دسته‌بندی نشده

17 روش برای رفع بوی بد و انواع لکه از روی تشک تخت خواب

وجود لکه روی تشک طبیعی است. عرق کردن، یا ریختن ناگهانی غذا یا مایعاتی مانند خون و ادرار روی تشک می تواند منجر به ایجاد لکه روی تشک شود. شما باید به محض ایجاد لکه، اقدام به پاک کردن آن نمایید تا مانع از ثابت شدن آن روی تشک شوید و از بدبو شدن یا ورود کنه به آن جلوگیری شود.
همگی از اهمیت تمیز نگه داشتن تشک آگاه هستیم. اما در صورتی که لکه ای روی تشک ایجاد شود می بایست با استفاده از روش درست، لکه ها را از روی تشک پاک نماییم.

راهنمای پاک کردن و از بین بردن لکه از روی تشک

1. کاملاً لکه گیری کنید: حتماً مطمئن شوید که هر گونه مایعی از روی تشک شما پاک شده است. از یک حوله یا یک پارچه تمیز برای پاک کردن مایعات تا حد ممکن استفاده کنید. مطمئناً شما نمی خواهید که مایع به اعماق تشک شما نفوذ کند و منجر به بدبو شدن تشک یا رشد کپک در آن شود.

2. لکه های روی تشک را با اسپری کردن ترکیبات شوینده ظروف تمیز کنید: آب و مایع شوینده ظروف با نسبت 50-50 ترکیب کرده و روی لکه ها اسپری کنید. صبر کنید محلول در سطح نفوذ کند و سپس با یک پارچه تمیز روی سطح بکشید. چند بار عمل اسپری کردن و پارچه کشیدن را تکرار کنید چون لکه ها به راحتی از تشک خارج نمی شوند. البته مراقب باشید که تشک شما با اسپری بیش از حد زیادی خیس نشود.

3. جوش شیرین بپاشید: برای ترو تازه ماندن ، ممانعت از بد بو شدن و افزایش تمیزی تشک، روی آن جوش شیرین بپاشید. بگذارید کمی بماند و سپس با جاروبرقی آن را پاک کنید.

4. مایعات ناشی از بدن را با شوینده های لباس پاک کنید: شوینده های لباس فرمول مناسبی برای از بین بردن ادرار، خون و سایر مایعات حاصل از بدن انسان دارند، بنابراین برای پاک کردن این گونه لکه ها ترکیب آب با شوینده های لباس را امتحان کنید. ترکیب هیدروژن پروکسید نیز به خوبی لکه ها را پاک می کند. دقت کنید که برای از بین بردن لکه ها از آب داغ استفاده نکنید چون لکه ها را تثبیت می کند.

پاک کردن تشک تخت

راهنمای از بین بردن بوی بد تشک

خوابیدن روی یک تشک بدبو ناخوشایند است. اگر تمیزی و بوی تشک خود را کنترل نکنید، بوی تشک شما می تواند کیفیت و راحتی خواب شما را مختل کند و منجر به مشکلات بزرگتری مثل باکتری یا رشد قارچ ها شود. با از بین بردن بوی تشک، سلامت خواب خود را حفظ کنید.

5. از جارو برقی استفاده کنید: اگر چه جاروبرقی هر بویی را رفع نمی کند اما برای تمیز کردن تشک از بو های ناخوشایند شروع خوبی است.

6. از جوش شیرین استفاده کنید: جوش شیرین یک از بو برنده بوی قوی است. آن را مستقیماً روی تشک خود بپاشید و صبر کنید کمی بماند. سپس با استفاده از جاروبرقی آن را پاک کنید.

7. اسپری کردن روی تشک: قسمت هایی از تشک که بوی ناخوشایندی دارند را با سرکه یا موادی که بو را از بین می برند مثل فبریز اسپری کنید. سپس آن منطقه را با استفاده از یک پارچه تمیز پاک کنید. از آنجا که بوی سرکه ممکن است در هنگام خواب آزاردهنده باشد، از سرکه به مقدار کم استفاده کنید.

8. هوادهی تشک: تشک خود را در هوای آزاد قرار دهید. و هر از چند وقت یکبار در معرض نور آفتاب قرار دهید.

پاک کردن لکه خون از روی تشک

پاک کردن لکه خون به علت وجود پروتئین در آن راحت به نظر نمی رسد. اما غیر ممکن هم نیست. روش های متفاوتی برای پاک کردن تشک از این لکه ها وجود دارد.
ملحفه ها را در آب سرد خیس کنید و پس از خیساندن آن ها را با پاک کننده های لکه تمیز کرده و در ماشین لباسشویی بشویید.

وقتی که با لکه خیس مواجه می شوید، ابتدا مایع اضافی را با یک پارچه تمیز مرطوب پاک کنید. برای پاک کردن لکه از آب داغ استفاده نکنید. استفاده از آب داغ منجر به نفوذ لکه خون به لایه های پایینی و سخت تر شدن پاک کردن لکه می شود.
پس از اینکه پارچه خیس را روی لکه کشیدید، از یک حوله خشک برای جذب خون اضافی محل استفاده کنید. تا زمانی که پارچه ای تمیز و یک لکه خشک داشته باشید می توانید این کار را تکرار کنید که تا حد ممکن خون جذب پارچه خشک شما شود.

در دسترس داشتن تعدادی از محصولات خشک شویی در خانه کمک خوبی خواهد بود. مؤثرترین و راحت ترین راه، استفاده از پاک کننده آنزیم های اکسیژنه می باشد. آن ها با شکستن ساختار مولکولی لکه ها آن ها را از بین می برند. این پاک کننده ها گزینه خوبی برای خلاصی از شر لکه های خون هستند.

ابتدا دستورالعمل استفاده از پاک کننده ها را بخوانید و سپس با رعایت نکات درج شده از آن ها استفاده کنید. استفاده از اکثر این مواد بی خطر است اما با خواندن نکات نوشته شده روی آن ها از نحوه استفاده از آن ها مطمئن شوید. تنها یک حوله کوچک را با این مواد خیس کنید و روی تشک بکشید. بعد از حدود 30 دقیقه لکه آماده پاک شدن با یک برس یا حوله نرم است. با یک پارچه مرطوب محل را بشویید و سپس با قرار دادن تشک در مقابل پنکه و یا هوای آزاد منتظر خشک شدن آن باشید.

لکه بری تشک

9. استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن لکه خون

یک راه دیگر برای پاک کردن لکه ها استفاده از جوش شیرین است. شما می توانید آن را با آب سرد ترکیب کنید و یا مستقیما روی لکه بریزید و سپس روی آن کمی سرکه سفید بپاشید. 30 دقیقه صبر کنید که نفوذ کند و سپس با حوله یا پارچه مرطوب پاک کنید و اجازه دهید خشک شود.

10. استفاده از هیدروژن پروکسید برای پاک کردن لکه خون

این ترکیب به عنوان یک ماده سفید کننده و ضدعفونی کننده شناخته شده است. برای پاک کردن تشک با رنگ روشن و سفید رنگ از این ترکیب استفاده کنید. هیدروژن پروکسید را با یک صابون یا پاک کننده دیگر و یک قاشق نمک برای خمیری شدن آن ترکیب کنید. این خمیر را روی لکه بکشید و تا خشک شدن آن صبر کنید. می توانید از یک مسواک نرم یا کفگیر آشپزخانه برای پاک کردن خمیر خشک شده استفاده کنید. اگر همچنان لکه ای باقی بود هیدروژن پروکسید را مستقیم روی یک حوله تمیر بریزید و آن را روی لکه بکشید تا کاملاً پاک شود.

11. استفاده از ترکیب هیدروژن پروکسید، نمک و نشاسته ذرت برای پاک کردن لکه خون

اگر لکه مقاوم تر از آنی بود که شما تصور می کردید، زمان این رسیده که کمی خلاقیت به خرج دهید. به جای استفاده از ترکیب پاک کننده و هیدروژن پروکسید و نمک، کمی هم نشاسته ذرت اضافه کنید.
تنها نیاز به نصف فنجان نشاسته ذرت و یک چهارم فنجان هیدروژن پروکسید و یک قاشق غذاخوری نمک برای به دست آوردن یک خمیر مناسب دارید.
معجون حاصل را روی لکه بکشید و صبر کنید که کاملا خشک شود. سپس می توانید بخش مورد نظر از تشک را با استفاده از جارو برقی از ذرات خمیری که روی آن کشیدید پاک کنید.

12. استفاده از ترکیب آمونیاک، هیدروژن پروکسید و نمک برای پاک کردن لکه خون

برای لکه های خون خشک شده، دیگر سه پاک کننده را ترکیب نکنید.
ابتدا با استفاده از یک پارچه خیس خون اضافی را از تشک خارج کنید. سپس مثداری نمک روی آن بپاشید و صبر کنید خشک شود. پس از حدود 2 ساعت زمانی که کاملاً خشک شد، نمک را تا جای ممکن از سطح لکه پاک کنید. حالا هیدروژن پروکسید را روی سطح بمالید تا جایی که متوجه حباب شوید. زمانی که حباب ساختن متوقف شد، با استفاده از یک پارچه تمیز لکه را پاک کنید. مطمئن شوید که هیدروژن پروکسید از محل لکه خارج شود.
برای لکه های به جا مانده یک فنجان آب را با آمونیاک ترکیب کنید و این ترکیب را روی سطح لکه بکشید و آنقدر سطح را از این محلول خیس کنید که کل لکه پاک شود.
به یاد داشته باشید که پس از استفاده از هیدروژن پروکسید و آمونیاک تشک را در معرض هوای تازه قرار دهید تا کاملاً این مواد از تشک خارج شده و تشک خشک شود.

پاک کردن لکه ادرار از روی تشک

ایجاد لکه های ادرار روی تشک با وجود کودکان یا حیوانات خانگی در منزل امری طبیعی است. روش هایی برای پاک کردن این لکه وجود دارد:

13. استفاده از پاک کننده های طبیعی برای پاک کردن لکه ادرار

برای ساختن این ترکیب مؤثر به مواد زیر نیاز دارید
سرکه سفید، دستمال توالت، جوش شیرین، اسپری، مسواک و جارو برقی
سرکه را روی محل لکه بریزید و مسواک را روی سطح بکشید. مطمئن شوید که اتاق شما تهویه مناسبی دارد. به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید. حالا با استفاده از دستمال توالت سرکه را از تشک پاک کنید. سپس جوش شیرین را روی سطح بپاشید و صبر کنید دو ساعت به همان صورت بماند. این روش به شما کمک می کند که از لکه و بوی ادرار خلاص شوید. سپس با استفاده از جارو برقی آن را خشک کنید.

رفع بو و لکه روی تشک

14. استفاده از آنزیم های شوینده برای پاک کردن لکه ادرار

پاک کننده های آنزیم دار موجود در بازار می توانند برای این منظور به کار روند. جدا از پاک کننده آنزیم دار شما به دستمال توالت، جوش شیرین و جارو برقی نیاز خواهید داشت.
بنابراین پاک کننده را روی سطح مورد نظر اسپری کنید و صبر کنید به مدت 10 دقیقه بماند. سپس سطح خیس شده را با دستمال توالت خشک کنید و روی سطح جوش شیرین بپاشید و به مدت 18 ساعت صبر کنید. در نهایت با استفاده از جاروبرقی روی سطح را پاک و خشک کنید.

15. استفاده از پاک کننده های خشک شویی برای پاک کردن لکه ادرار

پاک کننده های مورد استفاده در خشک شویی ها، در پاک کردن لکه ادرار مؤثر هستند.
تمام چیزی که نیاز خواهید داشت ترکیب کردن دو قاشق چای خوری از پاک کننده با یک فنجان آب گرم است. این ترکیب را روی محل مورد نظر بریزید. پس از مدتی روی آن مسواک یا پارچه تمیز بکشید و سپس با استفاده از آب گرم آن را بشویید.

16. استفاده از سرکه برای پاک کردن لکه ادرار

سرکه یک تمیز کننده فوق العاده است. سمی یا خطرناک نیست و شما می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. به این منظور سرکه سفید را بدون ترکیب کردن با آب روی سطح مورد نظر اسپری کنید. سپس با استفاده از یک تکه پارچه یا دستمال توالت روی آن بکشید. اجازه دهید تشک در معرض هوای آزاد باشد و یا آن را به راحتی با استفاده از جاروبرقی پاک کنید.

17. استفاده از هیدروژن پروکسید برای پاک کردن لکه ادرار

هیدروژن پروکسید را روی لکه اسپری کنید و با پارچه روی آن بکشید. سپس صبر کنید خشک شود و یا با استفاده از جاروبرقی آن را پاک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا