که باعث می شود مشتری نهایی ترکیبی از ویژگی هایی چون مصرف سوخت اقتصادی و ابعاد جمع و جور را به صورت همزمان در کنار فضای حمل بار قابل توجه تجربه کند. شاید این یکی از جذابیت های انواع 206 باشد.

206 صندوقدار
206 صندوقدار

تفاوت مشخصات فنی 206 و 206 صندوقدار

هر دو نسخه هاچ بک و صندوق دار 206 در ابتدای تولید در تیپ های متعدد و متمایزی به تولید می رسیدند. در گذر زمان، ایکو با حفظ دو تیپ 2 و 5 نسخه هاچ بک و تیپ V8 نسخه سدان، تنوع تریم این دو خودرو را به حداقل ممکن کاهش داد.

هر دو خودرو هاچ بک تیپ 5 و صندوق دار تیپ V8 از پیشرانه مشترک 1.6 لیتری تنفس طبیعی انژکتوری 16 سوپاپ TU5 پژو بهره می گیرند که با داشتن ضریب تراکم نسبتا بالا 10.5:1 (10.5 به 1) قادر به تولید 105 اسب بخار قدرت در دور 5800 و 142 نیوتون.متر گشتاور در دور 4000 است. توان و گشتاور تولیدی در هردو خودرو از طریق گیربکس پنج سرعت دستی به محور جلو منتقل می شود اما در عین حال نسخه صندوق دار طبیعتا به دلیل داشتن اندک وزن بیشتر، در عملکرد فنی و میزان مصرف سوخت با نسخه هاچ بک اندکی متفاوت خواهد بود.

از این رو نسخه صندوق دار 206 با داشتن 32 کیلوگرم وزن بیشتر در زمانی مشابه به نسخه هاچ بک (حدود 11.5 ثانیه) به تندی 100 کیلومتر برساعت می رسد اما تمایز خود را در میزان مصرف سوخت به نمایش می گذارد. این اعداد و ارقام هر چقدر منطقی یا کمی عجیب و غریب، با استناد به اطلاعات رسمی ارائه شده از سوی شرکت ایران خودرو به شرح جدول زیر است.

مشخصات 206

دیگر تفاوت جزئی و دور از چشم میان 206 صندوق دار و هاچ بک، اندک تفاوت در سیستم تعلیق محور عقب خودرو است که در حقیقت اختلاف ارتفاع میان دو خودرو را نیز باعث می شود. سیستم تعلیق 206 هاچ بک از نوع میل پیچشی است که تقریبا در بیشتر خودروهای دیفرانسیل شهری سبک به کار می رود و به ارزان ترین نوع سیستم تعلیق در خودروهای دیفرانسیل جو (FWD) مشهور است چرا که از دیدگاه تولید و نگهداری کمترین هزینه را با خود به همراه دارد.

نسخه سدان 206 از محور مشابهی در بخش عقب بهره می گیرد با این تفاوت که به دلیل نیاز این خودرو برای افزایش پایداری، به دو بازو عرضی نیز تجهیز شده است. طراحی این محور کاملا برگرفته از محور عقب 206 RC و 206 GTI به عنوان نسخه های اسپرت 206 است که هر دو نیازمند پایداری بیشتر سیستم تعلیق در عقب هستند.

استفاده از این سیستم تعلیق در عقب نسخه صندوق دار 206 به افزایش پایداری و ثبات حرکتی خودرو در پیچ ها و مانورها کمک قابل توجهی می کند تا برخلاف نسخه هاچ بک در سرعت های بالا و پیچ های تند تمایل کمتری به واژگون شدن داشته باشد.

نکاتی دیگر درباره 206 و 206 صندوقدار

از دهه هشتاد که ۲۰۶ به بازار آمد مدل هاچ بک هیچ تغییر ظاهری نکرده است پس ایران خودرو برای تبلیغ خرید پژو ۲۰۶ SD صفر نیاز داشت در مدل صندوق دار تغییراتی بیشتر از ظاهر آن اعمال کند. این شرکت هنگامی که اولین بار ۲۰۶ sd را تبلیغ کرد از فروش تیپ پنج دست نگه داشت تا مشتریانش را به سمت خرید پژو ۲۰۶ SD صفر هدایت کند؛ این ظهور بدون اعتماد به نفس از همان ابتدا نشان داد که ۲۰۶ جدید با تغییر جدی در امکانات یا مشخصات فنی همراه نیست.

206 صندوقدار
206 صندوقدار
206
206

کاهش شتاب خودرو

از یک سو انتخاب بین خرید پژو ۲۰۶ SD صفر به سلیقه افراد برمی گردد. یعنی شما می توانید از چهره هاچ بک لذت ببرید اما با زائده صندوق در مدل SD راحت نباشید؛ اما سوی دیگر مشخصات فنی یا سرعت آن بی ربط به ظاهر آن نیست. برای مثال سرعت خودرو تحت تاثیر بزرگ تر شدن ابعاد و درنتیجه سنگین تر شدن آن کاهش یافته است. یعنی یک ۲۰۶ تیپ پنج در ۹.۵ ثانیه و ۲۰۶ صندوق دار در ۱۱ ثانیه ۱۰۰ کیلومتر را می پیماید. این یعنی وقتی پا را روی گاز فشار می دهید شتابی که تیپ پنج ارائه می دهد بیشتر از مدل صندوق دار آدرلانین خون ما را بالا می برد؛ همچنین سرعت تیپ پنج هم ۱۹۸ و صندوق دار ۱۹۳ کیلومتر است. با این حال فراموش نکنید که ۲۰۶ تیپ پنجی که بعد از تحریم تولید شده شتاب و سرعتی شبیه به مدل صندوق دار دارد.

تفاوت ارتفاع خودرو

یکی دیگر کارهایی که برخی از صاحبان ۲۰۶ صندوق دار می کنند کاهش ارتفاع این خودرو به اندازه تیپ پنج است. زمانی که پژو ۲۰۶ SD به بازار آمد ظاهر جدید آن موافق سلیقه بازار نبود اما با گذشت زمان ظاهرش هم عادی شد. به خصوص راننده هایی که ارتفاع آن را کاهش می دهند معمولا سعی دارند ظاهر این ۲۰۶ را به مدل های قدیمی اش برگردانند.

هندلینگ دو خودرو

یکی از انتقادهایی که به ۲۰۶ صندوق دار می شود هندلینگ آن است. ایران خودرو با اضافه کردن صندوق، باعث شد اضافه وزن آن به صورت غیر اصولی در خودرو تقسیم شود و به همین دلیل ممکن است در دست اندازها سرنشینان عقب را ناراحت کند. با این حال تعمیرکاران ۲۰۶ می گویند در تیپ v8 مشکل هندلینگ مدل صندوق دار حل شده است. در واقع شبیه ترین خودرو به تیپ پنج را باید مدل v8 بدانیم. هر دو موتور TU5 با حجم موتور 1587 سی سی دارند و از نظر امکانات کامل ترین مدل پژو 206 هستند.

صندلی های خودرو

اگرچه مدل sd در زمینه شتاب خودرو یک امتیاز را از دست داد اما در زمینه صندلی های خود به خصوص برای خانواده ها چند امتیاز مثبت کسب می کند. فضای پشت صندلی عقب در این خودرو کمی راحت تر از تیپ پنج است. همچنین این فضا اجازه تا شدن را به راننده می دهد. با این کار ظرفیت صندوق عقب از آنچه بوده هم بیشتر می شود. ویژگی که در ۲۰۶ هاچ بک دیده نمی شد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.