دسته‌بندی نشده

2 روش جهت ساختن چسب ماد پاج (Mod Podge)

روش های درست کردن چسب ماد پاج در خانه

چسب Mod Podge کاربردهای زیادی دارد، از جمله چسباندن عکس روی شیشه و ظروف و … . برای خرید این چسب باید هزینه ی زیادی پرداخت کنید؛ بنابراین شما می توانید با 2 روش ساده و کم هزینه این چسب را در خانه تهیه کنید.

وسایل لازم برای تهیه ی چسب ماد پاج :

چسب کاردستی سفید 8 اونس (225 میلی لیتر)
آب 4 اونس (112.50 میلی لیتر)
لاک پایه آب (اختیاری) 2 قاشق غذاخوری
زرق و برق فوق العاده خوب (اختیاری) 2 قاشق غذاخوری

ساخت Mod Podge با چسب :

شما به یک شیشه تمیز با درپوش محکم نیاز دارید که بتوانید چسب را در آن نگه دارید. شیشه را می توانید از شیشه یا از جنس پلاستیک آماده کنید. دقت کنید که میزان و اندازه ی مواد دقیق باشند.

استفاده از چسب اسکرپ بوکینگ بدون اسید را در نظر بگیرید. ماندگاری آن بیشتر است و احتمال زرد شدن آن کمتر از چسب معمولی است.

چسب ماد پاج چیست؟

چسب را داخل بطری یا شیشه بریزید. همه ی چسب را کامل بریزید. اگر چسب خیلی غلیظ است و به راحتی تخلیه نمی شود.در پایان مقدار کمی آب جوش یا آب داغ داخل بطری چسب بریزید و در آن را محکم ببندید و خوب تکان بدهید. آب گرم به شل شدن چسب کمک می کند. سپس آن را داخل بطری چسب بریزید.

یک روش دیگر برای راحتتر تخلیه شدن بطری چسب این است که بطری چسب را 30 ثانیه داخل مایکروویو قرار بدهید (بسته به قدرت مایکروویو شما مدت زمان قرار دادن در مایکروویو کم یا زیاد می شود).

4 اونس (112.50 میلی لیتر) آب را به ظرف چسب اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شود. اگر چسب ماد پاج مات می خواهید پس از ترکیب کردن آماده شده است. اما اگر مادپاچ براق می خواهید، 2 قاشق غذاخوری لاک پایه آب را اضافه کنید و در بطری را ببندید و خوب تکان بدهید تا مخلوط شود.

و اما اگر اکلیل دار می خواهید 2 قاشق پودر اکلیل در رنگ دلخواه اضافه کنید و آن را خوب تکان بدهید. اگر چسب تان به مرور زمان زرد می شود می توانید از چسب اسکرپ بوکینگ بدون اسید Elmer استفاده کنید. قبل از استفاده حتما زیر کار را با پارچه ای مرطوب تمیز کنید.

 کاربرد و روش‌های تهیه چسب ماد پاج

روش درست کردن Mod Podge با آرد

روش دوم : ساخت Mod Podge با آرد

مواد لازم :

آرد 1 و نیم فنجان (210 گرم)
شکر دانه ریز یک چهارم فنجان (56.25 گرم)
آب سرد 1 فنجان (225 میلی لیتر)
روغن زیتون (اختیاری) یک چهارم قاشق چایخوری
سرکه (اختیاری) یک چهارم قاشق چایخوری

مراحل درست کردن Mod Podge مبتنی بر آرد :

در این روش با استفاده از آرد و شکر چسب مادپاج را تهیه می کنید. با این دستور بافت نهایی چسب کمی دانه دانه می شود.

یک شیشه یا بطری تمیز با در محکم را آماده کنید.

ابتدا آرد و شکر را در قابلمه ای ترکیب کنید. و یک و نیم فنجان آرد معادل 210 گرم و یک چهارم فنجان شکر دانه ریز معادل 56.25 گرم را در قابلمه الک کنید. آب را اضافه کنید و هم بزنید. 1 فنجان آب سرد معادل 225 میلی لیتر، را داخل قابلمه بریزید و سریع هم بزنید تا با هم خوب مخلوط شوند و گلوله گلوله نشوند.

یک چهارم قاشق چایخوری روغن اضافه کنید. این کمک می کند تا در آخر ماد پاج تان براق تر شود. اکنون گاز را روشن کنید. و قابلمه را روی شعله ی متوسط قرار بدهید و اجازه ندهید مواد داخل قابلمه بجوشد.

اگر مخلوط شروع به غلیظ شدن کرد. آب بیشتری اضافه کنید و هم بزنید. تا به غلظت مورد نظر برسد. سپس شعله را خاموش کنید و اجازه بدهید خنک شود. دقت کنید بعد از سرد شدن غلیظ تر می شود.

روش درست کردن Mod Podge با آرد

اضافه کردن سرکه به کنترل قارچ و کپک زدگی Mod Podge شما کمک می کند. اگر می خواهید سرکه اضافه کنید زمانی که قابلمه را از روی گاز برداشتید و اضافه کنید و چسب تان را هم بزنید.

پس از اینکه کاملا سرد شد، Mod Podge را داخل شیشه یا بطری بریزید و در آن را محکم ببندید. دقت کنید برای ریختن چسب به داخل بطری از یک قاشق تمیز و خشک استفاده کنید.

باید آن را در مکان خنک مانند یخچال نگهداری کنید. به مدت یک یا دو هفته از آن استفاده کنید. اگر شروع به خشک شدن و پوسته پوسته شدن کرد، آن را دور بریزید.

مزایا و معایب چسب ماد پاج

بدانید که Mod Podge خانگی با Mod Podge خریداری شده در فروشگاه یکسان نیست. هنگام تهیه و استفاده از این دستورالعمل ها به خاطر داشته باشید که Mod Podge خانگی با Mod Podge خریداری شده در فروشگاه یکسان نیست. تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که به آنها می پردازیم.

به خاطر داشته باشید که هزینه درست کردن Mod Podge کمتر از Mod Podge خریداری شده در فروشگاه است. Mod Podge که از فروشگاه خریداری شده است می تواند بسیار گران باشد، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از صنعتگران سعی می کنند دستورالعمل های خود را از موادی که بسیاری از آنها در خانه دارند تهیه کنند.

درک کنید که کیفیت بین این دو متفاوت است. Mod Podge خانگی معمولاً با استفاده از چسب آب دار ساخته می شود، بنابراین فاقد برخی از خصوصیاتی است که Mod Podge خریداری شده در فروشگاه دارد. Mod Podge خریداری شده در فروشگاه می تواند هم به عنوان چسب و هم درزگیر استفاده شود و باعث ماندگاری آن شود. نسخه خانگی چسب کمتری دارد و فاقد لاک و مهر و موم است.

حتماً بخوانید:

برای دوام بیشتر Mod Podge خانگی خود، فکر کنید که پس از خشک شدن Mod Podge، پروژه خود را با یک درزگیر اکریلیک اسپری کنید. بدانید که پایان کار بین این دو متفاوت است. Mod Podge خریداری شده در فروشگاه انواع مختلفی از براق، ساتن، مات دارد. حتی در انواع تیره و درخشان وجود دارد. تا زمانی که لاک یا براق اضافه نکنید، Mod Podge خانگی شما مات خواهد بود.

مزایا و معایب چسب ماد پاج

Mod Podge مبتنی بر آرد ممکن است دارای دانه های درشت باشد. بدانید که Mod Podge مبتنی بر آرد فاسد شدنی است. ساخت Mod Podge از مواد کاملاً خوراکی و غیر سمی مانند آرد امکان پذیر است.

متأسفانه، این مواد محصول نهایی را فساد پذیر می کند. باید آن را در یک مکان خنک نگهداری کنید و ظرف یک یا دو هفته از آن استفاده کنید، در غیر این صورت منقضی می شود و شروع به پوسیدگی می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا