دسته‌بندی نشده

۱۱ راهکار خانگی برای درمان قطعی خشکی چشم مزمن

درمان خشکی چشم مزمن

گاهی اوقات خشکی چشم به حدی آزار دهنده است که احساس می کنید گرد و غبار یا یک جسم خارجی در چشمتان فرو رفته است. برای درمان خشکی چشم ما راهکارهایی را توصیه می کنیم که می تواند فوق العاده موثر باشد. برای آشنایی با درمان های خانگی خشکی چشم با مجله دلگرم همراه باشید.

علل و علائم خشکی چشم

خشکی چشم باعث خارش، سوزش و تحریک چشم می شود و می تواند با اشک یا تاری دید همراه باشد. این شرایط می تواند به علت قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد، تهویه هوا یا باد سرد رخ دهد.

خشکی چشم می تواند به دلیل برخی عادت ها یا شیوه های زندگی پیشرفت کند ، مانند صرف ساعت هایی از روز در مقابل کامپیوتر یا خوردن غذای تند هنگام ناهار،. علل دیگر خشکی چشم عبارتند از:

  • برخی از داروها (ضد انعقاد، آرام بخش، آنتی هیستامین ها و قرص های ضد بارداری)
  • دود سیگار
  • نوشیدن بیش از حد الکل
  • روند پیری طبیعی
  • آلودگی هوا
  • شرایط پزشکی مانند آرتریت روماتوئید، آلرژی و یائسگی

با این حال، خشکی چشم مزمن یک داستان متفاوت است. 30 تا 40 غده کوچک که در لبه هر پلک قرار دارند (غدد میبومین نامیده می شوند) ممکن است نقصی در عملکرد آنها ایجاد شود، یا مسدود شده و یا ملتهب شوند.

این غدد مسئول تولید ماده ای چرب هستند که مانع تبخیر سریع اشک چشم می شوند. این غدد چشمان شما را روان و آبکی نگه می دارند و مانع خشکی چشم می شوند.

شایع ترین علت خشکی چشم مزمن زمانی است که این غده ها آسیب دیده باشند و چشم ها مقدار کافی اشک طبیعی تولید نمی کنند.

خشکی چشم مزمن باعث تحریک دائمی چشم می شود که ممکن است شامل احساسات غیرمعمول یا خارش، تحریک، سوزش، ترشحات چشم، خستگی چشم، تاری دید و درد ناگهانی چشم باشد.

بیماران اغلب به علت خشکی چشم به طور غیرمعمول چشمان قرمز یا خون گرفته ای دارند. ممکن است خشکی و درد چشم ناشی از فشار روی چشم باشد

(مثلا پس از خواندن یک کتاب یا خیاطی کردن یا کار با کامپیوتر) . برخی افراد در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگران قرار دارند، مانند زنان بالای 65 سال.

درمان خانگی خشکی چشم

درمان خانگی خشکی چشم

هنگامی که خشکی چشم مزمن (همچنین به نام Keratoconjunctivitis sicca یا سندرم خشکی چشم نامیده می شود) درمان نشده باقی بماند،

در بعضی افراد عفونت ایجاد می شود و یا حتی با فقدان بینایی مواجه می شوند.

به همین دلیل مهم است که داروهای خانگی را برای درمان خشکی چشم استفاده کنید. چند پیشنهاد شامل موارد زیر است:

1. یوگای چشم

حرکاتی مانند یوگای چشم برای درمان خشکی چشم موثر است. محققان در هند خاطر نشان کردند افرادی که برنامه یوگای چشم که شامل تمرین آرام سازی به مدت 10 دقیقه است، را دنبال می کنند ،

30٪ مشکلات چشمی کمتر و خشکی چشم کمتری خواهند داشت. تمریناتی از جمله حرکت چشمان به سمت بالا و پایین ، از گوشه ای به گوشه دیگر و بصورت دایره ای، می تواند موثر باشد.

2. کمپرس گرم

گرما در آزاد سازی و انتشار چربی غلیظ و سفت شده غدد مسدود شده میبومین موثر است. بعد از گرم شدن کمپرس در مایکروویو به مدت 20 تا 30 ثانیه، کمپرس گرم را روی چشم به مدت 5 تا 20 دقیقه قرار دهید.

3. ماساژ

می توانید پلک های فوقانی و پایین خود را ماساژ دهید تا چربی از غدد میبومین ترشح شود. یکی از روشهای پیشنهادی این است که با انگشت خود (یا با کمک پنبه) بصورت حرکات دورانی اطراف پلک های چشم را ماساژ دهید.

4. جوراب و برنج

شما می توانید برنج خام را به داخل یک جوراب ورزشی جدید بریزید و آنرا در مایکروویو 20 تا 30 ثانیه گرم کنید.

جوراب را به مدت 5 تا 20 دقیقه (پس از تست میزان گرمای آن)، روی چشم خود قرار دهید. این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

5. تمرین پلک زدن

اگر روی چیزی متمرکز شوید و خیره نگاه کنید بدین ترتیب شما کمتر پلک می زنید. اما، پلک زدن باعث تولید اشک هایی می شود که چشمان شما روان و آبکی نگه می دارد و از خشکی آن جلوگیری می کند.

هنگام تماشای صفحه نمایش کامپیوتر، گوشی های هوشمند، تلویزیون یا خواندن یک کتاب خوب، خودتان را به پلک زدن عادت دهید.

با توجه به اظهارات درمانگاه Mayo، پلک زدن ناقص می تواند غدد میبومی شما را مسدود کند. هنگامی که با خشکی چشم مواجه می شوید، تمرینی که به عنوان “پلک زدن کامل” نامیده می شود را تمرین کنید،

حالتی است که پلک های بالایی با پلک های پایینی در تماس قرار می گیرند.

پلک های خود را به مدت 2 ثانیه هر 10 دقیقه روی هم فشار دهید.

6. ماهی تُن

طبق گفته موسسه ملی چشم، خوردن ماهی تُن اسیدهای چرب امگا 3 مفید بدن را تامین می کند و می تواند باعث افزایش تولید اشک شود.

7. عینک آفتابی

با استفاده از عینک های آفتابی در شرایط باد، چشم خود را از برخی از تحریک کننده محافظت کنید.

عینک ها از چشم ها محافظت کرده و از تبخیر سریع اشک چشم جلوگیری می کنند. وزش باد همچینن باعث کاهش تولید اشک و افزایش التهاب چشم می شود

8. دستگاه رطوبت ساز

شرایط خشکی هوا ناشی از گرما و حرارت می تواند روی چشم شما تاثیر بگذارد. برای تامین رطوبت هوا، بخصوص فصول سرد، یک دستگاه رطوبت ساز در خانه نصب کنید .

9. دریچه های هوا

هنگام رانندگی یا مسافرت با ماشین، دریچه های هوا را طوری تنظیم کنید که باد آن ها مستقیم روبروی صورتتان نباشد.

10. لنز

اگر لنز داخل چشمانتان می گذارید، برای جلوگیری از خشکی چشم باید مراقبت های لازم را انجام دهید. به یاد داشته باشید که تمام محلول های پاک کننده لنز می توانند باعث تحریک و سوزش چشم شوند.

پیشنهاد می کنیم که برای پاک کردن لنزهای خود محلول ملایم انتخاب کنید. همچنین، استفاده بیش از حد از لنز می تواند نفس کشیدن چشم ها را دشوار کند.

بهتر است هر چند وقت یکبار نیز عینک استفاده کنید تا به چشمهایتان استراحتی بدهید. هنگامی که از محل کار به خانه می روید، سعی کنید هنگام شب لنزهای خود را در بیاورید.

11. تاریکی

کاربران کامپیوتر، باید زمانی را به استراحت چشم اختصاص دهند و از صفحه نمایش روشن فاصله بگیرند.

کاربران باید کف دستشان را جلوی چشمانشان حلقه کنند، و به مدت 30 ثانیه چشمانشان را در تاریکی کامل نگه دارند، این کار باعث تولید رطوبت و اشک چشم می شود.

بیشتر بخوانید:

لیست مواد غذایی مفید برای سلامت چشم ها

خارش چشم و درمان های موثر خانگی آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا