دسته‌بندی نشده

10 نکته در مورد ایمنی تاب بازی

بررسی 10 نکته ایمنی برای تاب خانگی کودک

تاب خانگی کودک اولین ابزاری است که می‌تواند جای گهواره را در سنین بالاتر برای کودک پر کند. در حال حاضر انواع متفاوت و گوناگونی از تاب خانگی کودک موجود می‌باشند که می‌توانند نیاز شما را به یک محصول مناسب برطرف سازند.
علاوه‌ بر خرید بهترین تاب خانگی کودک، شما باید هنگام نصب و بازی دادن کودک با تاب نیز به موارد گوناگونی دقت و توجه داشته باشید. در این شرایط می‌توانید با خیال راحت از مناسب‌ترین ویژگی‌ های تاب بازی بهره ببرید و خیال شما از امنیت کودک خود راحت باشد.

ما در ادامه قصد داریم برای شما در رابطه با ده نکته ایمنی برای استفاده از تاب خانگی کودک صحبت کنیم و به شما بگوییم که چگونه می‌توانید با توجه به این نکات، امنیت کودک خود را هنگام تاب ‌بازی بیشتر کنید.

بیاید با یکدیگر نکات ایمنی مهم در زمینه استفاده از تاب کودک را بررسی کنیم. پیش از آغاز این بخش پیشنهاد می کنیم اگر خرید تاب کودک خانگی را تکمیل نکرده اید. حتما نکات مهم پیش از خرید تاب تا را مطالعه کنید.

آنچه همه باید در مورد تاب بچه بدانند

.1 از محصولات کودک با کیفیت استفاده کنید

مورد اولی که می‌تواند در دسته نکات ایمنی برای استفاده از تاب خانگی کودک قرار بگیرد، استفاده از محصولات مناسب و خرید تاب باکیفیت می‌باشد. لذا پس از بررسی قیمت انواع تاب کودک در منزل حتما به کیفیت آن دقت کنید. در حال‌ حاضر، تولید کنندگان بسیار زیادی به تولید تاب کودک می‌پردازند. اما کدام یک از این تولیدکنندگان باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین محصولات را در اختیار شما قرار می‌دهند. محصولی که با کیفیت بالای طراحی و تولید شده باشد، علاوه ‌بر حفظ امنیت کودک و جلوگیری از افتادن کودک، ستون فقرات او را در بهترین حالت نگه می‌دارد.

استخوان های کودک نرم می‌باشند و قرار گرفتن آن‌ ها در شرایط نامناسب می‌تواند در آینده مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد. بهترین تاب کودک خانگی طوری طراحی‌ شده تا ستون فقرات کودک را در مناسب‌ترین حالت نگه دارد.

2. استفاده از چفت محکم برای نصب تاب کودک خانگی

مورد دیگری که می‌تواند در لیست نکات ایمنی برای استفاده از تاب کودک قرار بگیرد، نحوه وصل کردن تاب می‌باشد. در حال ‌حاضر انواع متفاوتی از تاب وارد بازار شده‌اند که هر کدام نحوه نصب متفاوتی دارند. برای مثال تاب بارفیکسی یا کلاسیک یکی از تاب هایی می‌باشد که همان‌ طور که از نام آن پیداست می‌تواند به ‌راحتی به میله بارفیکس نصب شود و لحظات شادی را برای کودک شما به ‌همراه داشته باشد.

بر اساس تنوع تاب ها، قیمت انواع تاب کودک در منزل و نحوه‌ی نصب آن‌ ها نیز متفاوت می‌باشد. پس از خرید بهترین تاب کودک شما باید با توجه به محل نصب تاب از انواع متفاوت این محصولات بهره ببرید. برای مثال اگر قرار است تاب را در وسط پذیرایی نصب کنید، باید از چفت های محکمی بهره ببرید که به ستون‌ های سقف وصل می‌شوند. یا اگر می‌خواهید از چهارچوب درب استفاده کنید، باید به سراغ انواع متفاوت تاب بارفیکسی بروید.

بعضی پدر و مادر ها شک دارند که تاب کودک خانگی برای منزل بخرند یا نه. پیشنهاد ما این است که حتما یک تاب کودک با استاندارد لازم جهت استفاده در فضای آپارتمان بخرید. لذا این تاب بازی آپارتمانی هم قابلیت نصب از بارفیکس و هم قابلیت نصب تاب کودک از سقف را دارد.

ایمنی در تاب بازی

3. به کفپوش منزل دقت کنید

شاید بیان این نکته کمی جالب و غیر منتظره باشد، اما برای این ‌که ایمنی فرزند خودتان را تضمین کنید؛ اگر تاب شما قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد حتما زیر تاب از پوشش نرم استفاده کنید.

تاب را جایی نصب کنید که زیر آن فرش یا موکت قرار دارد. در این شرایط خدای ‌نکرده اگر فرزند شما از روی تاب سقوط کند یا تاب از جایش در بیاید، آسیب کمتری به فرزند شما وارد می‌شود. به‌ هر حال در مقایسه با سرامیک و پارکت، فرش و موکت نرم‌تر می‌باشند و در صورت سقوط، از ورود آسیب بیش ‌از اندازه به فرزند شما جلوگیری می‌کنند.

بسیاری از مادران خیال می کنند چون که بهترین تاب خانگی کودک را خریده اند. به وزن تحملی تاب دقت ندارند و بچه بزرگ خود را در تاب بازی قرار می دهد که تحول وزن وی را ندارد. لذا این پوشش از آسیب جسمی بچه جلوگیری می کند.

4. اطراف تاب کودک را خلوت کنید

برای نصب تاب خانگی کودک شما علاوه ‌بر توجه به زیر تاب، باید به محیط دور تاب نیز دقت داشته باشید. با توجه به سن ‌و سال فرزندتان و میزان انرژی و تحرکی که او دارد، شما باید روی نکات ایمنی حساسیت داشته باشید. همان ‌طور که همه شما می‌دانید، تاب کودک طراحی ‌شده تا کودک را سرگرم کند.

ماهیت تاب خوردن نیازمند فضایی است که امن باشد. پس با توجه به این ویژگی تاب بازی، شما باید تلاش کنید تا شعاع متناسبی از دور تاب را از هر گونه وسیله‌ای خالی کنید تا تاب کودک شما با وسایل اطراف برخورد نکند و اتفاق ناگواری رخ ندهد.

حتما در خرید تاب خانگی کودک خود دقت کنید. چرا که باید حتما کمربند ایمنی داشته باشد. کمربند ایمنی اولین محافظ بچه شما است. همچنین اگر تاب دارای شیب استاندارد نباشد که متاسفانه بیشتر تاب اسباب بازی موجود این معیار لازم را ندارد؛ امکان سقوط بچه به راحتی است.

5. کودک را با شدت تاب ندهید

درست است که تاب خانگی کودک طراحی‌ شده تا فرزند شما را سرگرم کند، اما زیاده ‌روی در هر زمینه‌ای می‌تواند خطر آفرین باشد. نکته بسیار مهم این است که اگر تاب خانگی کودک دارای کمربند و شیب استاندارد باشد و به صورت ایمن از سقف نصب گردد به هیچ وجه نگران کننده نیست.

اما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از بروز مشکل، سعی کنید که با توجه به سن کودک، قدرت مناسبی برای تاب دادن او را انتخاب کنید تا هم فرزند شما سرگرم شود و هم اتفاقات ناگواری برای او رخ ندهد. توجه به این نکته ریز و کوچک می‌تواند شانس رخ دادن اتفاقات ناگوار را تا حد بسیار زیادی پایین بیاورد.

تاب برای کودکان، نکات ایمنی

6. به فاصله تاب کودک از زمین دقت داشته باشید

مورد دیگری که می‌تواند در لیست نکات ایمنی استفاده از تاب خانگی کودک قرار بگیرد، تنظیم مناسب ارتفاع تاب است. انواع متفاوت تاب کودک می‌توانند برای سنین متفاوتی طراحی و تولید شوند. تاب نوزاد یکی از آن ها است.

با توجه به سن کودک، شما باید تاب را در ارتفاع مناسبی از سطح زمین نصب کنید. برای مثال اگر کودک شما دو الی سه سال سن دارد، بهتر است که ارتفاع تاب را کمی بالا ببرید تا پای کودک برخوردی با زمین نداشته باشد.
کودکان در این سن در رابطه با نکات ایمنی و غریزه دفاع از خود چیز زیادی نمی‌داند. به ‌همین دلیل ممکن است که در اثر بی‌دقتی هنگام تاب خوردن پایشان روی زمین کشیده شود. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است ارتفاع تاب را تا حدی بالا ببرید که پای کودک شما به زمین برخورد نکند.

اگر کودک شما بیشتر از چهار الی پنج سال سن دارد، می‌توانید ارتفاع تاب را طوری تنظیم کنید تا نیازی به تاب دادن کودک نداشته باشید. اگر پای کودک شما به زمین برسد، خودش می‌تواند با استفاده از قدرت پاهایش تاب ‌بازی کند. در این شرایط بهتر است حواستان به کودک باشد تا زیادی خودش را تاب ندهد.

7. اجازه ندهید فرزند شما بر روی هر تاب خانگی بخوابد

ماهیت تاب بازی طوری است که کودک ممکن است کمی خواب آلود شود. نکته امنیتی دیگری که شما باید در رابطه با استفاده از تاب خانگی کودک به آن دقت داشته باشید، استفاده از یک تاب آرگونومیک متناسب با خواب بچه است. لذا اگر تاب شورتی یا تاب پلاستیک استفاده می کنید باید از خوابیدن کودک روی تاب جلوگیری کنید.

این‌ موضوع به این معنی نیست که هنگامی ‌که مشاهده کردید کودکتان خواب‌آلود است او را از تاب بیرون بیاورید. اجازه دهید تا کودکتان روی تاب بخوابد اما نگذارید این مدت زیاد طول بکشد.هنگامی ‌که حس کردید خواب کودک سنگین شده، او را از تا بیرون بیاورید و بخوابانید.

حتماً بخوانید:

8. همواره کمربند ایمنی تاب را ببندید

برای استفاده ایمن و مناسب از تاب خانگی کودک، شما باید تمامی کمربند های ایمنی که روی تاب وجود دارد را محکم کنید. بهترین تاب خانگی کودک عموماً بر اساس سنی که برای آن طراحی شده‌اند، دارای کمربند های متفاوتی می‌باشند. بستن این کمربند ها می‌تواند خیال شما را از بابت امنیت فرزندتان راحت کند و به شما کمک کند تا بدون استرس از تاب باکیفیتی که خریداری کرده‌اید بهره ببرید. سعی نکنید که زیاد در زمینه بستن کمربند ایمنی کودکتان سخت‌گیری کنید. تنها به دفترچه راهنمای و نکات ایمنی که در آن وجود دارد بسنده کنید.

نکات مهم در حفظ ایمنی تاب نوزاد

9. بیش ‌از حد از تاب کودک استفاده نکنید

درست است که تاب خانگی کودک گزینه مناسبی برای سرگرم کردن و تخلیه انرژی او است، اما شما نباید تمام طول روز فرزند خود را روی تاب رها کنید تا سرگرم باشد! روزانه یک الی دو ساعت، مدت‌ زمان مناسبی است که می‌تواند به شما کمک کند علاوه‌ بر سرگرم کردن کودک خود، مهارت ‌های ذهنی او را نیز بهبود ببخشید.

استفاده از تاب خانگی کودک می‌تواند باعث شود تا برخی از مهارت‌ های فیزیکی و ذهنی کودک شما بهبود پیدا کند، اما استفاده بیش ‌از اندازه از تاب، اثر عکس دارد.

10. به مواد اولیه‌ای که تاب کودک با آن تولید شده دقت داشته باشید

انواع متفاوت تاب خانگی کودک توسط تولید کنندگان زیادی در سراسر کشور تولید می‌شوند. هر کدام از این تولیدکنندگان از مواد اولیه گوناگونی بهره می‌برند تا بتوانند محصولاتشان را روانه بازار کنند. شما باید به سراغ محصولاتی بروید که در کنار زیبایی و طراحی مناسب با مواد اولیه مستحکم تولید شده باشند.

ما هر آنچه باید درباره تاب بچه بدانید را برای شما شرح داده ایم. هر چه محصولی که شما خریداری کرده‌اید محکم‌تر باشد، احتمال وقوع اتفاقات خطرناک برای فرزند شما تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد. اگر به‌ دنبال بهترین تاب خانگی کودک و امنیت و سلامت فرزند خود هستید، حتما به مواد اولیه تاب هنگام خرید دقت و توجه داشته باشید.

منبع : آنیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا