دسته‌بندی نشده

۳ عاملی که باعث یخ زدن لوله کولر گازی می شود

دلایل یخ زدن لوله‌ کولر گازی چیست و چطور می توان این مشکل را برطرف کرد؟

این روزها که قشر وسیعی از مردم از کولرهای گازی برای سرمایش در ماه‌های گرم سال استفاده می کنند. این عده با این که ممکن است از خنک شدن زیر کولری که در سردترین حالت باد خنک ۱۶ درجه ای در اتاق پرتاب می کند لذت ببرند اما ممکن است با مشکلاتی نیز دست و پنجه نرم کنند. مثل چی؟ یخ زدن لوله کولر گازی !
یکی از دلایل اصلی که باعث انجماد یا یخ زدن لوله کولر گازی می شود این است که سیم پیچ های اواپراتور کولر خیلی سرد می شوند.
کویل های اواپراتور در سیستم با مبرد (خنک کننده) پر شده است. این کویل ها به نوبه خود گرمایی که توسط دستگاه ایجاد می شود را جذب می کنند. در صورت بروز هر گونه مشکل در سیستم کولر گازی، امکان دارد اعتدال گرمای ورودی و تولید خنک‌کننده به هم بخورد و سیم‌پیچ‌ها بیش از حد سرد شوند؛ در نتیجه این سرمایش زیاد، خطوط یخ می زنند.
چند عامل می توانند در خرابی سیستم دخیل باشند: این عوامل عبارت‌ند از مبرد کم، نشت مبرد، تجمع کثیفی روی سیم پیچ ها، فیلترهای کثیف و سایر محدودیت های جریان هوا از کولر.

علت یخ زدن لوله‌ کولر گازی

1. سرمایش کم یا نشتی گاز

سرمایش یا مبرد کم یا نشت گاز مبرد در سیستم کولر گازی دلیل دیگر یخ زدن لوله های سیستم کولر گازی است. اگر مبرد کم باشد، گرما قادر نیست به طور کامل از خانه خارج شود و فشار داخل تهویه مطبوع شما نامتعادل می شود؛ پدیده ای که باعث یخ زدگی لوله کولر گازی خواهد شد.با تکنسین مطمئن تماس بگیرید و این مورد را اطلاع دهید تا برای شما یک مبرد جدید بیاورند. وقتی مبرد عوض شد، سیستم کولر گازی شما مثل قبل درست کار می کند.

2. خرابی موتور فن

خرابی موتور فن هم باعث یخ زدن لوله کولر گازی می شود. وقتی موتور فن خراب شد، هوای گرم کافی برای خنثی کردن خنک کننده سیم پیچ ها وارد نمی کند و منجر به یخ زدن می شود.
تکنسین های نمایندگی می توانند این موتورها را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض کنند. بعد از این، عدم تعادل برطرف می شود و سیستم شما بازیابی می شود.

تعمیر کولر گازی

3. مسدود شدن جریان هوا

برخی چیزها می توانند جریان هوا را مسدود کنند؛ مثل فیلتر کثیف یا گرفتگی مجرای هوای دستگاه. هنگامی که این انسدادها از بین بروند اولین گام را برای خلاصی از شر یخ زدگی خاصی دهید.
البته توصیه ما به شما این است که در صورت بروز هر گونه مشکل به دنبال یک متخصص باشید. متخصص می تواند مشکلات سیستم کولر گازی شما را تشخیص دهد و آن را برطرف کند.
اگر می خواهید در فصل اوج گرما، بدون کول نمانید، با تعمیر و نگهداری منظم می توانید بهترین محافظت را در برابر خطوط یخ زده کولر گازی داشته باشید. اگر متوجه یخ زدگی در واحد خود شدید، فوراً برای جلوگیری از آسیب دائمی با نمایندگی یا مرکز خدمات مشتری تماس بگیرید.

حتماً بخوانید:

راهکار حل مشکل یخ زدن لوله کولر گازی یا اسپلیت

در صورت بروز مشکل در سیستم، ابتدا باید کولر گازی را خاموش کنید. سپس به حالت فن بروید.
حالا وقت آن رسیده فیلترها و دریچه ها تمیز کنید و هر گونه انسداد، کثیفی های انباشته شده و گرد و غبار مانده را پاک کنید. اگر هم لازم بود که قطعات تعویض شوند، این کار را انجام دهید. در صورتی که نتوانستید خودتان مشکل را حل کنید می توانید با توجه به برند دستگاه کولر گازی خود، با نمایندگی و مرکز خدمات مشتری تماس بگیرید تا سیستم را به حال اول خود دربیاورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا