دسته‌بندی نشده

۱۰ راهکار طلایی برای از بین بردن جرم پشت دندان

جرم گیری دندان در خانه با زدودن رسوب و پلاک‌های میکروبی

جرم پشت دندان : روش‌های مختلفی برای رعایت بهداشت و دهان و دندان وجود دارد. جرم گیری دندان در خانه با استفاده از مواد طبیعی و چیزهایی که در منزل‌تان موجود است، شما را از پرداخت هزینه‌های گزاف دندان‌‌پزشکی خلاص می‌کند. به موارد زیر توجه کنید:

 • شستن دندان‌ها؛
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید؛
 • استفاده از خمیردندان ضدجرم؛
 • استفاده از مخلوط جوش شیرین؛
 • ژل آلوئه‌ ورا و لایه‌بردار گلیسیرین؛
 • پوست پرتقال؛
 • جویدن و مصرف میوه و سبزیجات؛
 • جویدن دانه‌ی کنجد؛
 • خوردن انجیر؛
 • استفاده از مسواک برقی؛
 • استفاده از نخ دندان؛
 • استفاده از محلول هیدروژن پراکسید و غرغره کردن محلول‌های ضدعفونی کننده؛
 • استفاده از دستگاه جرم‌گیر در خانه (دنتال پیک)؛
 • استفاده از میوه‌های حاوی ویتامین C؛
 • مصرف غذاهای تند؛
 • لیمو؛
 • غرغره کردن و گرداندن روغن نارگیل در دهان.

1. مسواک زدن صحیح دندان‌ها یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن جرم پشت دندان ها است

رفع جرم پشت دندان

برای رفع جرم پشت دندان های جلو چه باید کرد؟

بعد از مصرف هر وعده‌ی غذایی دندان‌هایتان را خوب مسواک بزنید تا جرم‌ها روی آنها جا خوش نکنند. برس مسواک شما باید مناسب باشد؛ نه خیلی سفت و نه خیلی نرم. تمام زوایا و سطوح دندان را به دقت تمیز کنید و یادتان باشد مسواک را در زاویه ۴۵ درجه با لثه نگه دارید.

2. خمیر دندان حاوی فلوراید برای رفع جرم پشت دندان

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید بسیار مفید است. این ماده از ایجاد حفره‌ها در دندان جلوگیری می‌کند، موجب تقویت مینای دندان می‌شود و از دندان در برابر غذاهای اسیدی و نوشیدنی‌های مختلف حفاظت می‌کند. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید از پوسیدگی بیشتر و رسوب گرفتن نواحی پوسیده جلوگیری می‌کند.

3. خمیر دندان ضد جرم و رسوب

استفاده از خمیر دندان ضد جرم و رسوب به از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌ها کمک شایانی می‌کند. مواد موجود در این خمیر دندان ازجمله پیروفسفات، زینک سیترات، فلوراید و … جرم‌گیری را ممکن می‌سازد. این مواد از تشکیل جرم و رسوب روی دندان جلوگیری می‌کنند.
بعضی از این خمیردندان‌ها ماده‌ی دیگری به نام تری‌کلوسان دارند که در واقع نوعی آنتی‌بیوتیک برای از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان است.

روش طبیعی از بین بردن جرم دندان ها

از بین بردن جرم دندان با روش‌های طبیعی

4. مخلوط جوش شیرین

مواد لازم:

طرز تهیه:
جوش شیرین و نمک را ترکیب کنید و مخلوط را روی مسواک خیس بمالید؛به‌آرامی دندان‌ها را با مخلوط به‌دست آمده بشویید؛دهان را با آب ولرم بشویید و آب بکشید.

مدت زمان مصرف:
برای اینکه زودتر نتیجه‌ی مثبت بگیرید، یک روز در میان از این مخلوط استفاده کنید. وقتی پلاک‌ها از بین رفتند هر ۷ تا ۱۰ روز، یک‌بار از آن استفاده کنید.

علت اثرگذاری:
جوش شیرین باعث تسکین و آرامش بخشیدن به دندان و لثه‌ها می‌شود، نسبت به جرم و پلاک‌های میکروبی دندان خاصیت ضدباکتریایی دارد و در از بین بردن جرم‌ها و سفید شدن دندان مؤثر است. جوش شیرین خاصیت ضداسیدی دارد و pH دهان را متعادل نگه می‌دارد. نمک نیز خواص ضدمیکروبی دارد و به همین دلیل استفاده از این مخلوط روش مناسبی برای جرم گیری دندان در خانه است.

 رفع جرم و پلاک دندان

5. استفاده از نخ دندان و ژل آلوئه ورا و لایه‌بردار گلیسیرین

مواد لازم:

 • ۱ قاشق چای‌خوری ژل آلوئه ورا؛
 • ۴ قاشق چای‌خوری گلیسیرین گیاهی؛
 • ۴-۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین؛
 • ۱۰ قطره اسانس لیمو؛
 • و ۱ فنجان آب.

طرز تهیه:
تمام مواد لازم را با هم مخلوط کنید تا خمیر یک‌دستی تولید شود؛مخلوط را به دندان‌هایتان بمالید؛دهان را کاملا آب بکشید به‌طوری که همه‌ی خمیر کاملا از روی دندان‌ها پاک بشود.

مدت زمان مصرف:
روزی یک مرتبه از این مخلوط استفاده کنید تا پاک‌سازی پلاک‌ها شروع شود. بعد از آن،‌تا زمانی‌ که جرم‌گیری کاملا نتیجه بدهد از این مخلوط هر ۳-۴ روز، یک‌بار استفاده کنید.

علت اثرگذاری:
آلوئه‌ ورا و جوش شیرین خواص ضد‌میکروبی دارند. علاوه بر این آلوئه‌ ورا می‌تواند با رادیکال‌های آزادی که عامل ایجاد باکتری‌ها در دهان هستند، مبارزه کند. اسانس لیمو هم خاصیت فوق‌العاده‌ای در از بین بردن جرم‌ها و پلاک‌های روی دندان دارد.

توجه: یادتان باشد به علت وجود گلیسیرین دراین ترکیب نباید در مصرف آن افراط کنید. زیرا گلیسیرین در بلندمدت از مینرالیزه شدن دندا‌ن‌ها جلوگیری می‌کند و در نتیجه استحکام دندان‌ها کاهش می‌یابد.

6. پوست پرتقال

طرز استفاده:
تکه‌ای پوست پرتقال را ۲ تا ۳ دقیقه مستقیما روی دندان بگذارید؛اجازه بدهید آب موجود در پوست پرتقال ۲ تا ۳ دقیقه روی دندان بماند، سپس دندان‌ها را با آب بشویید؛

مدت مصرف:
۲ با۳ بار در هفته این کار را تکرار کنید.

حتماً بخوانید:

علت اثرگذاری:
پوست پرتقال با میکروارگانیسم‌های موجود در دهان مبارزه می‌کند. این روش جرم گیری دندان در خانه روشی ارزان، طبیعی و مؤثر است و در سفید کردن و از بین بردن جرم‌ها کاربرد فراوانی دارد.

7. جویدن میوه‌ها و سبزیجات

جویدن میوه و سبزی راهی برای جرم گیری دندان در خانه : این روش جرم گیری دندان در خانه بسیار آسان است. فقط کافی است سیب، موز، خربزه، هویج یا ساقه‌ی کرفس را بجوید!
جویدن میوه‌ها و سبزیجات به مدت یک ساعت پس از صرف غذا، دندان‌های شما را به‌شکل طبیعی پاک و تمیز می‌کند. جویدن میوه‌ها و سبزیجات نه‌تنها ذرات غذا بلکه پلاک‌ها و جرم‌ها را نیز از بین می‌برد و لثه‌ها را قوی و مقاوم می‌کند.

8. جویدن دانه‌های کنجد

مواد لازم:

۱ قاشق غذاخوری کنجد؛و مسواک.

طرز استفاده:
دانه‌های کنجد را بجوید اما قورت ندهید. وقتی دانه‌ها را خوب جویدید، آنها را در دهان نگه دارید و با مسواک خشک دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

مدت زمان مصرف:
این کار را ۲ بار در هفته تکرار کنید.

علت اثرگذاری:
دانه‌های کنجد لایه‌بردار جرم هستند. این دانه‌ها دندان را پاک و تمیز می‌کنند و پلاک‌های روی دندان را از بین می‌برند.

 از بین بردن جرم دندان

9. خوردن انجیر راهی برای از بین بردن جرم دندان

مواد لازم:

۲ تا ۳ عدد انجیر.

طرز مصرف:
انجیر را آرام آرام بجوید.

مدت زمان مصرف:
هرروز و بعد از هر وعده‌ی غذایی انجیر بخورید.

علت اثرگذاری:
انجیر به بهداشت دندان‌ها و تقویت لثه کمک می‌کند. مصرف آن غدد بزاقی را تحریک می‌کند و ترشح بزاق را افزایش می‌دهد. بزاق موجب پاکسازی دهان و از بین بردن جرم‌ها می‌شود.

۱۰. مسواک برقی

دندان‌پزشکان استفاده از مسواک برقی را توصیه می‌کنند. چون مسواک برقی با دقت بیشتر و عملکرد بهتری می‌تواند دندان‌های شما را پاک و تمیز کند.

پیشگیری از جرم و پلاک دندان

بهترین راهکار برای پیشگیری از جرم گرفتن دندان ها

پیشگیری از ایجاد جرم روی دندان‌ها؛ مسواک بزنید، سیگار نکشید!

بهترین راه جلوگیری از ایجاد جرم بر روی دندان‌ها، به ویژه در قسمت پشت دندان‌های جلویی استفاده از نخ دندان و مسواک زدن این قسمت با دقت بیشتر است.در این ناحیه، چون دسترسی با مسواک کمی دشوار است و چون این بخش از دندان‌ها بیشتر در معرض خوراکی‌های رنگ‌دار و دود سیگار قرار دارد، بیشتر نیز جرم می‌گیرد. برای پیشگیری از این عارضه باید سعی کنید روزانه دوبار مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید. ترجیحا از خمیردندان فلوراید استفاده نمایید.مراجعه منظم به دندان‌پزشک و جرم‌گیری حرفه‌ای می‌تواند به جلوگیری از مشکلات دهان و دندان کمک کند.

دندانپزشکان تمام دندان‌ها را معاینه می‌کنند و هرگونه علائم پوسیدگی دندان و بیماری لثه را بررسی می‌نمایند. آن‌ها همچنین هرنوع جرم یا تارتار را از روی سطح دندان و از قسمت‌هایی مثل پشت دندان‌ها حذف می‌کنند (یکی از این روش‌ها برساژ است). دندانپزشک همچنین می‌تواند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، با فلوراید آن‌ها را شستشو دهد. در صورتی که دندانپزشک متوجه حفره یا علائم التهاب در لثه شود، راه‌هایی برای کاهش این علائم و جلوگیری از آسیب بیشتر توصیه خواهد کرد.ایجاد تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی نیز می‌تواند به جلوگیری از تشکیل جرم بر روی دندان‌ها، به ویژه در قسمت‌های پشتی دندان‌ها، کمک کند. کاهش یا قطع مصرف قند، نشاسته و غذا‌های اسیدی می‌تواند خطر پوسیدگی را کاهش دهد.

از مصرف مواد زیر تا حد ممکن اجتناب کنید یا بلافاصله بعد از مصرف، مسواک بزنید:‌

 • شیرینی، کیک و آب‌نبات
 • غذا‌های نشاسته‌ای یا قندی که به دندان می‌چسبند، مانند نان، سیب‌زمینی و برخی از میوه‌های خشک.
 • نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا
 • آب مرکبات
 • مصرف سیگار و تنباکو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا