دسته‌بندی نشده

۸ نشانه اصلی ابتلا به سرطان حنجره + راههای پیشگیری از این عارضه

سرطان حنجره چیست ؟

سرطان حنجره یکی از انواع سرطان حلق است. حنجره جایی است که صدای شما توسط تار‌های صوتی و عضلات و غضروف‌های آن تولید می‌شود.

افراد مبتلا به سرطان حنجره پس از مدتی در تولید صدا و صحبت کردن دچار مشکل می‌شوند و در صورت بی اعتنایی به این مشکل، ممکن است غده‌های سرطانی در بقیه بخش‌های بدنشان نیز رشد کنند.

این نوع از سرطان با بهره مندی از روش‌هایی چون پرتو درمانی، جراحی و شیمی درمانی قابل درمان است و میزان پاسخ گویی هر کدام از این روش‌ها به پیشرفت بیماری در بدن و شرایط بدنی فرد بیمار بستگی دارد.

همه چیز درباره سرطان حنجره

علائم سرطان حنجره چیست ؟

بهترین و اولین قدم برای مبارزه با سرطان حنجره اطلاع از علایم بروز آن است. اغلب افراد مبتلا به این بیماری حداقل یک یا دو مورد از این علائم را در خود مشاهده می‌کنند.

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم با مراجعه به پزشک، خود را در روند درمان قرار دهید و از رشد تومور‌ها و غدد جلوگیری کنید. این کار باعث تسریع در درمان و افزایش شانس درمان پذیری می‌شود. در ادامه به چند نمونه از این علائم اشاره می‌کنیم.

۱. درد شدید

همانطور که می‌دانید آثار اولیه سرطان حنجره در ناحیه گلو مشاهده می‌شوند. درد شدید در ناحیه گلو و حنجره اولین نشانه این بیماری است.

درد‌های متداول و طولانی مدت که با خوردن و آشامیدن نیز تشدید می‌شوند، اولین زنگ خطر برای بروز بیماری سرطان حنجره هستند.

در صورتی که درد شدید در این ناحیه از بدن را تجربه کردید و طول آن به دو هفته رسید حتماً به پزشک مراجعه و از سلامت خود اطمینان حاصل کنید

۲. مشکل تنفسی

توده سرطانی در حنجره گاهی تا جایی به رشد ادامه می‌دهد که فرد مبتلا در تنفس دچار مشکلات جدی می‌شود. توده سرطانی با قرار گرفتن در مسیر تنفس این کار را دشوار می‌کند و در بعضی موارد به دلیل برخورد جریان تنفس با توده، در هنگام نفس کشیدن صدا تولید می‌شود.

اختلال در مسئله تنفس اصلاً عادی نیست و هرچه سریعتر باید تحت درمان قرار بگیرد.

۳. گرفتگی گلو و ورم

فرد مبتلا به بیماری سرطان حنجره سرفه می‌کند. در برخی از موارد سلول‌های سرطانی که رشد غیر عادی داشته‌اند به بافت‌های گلو فشار می‌آورند و فرد مبتلا احساس گرفتگی و ورم در گلو دارد.

اولین تلاش‌ها برای بیرون آوردن جسم خارجی به وسیله سرفه انجام می‌شود که وقتی طولانی باشد، التهاب در همان ناحیه و سخت‌تر شدن شرایط را به دنبال خواهد داشت.

۴. سرفه‌های بی پایان

سرفه کردن نشانه بیماری‌های بسیار زیادی می‌تواند باشد. اولین حدسی که در زمان سرفه کردن به ذهن افراد می‌رسد، آلرژی و سرماخوردگی میباشد.

در نظر داشته باشید که سرفه کردن در افراد مبتلا به سرما خوردگی یا آلرژی، به صورت مقطعی بوده و طولانی مدت نیست.

با این حال یکی از علائم سرطان حنجره سرفه‌های بی پایان است که هم در دوره‌های طولانی اتفاق میفتد و هم تنفس را با مشکل مواجه می‌سازد.

۵. درد ارجاعی

درد شدید در ناحیه گلو در بعضی از موارد به گوش‌ها انتقال پیدا می‌کند و بدین سبب افراد در ناحیه گوش و گلو به صورت همزمان درد احساس می‌کنند. به این نوع از درد، درد ارجاعی می‌گویند که در برخی از موارد تحمل آن امکان پذیر نیست. در صورت مواجهه با چنین مشکلی اولین قدم مراجعه به پزشک متخصص است.

۶. کاهش وزن

یکی از نشانه‌های سرطان‌، کاهش وزن قابل توجه است. این کاهش وزن به صورتی است که فرد مبتلا به سرطان حنجره در دوره‌های ۶ الی ۱۲ ماهه بیشتر از ۵ درصد وزن خود را از دست می‌دهد و علائم دیگری همچون کاهش اشتها به غذا و خستگی‌های پی در پی را به همراه دارد.

بنابراین کاهش وزن چشمگیر نه تنها از علایم سرطان حنجره است بلکه زنگ خطری برای بسیاری از بیماری‌های خطرناک دیگر است.

۷. تغییر صدا

از اولین بخش‌های آسیب پذیر در بیمارانی که مبتلا به سرطان حنجره هستند تار‌های صوتی است. تار‌های صوتی با لرزش‌هایی که از جریان هوا می‌گیرند تولید صدا می‌کنند و با رشد سلول‌های سرطانی و افزایش حجم تومور، آن‌ها نیز تحت فشار قرار می‌گیرند.

این فشار‌ها در صدای افراد تاثیرات مستقیم می‌گذارند. اگر در هنگام صحبت کردن و تولید صدا به مشکلی برخوردید و به صورت طولانی مدت از گرفتگی صدا رنج می‌برید، در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید و علت را جویا شوید.

۸. بوی بد دهان

در بسیاری از موارد بوی بد دهان به علت بی اعتنایی به مسائل بهداشتی و تمیزی فضای دهان و دندان است. اگر با توجه به رعایت مسائل بهداشتی مربوط به دهان دندان باز هم با بوی بد دهان اذیت شدید بهتر است علت را جویا شوید. این بوی دهان اگر طولانی مدت باقی بماند می‌تواند یکی از علایم سرطان حنجره باشد

علائم سرطان حنجره

نشانه های سرطان حنجره

معمول ترین نشانه های رفلاکس حنجره و حلق بزرگسالان شامل موارد زیر است:

 1. صاف کردن بیش از حد گلو
 2. سرفه های مداوم
 3. گرفتگی صدا
 4. یک توده در گردن
 5. حس آبریزش از پشت بینی یا مخاط بیش از حد بینی
 6. مشکل در بلع
 7. مشکل در تنفس
 8. گلو درد

تشخیص اولیه با معاینه حنجره

متاسفانه تست غربالگری برای سرطان حنجره وجود ندارد و فقط باید نسبت به علائم اولیه این بیماری آگاهی کافی داشته باشیم تا با پیگیری سریع و تشخیص زودهنگام، موفق به درمان موثر این بیماری شویم.

به گفته دکتر کوهی، تشخیص زودهنگام سرطان حنجره با توجه کردن به نشانه های اولیه آن بویژه اگر شخص به استعمال دخانیات عادت داشته باشد، امکانپذیر است.

باید توجه داشت خشونت صدا به خاطر ضایعاتی که روی تار صوتی ایجاد می شود و حتی گرفتگی تنفس و نیز سختی بلع از علائمی است که باید جدی گرفته شود.

این جراح حلق و گلو تاکید می کند: خوشبختانه معاینه مستقیم حنجره توسط پزشک متخصص با آینه یا آندوسکوپ برای تشخیص اولیه بیماری کفایت می کند و در موارد خاص از سی تی اسکن و ام آر آی بهره گرفته می شود.

روش شناسایی علائم سرطان حنجره

نکته بسیار مهم در سرطان‌ها، تشخیص به موقع علائم آنهاست. با توجه به اینکه علائم سرطان حنجره می‌توانند بسیار متفاوت باشند، متاسفانه شناسایی علایم سرطان حنجره همیشه با موفقیت انجام نمی‌شود.

به علاوه، این تشخیص کاملاً یک کار حرفه‌ای و وظیفه متخصصین علوم پزشکی است و با انجام آزمایش‌ها و نمونه برداری‌ها حاصل می‌شود.

تنها وظیفه‌ای که بر عهده شماست این است که درصورتی که هر کدام از این علائم ذکر شده در مقاله را در خود مشاهده کردید به بروز دیگر علایم آن دقت کنید و اگر چند مورد از علایم را به صورت همزمان مشاهده کردید یا علائم تا دو هفته باقی ماندند خیلی سریع به پزشک مراجعه کرده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید.

قرار گرفتن در روند درمان هرچه زودتر انجام شود امید به نتیجه گیری بیشتر است.

خواننده ها بیشتر در معرض خطر نیستند

خیلی ها تصور می کنند خواننده ها به دلیل اینکه تارهای صوتی شان بیشتر در معرض فشار است مستعد ابتلا به سرطان حنجره هستند، اما این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است:

بی شک کسانی که به تارهای صوتی شان استرس بیشتری وارد می شود، بیش از دیگران در معرض برخی بیماری های خوش خیم حنجره قرار دارند، بیماری ها و مشکلاتی چون ندول ها (گره) و پولیپ های طناب های صوتی که به خشونت صدای فرد منجر می شود.

کمااین که بی توجهی و عدم درمان این مشکلات ممکن است خطر ایجاد بیماری های جدی تر را به دنبال داشته باشد.ابتلا به این نوع بیماری ها به معنای مستعد بودن برای ابتلا به سرطان حنجره نیست، بلکه صرفا توجه و مراقبت بیشتر خوانندگان را می طلبد.

استربوسکوپی سرطان حنجره


پیشگیری از سرطان حنجره

 1. منطقه حنجره را گرم نگه دارید.
 2. از ماسک و دستمال گردن استفاده کنید.
 3. هنگام صحبت کردن از فرم بدنی مناسب استفاده کنید.
 4. استفاده از دستگاه بخور سرد برای افزایش میزان رطوبت محیط کار یا منزل.
 5. مایعات گرم مثل چای کمرنگ و آب را با درجه حرارت مناسب هر یک ساعت چند جرعه بنوشید.
 6. پرهیز از مصرف دخانیات برای پیشگیری از سرطان حنجره
 7. استفاده نکردن از عطریات برای کسانی که حساسیت و آسم دارند.
 8. استفاده نکردن از مواد الکلی
 9. درمان بیماری های معده

درمان سرطان حنجره

نکته امیدوار کننده درباره درمان سرطان حنجره این است که درصد بالایی از افراد مبتلا به این بیماری با قرار گرفتن در روند درمان بهبود پیدا کرده‌اند.

این نشان دهنده امید نسبتاً بالا به درمان این نوع از سرطان نسبت به دیگر انواع آن است. طبق برخی از آمار، ۷۰ درصد افراد مبتلا مبتلا به سرطان حنجره حداقل پنج سال پس از ابتلا زنده مانده‌اند و ۶۰ درصد آن‌ها حداقل ده سال زنده مانده‌اند.

این آمار خوشبین کننده و امیدبخش نشان دهنده این است که می‌توان با انجام اموری که از ابتلا به این بیماری پیشگیری می‌کنند به مبارزه با این بیماری برویم. دوری و ترک سیگار مهم‌ترین عامل پیشگیری کننده است.

بیشتر بخوانید :

راه های مناسب برای تقویت صدا و حنجره

درمان تارهای صوتی آسیب دیده و تقویت تارهای صوتی گلو

۹ درمان خانگی برای تارهای صوتی متورم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا