اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
یخچال فریزر را چگونه تمیز کنیم؟_60b50d225c0ed.jpeg
یخچال فریزر را چگونه تمیز کنیم؟_60b50d225c0ed.jpeg

یخچال فریزر را چگونه تمیز کنیم؟

آشپزخانه قلب خانه است و یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه یخچال می باشد. یخچال می تواند محل رشد و تکثیر باکتری باشد، چرا که ممکن است غذاهای فاسد، مواد غذایی با بسته بندی آلوده یا میوه و سبزیجات نشسته در آن قرار دهیم.

با این حال در صورتی که به بهداشت و تمیزی یخچال اهمیت دهید، باید حداقل هفته ای یک بار داخل و بدنه یخچال را تمیز کنید. در واقع تمیز کردن یخچال نه تنها مانع بو گرفتن آن می شود، بلکه کمک بسزایی به سلامت شما و خانواده تان می کند.

یکی از مشکلات یخچال های قدیمی، برفک ساختن آن و نداشتن بوگیر و تهویه مناسب است که هر یک از این موارد ممکن است باعث ایجاد بوی نامطبوع یخچال و فریزر شوند. همچنین مواد غذایی نیز نقش مهمی در ایجاد بو و حتی تولید باکتری در یخچال دارند. در این صورت اگر می خواهید یخچال خود را خوش بو و فاقد هر گونه آلودگی غذایی و باکتری کنید، به ادامه این مقاله توجه نمایدد تا مراحل تمیز کردن یخچال را بیاموزید.

تصویر
تمیز کردن یخچال

مرحله 1

قبل از شروع به تمیز کردن یخچال فریزر آنها را از برق بکشید. اگر یخچال فریزر شما ساید و یا به صورت کمبی است که با هم خاموش می شوند، اما اگر مدل یخچال فریزر شما جداست، بهتر است هر دو را هم زمان از برق بکشید ولی ابتدا به تمیز کردن یخچال بپردازید و سپس تمیز کردن فریزر را شروع کنید. در مدت زمانی که شما مشغول تمیز کردن یخچال هستید، برفک هایی که احتمالا در فریزر ایجاد شده آب می شود. همچنین مواد غذایی را که زمان تمیز کردن یخچال خارج کرده اید، برای جلوگیری از فساد آنها می توانید در فریزر بگذارید تا در دمای اتاق دچار فساد نشوند. اگر در حین تمیز کردن یخچال فریزر، روشن باشند به موتور فشار زیادی وارد می شود و بعد از تمیز کردن یخچال فریزر باید با آنها خداحافظی کنید.

مرحله 2

بعد از آنکه یخچال فریزر را خاموش کردید، قدم بعدی برای تمیز کردن یخچال خالی کردن یخچال از مواد غذایی است که در آن نگهداری می شوند. مواد غذایی را به بیرون تاز یخچال منتقل کنید و تمامی آنها را بررسی کنید. تاریخ انقضا مواد غذایی را بررسی کنید، آنهایی را که تاریخ انقضای آنها گذشته دور بریزید، آنهایی که تاریخ انقضای آنها نزدیک است و شما تا آن زمان مصرف نخواهید کرد را باید متاسفانه دور بریزید.

میوه و سبزیجاتی که گندیده شده را دور بریزید و آنهایی را که سالم هستند را در یک سبد قرار دهید، تا بعد از تمیز کردن یخچال مجدد درون جا میوه ای قرار دهید. همانطور که اشاره شد، مواد غذایی که احتمال فساد آنها در زمانی که در حال تمیز کردن یخچال هستید، زیاد است در فریزر و یا یک جای خنک دیگر قرار دهید. در فصل زمستان که دمای هوای بیرون سرد است، آنها می توانید در بالکن قرار دهید.البته حواستان باشد که روی آنها را با یک وسیله بپوشانید تا آلودگی و گرد و غبار روی آنها قرار نگیرد.

در خیلی از خانه ها قرص، شربت و داروهای مختلفی در یخچال نگهداری می شود، زمان تمیز کردن یخچال فریزر باید به آنها نیز رسیدگی کنید. مثلا ممکن است کودک شما چند هفته پیش سرما خورده و از شربت سرما خوردگی یک قاشق باقی مانده باشد، شربت را دور بریزید. باقی داروها تاریخ مصرف گذشته را نیز دور بریزید و باقی داروها را نیز سر و سامان دهید.

تصویر
تمیز کردن یخچال

مرحله 3

قدمی بعدی برای تمیز کردن یخچال فریزر خارج کردن قسمت های متحرک یخچال فریزر مانند، قفسه ها و کشوها است. این نکته را در نظر بگیرید که برای هر بار تمیز کردن یخچال فریزر نیاز نیست که تمام قفسه ها و کشوها را از یخچال خارج کنید، این کار بیشتر زمانی انجام می دهند که پای اثاث کشی یا خانه تکانی در میان باشد.

قفسه ها و کشوها را نزدیک سینک ظرفشویی قرار دهید. قفسه ها و کشوها و دیگر بخش های متحرک را با آب داغ و مایع ظرفشویی تمیز کنید. قفسه و کشوهایی که جنس آنها از شیشه و گاهی سرامیک است را بگذارید به دمای محیط برسند، چون ممکن است هنگام شستشو ترک بردارند و یا شکسته شوند.

سعی کنید هنگام تمیز کردن یخچال از مواد شوینده قوی مثل سفید کننده ها استفاده نکنید. این مواد شوینده باعث از بین رفتن جلای وسایل می شوند. همچنین بوی شوینده ها قوی زیاد است و روی سطح آنها باقی می ماند، وقتی پس از تمیز کردن یخچال فریزر آنها را درون یخچال قرار می دهید، یخچال و فریزر شما بوی شوینده می گیرد و مواد غذایی نیز بو می گیرند و حتی باعث فساد آنها نیز می شود.

اگر زمان تمیز کردن یخچال فریزر متوجه لکه های سخت و قدیمی روی سطح قفسه ها و کشوها شدید که با مایع ظرفشویی از بین نرفت، نگران نباشید و باز هم لازم نیست به سراغ شوینده های قوی مانند سفیدکننده ها بروید و یا با کاردک وکارد به جان لکه ها بیفتید. قدرت آمونیاک را دست کم نگیرید. زمان تمیز کردن یخچال فریزر و مواجه شدن با لکه های قدیمی و سخت کافی است آمونیاک را با آب گرم با نسبت ۱ به ۵ مخلوط کنید و سپس روی لکه های روی قفسه ها و کشوها بریزید و اجازه دهید کمی خیس بخورند و بعد به راحتی با اسفنج ظرفشویی پاک می شوند.

بعد از شستشوی تمامی قفسه ها و کشوها آنها را در گوشه ای از آشپزخانه قرار دارد تا خشک شوند، قفسه های شیشه ای را می توانید با یک پارچه نخی خشک کنید تا لکه های آب روی آن نماند.

مرحله 4

قفسه ها و کشوها را تمیز کردید، حالا برای تمیز کردن یخچال فریزر باید به سراغ قسمت های داخلی یخچال و قفسه هایی که خارج نشدند بروید. همانطور که در قدم سوم توضیح دادیم برای تمیز کردنیخچال فریزر به سراغ مواد شوینده قوی و مهم تر از همه بودار نروید. بهتر است برای تمیز کردن یخچال فریزر به سراغ شوینده های طبیعی بروید. شوینده های طبیعی مانند جوش شیرین قدرت آنها از مواد شوینده دیگر بیشتر است هیچ بویی در یخچال فریزر شما به جا نمی گذارد.

دو تمیزکننده طبیعی که برای تمیز کردن یخچال فریزر می توانید استفاده کنید:

  • دو قاشق غذاخوری جوش شیرین در یک لیتر آب داغ
  • ۱ واحد سرکه سیب در در سه واحد آب گرم

یکی از دو محلول بالا را آماده کنید و درون بطری اسپری بریزید و با یک اسفنج نرم شروع به تمیز کردن یخچال فریزر کنید. محلول را روی سطح دیواره ها و قفسه ها اسپری کنید، اگر جایی از دیواره ها لکه ای قدیمی و خشک شده دید که راحت پاک نمی شود، محلول را مستقیم روی لکه اسپری کنید، اجازه دهید چند دقیقه ای بماند و سپس با اسفنج تمیز کنید، برای از بین بردن لکه ها می توانید از خمیر دندان بدون رنگ نیز استفاده کنید. برای تمیز کردن درزها و قسمت هایی که دسترسی به آنها سخت است مانند لولاها از مسواک استفاده کنید.

مرحله 5

دیواره، قفسه ها و کشوها را تمیز کردید، حالا نوبت به تمیز کردن لاستیک دور در یخچال فریزر می رسد. برای تمیز کردن لاستیک دور یخچال نباید از هر محلول و شوینده ای استفاده کنید. چون باعث خراب شدن لاستیک می شود و یا ممکن است، لاستیک انعطاف خود را از دست بدهد. بهترین محلول برای تمیز کردن در یخچال فریزر ۱/۲ آب و ۱/۲ سرکه است.

بعد از تمیز کردن تمامی قسمت ها، آب و رطوبتی که در یخچال باقی مانده با یک دستمال حوله ای بگیرید و داخل یخچال و تمامی قفسه ها و کشوها را خشک کنید. قفسه ها و کشوهایی که شسته بودید را مجدد در یخچال جاگذارید کنید.

مرحله 6

پشت یخچال و فریزر یکی از قسمت هایی است که زمان تمیز کردن یخچال و فریزر فراموش و نادیده گرفته می شود. اگر چند سالی از خرید یخچال و فریزر شما می گذرد و در طول سال هایی که استفاده کرده اید هرگز به سراغ تمیزکردن قسمت پشت یخچال نرفته اید، بهتر است، زودتر اقدام به تمیز کردن موتور و یخش های دیگر کنید.

اگر کندانسور یخچال پر از گرد و غبار، پرز و… شده باشد، انتقال حرارات به خوبی انجام نمی شود و باعث می شود کمپرسور یخچال فریزر وظیفه خود را سخت تر انجام دهند. بهتراست هر شش ماه یکبار قسمت پشت یخچال تمیز شود.

برای تمیز کردن کندانسور یخچال یا همان شبکه های فلزی سیاه رنگ، از یک برس نرم استفاده کنید. با برس به آرامی گرد و غبار روی کندانسور را پاک کنید و مراقب باشید که لوله ها سوراخ نشوند. می توانید مکش جارو برقی را زیاد کنید و لوله جارو برقی را در یک فاصله مشخص از کندانسور بگیرید تا گرد و غبار را جاروبرقی ببلعد. بعد از تمیز کردن پشت یخچال مجدد سر جای خودش قرار دهید.

مرحله 7

بهتر است بعد از تمیز کردن یخچال مواد غذایی را مجدد درون یخچال قرار دهید و بعد به سراغ تمیز کردن فریزر بروید. بطری ها و شیشه ها را با یک دستمال مرطوب ابتئا تمیز کنید و سپس داخل یخچال قرار دهید. اگر قفسه های یخچال شما شیشه ای است، می توانید از تو یخچالی استفاده کنید. به این ترتیب برای تمیز کردن قفسه ها و نظافت یخچال هفتگی و ماهانه یخچال، کافی است تو یخچالی را بشویید. برای از بین بردن بوهای احتمالی از مواد شوینده، کافی است یک تکه زغال یا قهوه را درون یک یخچال بگذارید تا بوی نامطبوع از بین برود.

تمیز کردن فریزر

برای تمیز کردن فریزر هم باید مانند تمیز کردن فریزر عمل کنید. اگر فریزر شما بدو برفک است، کار شما راحت تر خواهد بود. اما اگر فریزر شما برفک دارد باید صبر کنید برفک فریزر آب شود و سپس شروع به تمیز کردن فریزر کنید. برای از بین بردن برفک فریزر از کاردک استفاده نکیند. اگر می خواهید برفک فریزر زودتر آب شود، یک ظرف پر از آب جوش را درون به مدت ۱۵ دقیه درون بگذارید، یا با سشوار برفک ها را آب کنید.

یک دستمال ضخیم یا حوله جلوی در فریزر قرار دهید تا آبی که آب شدن برفک ها ایجاد می شود را جذب کند.

تمیز نگه داشتن یخچال

این کار را فصلی انجام دهید تا یخچال بوی تازگی بگیرد و خوب بنظر برسد. هر سه ماه یکبار تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و آن را با جوش شیرین و سرکه بشویید. تمیزی منظم در ذخیره ی زمان و انرژی در آینده به شما کمک می کند.

اگر لکه ای در یخچال می بینید، آن را سریعا پاک کنید تا جایش باقی نماند زیرا پاک کردن آنها بعدا سخت تر میشود. از یک خوشبو کننده خانگی استفاده کنید تا بوی بد را به خود جذب کرده و یخچال را خوشبو کند. قبل از قرار دادن غذا در یخچال این کار را انجام دهید.

این خوشبو کننده ها بوی بد را تا 3 ماه به خود جذب می کنند و بوی خوب تراوش می کنند. جوش شیرین یک جذب کننده ی عالی دیگر است ،هر 30 دقیقه یکبار باید جوش شیرین خود را عوض کنید.

اما میتوانید به مدت 60تا90 روز قبل از سررسید تاریخ انقضا از آن استفاده کنید. قراردادن یک لیوان قهوه تازه در پشت فریزر به جذب بوی خوب کمک می کند.

مواد دیگری نیز می تواند به حذف بوی بد غذا کمک کند، بعضی ها ترجیح می دهند که بطور مثال وقتی یک بار در یخچال را باز می کنند، بوی وانیل به مشامشان برسد تا بوی غذای مانده و این خیلی لذت بخش خواهد بود، پس وانیل هم گزینه دیگر خواهد بود.

برای محافظت بیشتر از مواد غذایی از یک کیسه ی کاغذی قهوه ای رنگ برای نگهداری میوه و سبزیجات استفاده کنید و آن را درون یخچال قرار دهید این روش در رفع بوی بد بسیار موثر است.

با رعایت نکات زیر همیشه یخچالی تمیز و خوشبو خواهید داشت:

  • هیچ مواد غذایی را بیش از سه ماه در یخچال نگه ندارید، با گذشت هر فصل یخچال را بررسی کنید.
  • اگر لکه ای در یخچال ایجاد شد، منبع نشت را پیدا کرده و سریع لکه را پاک کنید.
  • استفاده از خوشبو کننده ها برای جلوگیری از بو نامطبوع یخچال فریزر. این خوشبو کننده ها شامل: قهوه، زغال مخصوص، نوشابه گازدار یا سودا ، استفاده از عصاره های وانیل و اسطوخودوس، لیمو و… هستند.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *