دسته‌بندی نشده

2 روش آسان جهت دوخت کیسه نمک و پد گرمایی خانگی

پد گرمایی خانگی را به چندین روش جالب و آسان درست کنیم

استفاده از پد گرمایی به کاهش دردها و ناراحتی‌ها کمک می‌کند و سفتی عضلات و مفاصل را کاهش می‌دهد. این کار روشی برای انجام گرما درمانی یا ترموتراپی است. بسیاری از افراد از پد گرمایی برای کاهش گردن درد، کمر درد، درد عضلات، علائم آرتریت و درد قاعدگی استفاده می‌کنند.

تهیه پد گرمایی خانگی

پد گرمایی چند نوع دارد بعضی از آنها یک تکه هستند و همانند یک بالش عمل می‌کنند بعضی از آنها بصورت چند تکه و قابل انعطاف هستند و ظاهری همانند پدهای گرمایی فیزیوتراپی دارند.

پد گرمایی خانگی از چه موادی ساخته می‌شود؟

خب مسلما بخش بیرونی آن از پارچه است یک پارچه نخی که باید ۱۰۰% خالص باشد. خالص بودن آن از این جهت مورد تاکید است که همه پارچه‌ها را نمی‌توان در مایکروفر یا فر گرم کرد. پارچه‌های با الیاف مصنوعی ذوب می‌شوند یا مواد سمی داخل مایکروفر شما آزاد می‌کنند که برای سلامتی شما خطرناک است.

دوخت کیسه نمک

داخل پد گرمایی چه می‌ریزند؟

در پدهای گرمایی فیزیوتراپی معمولا از فلزات استفاده می‌شود اما ما از آن استفاده نمی‌کنیم چون در صورت رفتن در مایکروفر جرقه می‌زند. همچنین باید به مدت طولانی گرم شود و بوی بدی بر اثر گرما ندهد. نهایتا اینکه باید پوست شما حس خوبی نسبت به آن داشته باشد. آخرین دلیل برای اینکه چرا گرم کننده‌های گردن از شن و ماسه استفاده می‌کنند همین است که باید انعطاف پذیر باشد و باعث اذیت شدن نشود.

چیزهای زیادی هست که می‌توانید به عنوان پر کننده استفاده کنید از دانه‌های سلیکونی گرفته تا هسته گیلاس اما برای پیدا کردن مواد پر کننده پد گرمایی کافی ست سری به آشپزخانه بزنید. بعضی از مواد که از سایرین محبوبتر هستند عبارتند از: برنج، ذرت خشک شده و تخم کتان.

هر سه آنها خواسته‌های شما برای نگه داشتن گرما، داشتن بوی خوشایند و احساس خوب روی پوست را برآورده می‌کنند. همچنین بدون تعارف اینها موادی ارزان قیمت هستند که به راحتی می‌توانید آنها را از خواروبار فروشی تهیه کنید.

پد گرمایی ساده

برای درست کردن این پد به مواد و وسایل زیر نیاز دارید :

۲۲ سانت پارچه فلانل یا نخی ۱۰۰% خالص
۱ و ۱/۲ پیمانه برنج یا ذرت خشک شده
چرخ خیاطی
متر اندازه گیری
قیچی خیاطی
سوزن ته گرد

پارچه را روی هم تا کنید تا دو نیمه مساوی داشته باشید. پارچه را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید در اینصورت شما دو مستطیل هم اندازه خواهید داشت. دو تکه پارچه را دقیق روی هم قرار دهید تا لبه‌ها لب به لب هم باشند. اگر از سوزن ته گرد استفاده می‌کنید همه لبه‌ها را به هم سنجاق کنید.

لبه‌های دو تکه پارچه را که روی هم گذاشتید با چرخ خیاطی بدوزید به این صورت که دو طرف درازای مستطیل و ته و بالای آن را می‌دوزید. در قسمت بالا موقع دوختن بخشی از آن را نمی‌دوزید و باز می‌گذارید.

موقع دوختن حواستان باشد که هیچ نقطه‌ای از دو طرف و ته آن باز نباشد بخصوص در قسمت گوشه‌ها دقت کنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید دو بار آن را بدوزید یا از دوخت شماره پایین استفاده کنید.

دوخت کیسه نمک و پد گرمایی

پارچه را برگردانید و داخل آن را با ذرت یا برنج پر کنید. مهم نیست که ماده‌ای که استفاده می‌کنید کاملا خشک باشد. وقتی آن را پر کردید لبه‌های باز بالایی را که قبلا موقع دوخت باز گذاشته بودیم، ببندید و خوب بهم بچسبانید. حالا آن را زیر چرخ گذاشته و با نخ همرنگ پارچه بدوزید.

اگر خیلی مهارت دارید می‌توانید آن را با دست و به صورت دوخت پنهان بدوزید اما یادتان باشد که باید کوکهای شما بسیار ریز و به صورت دو رج رفت و برگشت باشد چون در غیر اینصورت دانه‌های ریز برنج از آن خارج می‌شود بنابراین این دوخت بیشتر به درد موقعی می‌خورد که از ذرت استفاده می‌کنید.

حالا پد گرمایی خانگی شما آماده است می‌توانید آن را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در مایکروویو بگذارید تا گرم شود. لازم به گفتن نیست که موقع استفاده ابتدا بگذارید مقداری خنک شود چون اگر با حرارت زیاد استفاده شود موجب سوختگی پوست و جراحت آن می‌شود.

پد گرمایی چند تکه برای گردن و سایر نقاط

این پد گرمایی به دلیل تکه تکه بودن انعطاف پذیر بیشتری دارد. پد قبلی بیشتر برای مفاصل آسیب دید و یا سطوح صافی مثل شکم یا کمر خوب بود. این مدل را می‌توان هم روی کمر هم روی کشاله ران و یا گردن استفاده کرد. از این جهت کاربردی‌تر اما کمی سخت‌تر است.

این پد گرمایی با مزه ۶۰ سانت طول و ۱۵ سانت عرض دارد. برای این مدل هم از پارچه نخی استفاده می‌شود. توصیه می‌شود از چندین رنگ برای اینکار استفاده کنید در اینصورت هدیه خوبی برای روز معلم و یا روز مادر خواهد بود. البته می‌توانید آن را به شکل زیر به صورت کاملا ساده درست کنید.

برای درست کردن این پد خانگی شما به مواد زیر نیاز دارید:

۸ نوار پارچه‌ای ۹ × ۱۶/۵
یک نوار پارچه‌ای ۱۶/۵ × ۷۲ سانتی متر
۳ تا ۴ پیمانه برنج (یا دانه‌های پر کننده دیگر به دلخواه)

تکه‌های پارچه‌ای استفاده شده با رنگهای مختلف هستند و باعث می‌شود قطعات تفکیک شده و زیباتر به نظر برسد.

دوخت کیسه نمک و پد گرمایی

۸ نوار پارچه‌ای را در کنار هم دیگر و با ترکیبی که دوست دارید بگذارید.
نوارها‌ی پارچه‌ای را به هم بدوزید. به اندازه نیم سانت برای هر لبه جا بگذارید.
همه لبه‌ها را به یک سمت اتو کنید. این موضوع خیلی مهم است.
نوارهای پارچه‌ای دوخته را روی پارچه یک تکه پشتی قرار دهید. در واقع شما می‌توانید از قبل آن را برش ندهید بلکه نوار پارچه‌ای تکه تکه را روی پارچه پشتی قرار دهید، دقیقا اندازه کنید و سپس پارچه پشتی را دقیقا به اندازه آن ببرید. این روش راحت‌تر است.
دور تا دور لبه‌ها را با احتساب نیم سانت به عنوان درز، دوخت بزنید. به اندازه ۱۰ سانت از یک انتها را باز بگذارید. به منظور محکم کردن درز یک بار دیگر دور تا دور را دوخت بزنید.

توجه: درزهای اتو شده همگی باید به سمت لبه باز تا شده باشند.

گوشه‌ها را به سمت بیرون بدهید (بدون اینکه دوخت آنها پاره شود) و اتو کنید. حالا لبه‌ها را به سمت بخش باز انتهایی اتو کنید.
هر بخش پد گرمایی به اندازه ۱/۳ تا ۱/۲ پیمانه برنج یا دانه دیگر جا دارد (شما می‌توانید حتی از جو، گندم سیاه، تخم کتان و غیره استفاده کنید اما من برنج را ترجیح می‌دهم).

۱/۲ پیمانه برنج را از داخل بخش باز انتهایی داخل پارچه بریزید حالا آن را تکان دهید تا به اولین بخش در انتها برسد (نخستین بخش به نظر می‌آید که برنج بیشتری نیاز دارد). درز آن را سنجاق بزنید و بدوزید.

همه درزهای تکه‌ها باید به سمت باز بالایی اتو شده باشند تا بتوانید فقط بخش لبه را دوخت بزنید، دقیقا به سمت بالا. آن را به آرامی دوخت بزنید و همزمان حواستان باشد که هیچ دانه برنجی از درز بیرون نیاید.

قسمتهای بعدی را هم با ۱/۲ پیمانه یا ۱/۳ پیمانه برنج پر کنید، سپس سنجاق کنید و لبه تا شده درز را که به سمت بالا اتو شده دوخت بزنید. ۱/۲ پیمانه برنج همه تکه‌ها را خیلی خوب پر می‌کند، ۱/۳ پیمانه باعث می‌شود شل شود. من ترجیح می‌دهم که بین این دو اندازه باشد.

وقتی که به آخرین بخش رسید، آن را با ۱/۳ پیمانه برنج پر کنید. از سنجاقها برای بستن و محکم کردن آن استفاده کنید. همه درز را بدوزید تا بخش باز شده هم بسته شود.

شما می‌توانید از همین‌ها به عنوان پد سرمایی یا یخ پک هم استفاده کنید. تنها فرقش این است که آنها را در فریزر می‌گذارید و خنک می‌شوند و برای ضرب دیدگی، خونریزی و کوفتگی خیلی خوب هستند. می‌توانید مقداری اسانس روغنی (همانند اسطوخودوس و نعناع) را روی برنج بریزید. چون این اسانس ها ضد درد هستند و همانطور که قبلا هم دیدید استفاده از آنها در کرم ضد درد عضلانی باعث تسکین درد می‌شود.

برای افزودن آروماتراپی به پد گرمایی‌تان، ۳ تا ۴ قطره اسانس روغنی مورد علاقه‌تان را به برنج اضافه کنید. من از اسانس روغنی اسطوخودوس استفاده کردم. اگر می‌خواهید یک پد بزرگتر داشته باشید از ۶ قطره اسانس روغنی استفاده کنید.

ترفندهای استفاده از پد گرمایی

ترفندهای استفاده از پد گرمایی

حواستان باشد که زمان ۲ دقیقه‌ای مایکروویو آن را خیلی داغ می‌کند. موقع استفاده احتیاط کنید و بگذارید کمی خنک شود.
اندازه حوله‌ها باید با توجه به نیاز شما باشد. سایز مایکروویو را هم موقع انتخاب حوله در نظر داشته باشید. سایر حوله دستی و کیسه را هم باید به طور مناسب انتخاب کنید.
پارچه نخی بهترین انتخاب برای پد گرمایی است اما شما می‌توانید از هر پارچه‌ای که در اختیار دارید مثل کتان معمولی استفاده کنید. بهر حال این پارچه باید توان تحمل گرما و ذوب نشدن را داشته باشید.
در عوض اسانس روغنی می‌توانید از گیاهان خشک همانند گل سرخ، اسطوخودوس، میخک و سایر گیاهان معطری که می‌شناسید استفاده کنید.
گندم، ذرت، جو، جو دوسر، لوبیا یا حتی هسته گیلاس را می توان در عوض برنج برای پر کردن پد گرمایی استفاده کرد.
پدهای گرمایی حاوی برنج را می‌توان به عنوان پد خنک کننده هم استفاده کرد. فقط باید آنها را در فریزر بگذارید و دفعه بعد برای سردردتان استفاده کنید.
پد گرمایی برنجی را به مدت ۲ سال می‌توان استفاده کرد چون به مرور زمان برنجها نم می‌گیرند و خراب می شوند. توانایی حفظ گرمای آنها به مرور زمان کاسته می‌شود.
می‌توان آنها را به شکل حیوانات درست کرد و به بچه‌ها هدیه داد.
در صورتی که مایکروویو ندارید خیلی ساده یک حوله را مرطوب کرده، تا کنید و در فر ۱۴۰ درجه سانتی گراد گذاشته، بگذارید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه آنجا بماند و گرم شود. زمان گرم شدن بستگی به ضخامت حوله دارد. وقتی که گرم شد، آن را در یک حوله نازک بپیچید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید.

پد گرمایی چطور کار می‌کند؟

استفاده از پد گرمایی می‌تواند به کاهش درد عضلات، مفاصل و بافت نرم کمک کند. این یک نوع گرما درمانی یا ترمو تراپی است. گرما باعث افزایش جریان خون به ناحیه دردناک، آرام کردن عضلات و کمک به سفتی مفاصل می‌شود.

ترمو تراپی می‌تواند این دردها را کاهش دهد:

کمر درد
گردن درد
دردهای قاعدگی
دردهای ناشی از آسیب دیدگی و زخمی شدن
درد آرتروز

موقع فرایند تسکین، افزایش گردش خون اکسیژن بیشتری را به سلولهای صدمه دیده می‌رساند. اکسیژن بهبود بافتها را تسریع می‌کند. استفاده از پدهای گرمایی روش محبوب ترمو تراپی است. یک حمام اب گرم یا دوش آب گرم هم به شما کمک می‌کند.

از پد گرمایی در اولین مرحله درمان استفاده نکنید. این فاز التهابی آسیب دیدگی است و گرما می‌تواند موجب تورم و آسیب به بافت شود. بلافاصله پس از آسیب یک یخ پک یا پد سرمایی استفاده کنید که باعث کاهش تورم می‌شود.

پد گرمایی چطور ساخته میشود؟

برای بچه‌های کوچک و افراد مسن نباید از پدهای گرمایی استفاده کرد. همچنین افرادی که به گرما حساسیت دارند نباید از ترمو تراپی استفاده کنند. این معمولا شامل افراد مبتلا به نوروپاتی ناشی از دیابت یا بیماریهای دیگر هستند. آنها متوجه گرمای شدید نمی‌شوند و ممکن است پوست آنها بسوزد.

زنانی که باردار هستند نباید از پدهای گرمایی در ناحیه شکم یا لگن استفاده کنند. آنها هم باید از حمام کردن یا دوش گرفتن با آب خیلی داغ اجتناب کنند.

خلاصه کلام

پدهای گرمایی را می‌توان برای درمان با گرما یا ترمو تراپی استفاده کرد. پدهای گرمایی بسیاری در بازار موجود است اما ساختن آن در خانه هم آسان است به اضافه اینکه شما می‌توانید آن را به دلخواه خود در بیاورید.

پد گرمایی خانگی دردهای ناشی از آرتروز، کمر درد ، گردن درد و دردهای قاعدگی را کاهش می‌دهد. استفاده از پدهای گرمایی سرعت بهبود پس از جراحت را افزایش می‌دهد.

از پد گرمایی با احتیاط استفاده کنید چون در صورت زیاد گرم بودن باعث سوزاندن پوست می‌شود. ابتدا از گرمای آن مطمئن شوید سپس آن را استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا