دسته‌بندی نشده

گیاه هوتونیا، هر آنچه باید درباره این گیاه جذاب بدانید !

شرایط نگهداری ایده‌آل از گل هوتونیا

گل هوتونیا یکی از گیاهان جذاب از خانواده ساروراسه (Saururaceae) است که با در بر داشتن نام‌های مختلفی از جمله:

houttuynia، chameleon plant، fish wort، برگ ماهی، گیاه رنگین کمان، گیاه آفتاب پرست، دم مارمولک و بسیاری دیگر، شهرت جهانی یافته است. این گیاه با نام علمی HOUTTUYNIA CORDATA شناخته می‌شود.

این گیاه بومی کشورهای ژاپن و کره و چین بوده است و سپس به دلیل برخورداری از جذابیت فوق العاده و سهولت در نگهداری، شهرت جهانی کسب نموده است. برای نگهداری از این گیاه جذاب و فوق العاده، بهتر است از برخی خصوصیات آن مطلع گردید.

مهمترین خصوصیات گل هوتونیا

از مهمترین خصوصیات آن می‌توان به گونه های مختلف آن اشاره نمود. این گیاه، جذابیت ظاهری بسیار زیادی را در بر دارد که سبب محبوبیت بیش از پیش آن نیز شده است. از خصوصیات بسیار مهم برای نگهداری ایده‌آل این نوع از گیاهان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ترکیب رنگ گیاه

از خصوصیات ظاهری در این گیاهان می‌توان به جذابیت خیره کننده رنگ برگ‌ها و گل‌های آن‌ها اشاره نمود. ترکیب رنگی فوق العاده و بی نظیر برگ این گیاهان شامل: زرد، قرمز، آبی، کرم، سبز و صورتی است که با ظاهر قلبی شکل و پهن، محبوبیت بسیار زیادی را نزد مخاطبان کسب نموده است. ترکیب رنگی گل‌ها در این گیاهان جذاب و خارق العاده، سفید و زرد بوده است.

شرایط نگهداری ایده‌آل از گل هوتونیا

سایز گیاه

رشد کلی در این گیاه بین 20 الی 80 سانتی‌متر متغیر بوده و عرض (گستردگی) آن نیز 5 الی 1 سانتی‌متر می‌باشد. گل‌های این نوع از گیاهان نیز با برخورداری از 4 براکت و طول بین 2 الی 3 سانتی‌متر و همچنین عرض 4 الی 6 سانتی‌متر، جذابیت بسیار زیادی را برای آن‌ها در بر خواهند داشت.

بافت گیاه

این گیاه نیز مانند بسیاری از انواع گیاهان دیگر دارای ساقه بوده و ساقه‌ی آن‌ها شباهت قابل توجهی به ریشه خواهند داشت. اگر می‌خواهید از ظاهر جذاب و خیره کننده برگ‌های این گیاهان بهره مند شوید، حتما آن‌ها را در آفتاب کامل قرار دهید.

لازم به ذکر است که این گیاهان دارای گل نیز هستند و گل آن‌ها در اوایل تابستان و یا اواخر بهار، پدیدار خواهد شد. این گیاهان علاوه بر برخورداری از گل و برگ، میوه هم دارند که میوه‌ی آن‌ها ارزش تزئینی داشته و بر زیبایی آن‌ها افزوده است. از این گیاه در بسیاری از موارد استفاده می‌کنند لذا شاهد اهمیت بهره برداری بسیار زیادی از آن خواهیم بود.

خصوصیات و شرایط نگهداری از گل هوتونیا

برای اینکه بتوانید از جذابیت بی نظیر این گیاه بهره مند گردید، توجه به شرایط نگهداری ایده‌آل و مناسب، بسیار حائز اهمیت بوده است. شرایط نگهداری از این گیاه بسیار ساده و آسان بوده است. این گیاه یک پوشش جذاب زمینی است که در مجاورت آب، رودخانه و یا در محیط‌های جنگلی مرطوب به راحتی رشد نموده و طبیعتی زیبا را برای شما به همراه خواهد داشت. لذا بسیاری از افراد مبتدی نیز می‌توانند به راحتی از این گیاهان مراقبت نموده و در جهت رشد آن‌ها، گام‌های هدفمندی را بردارند. از شرایط ایده‌آل برای نگهداری از این گیاهان باید به موارد زیر توجه نمود:

شرایط اقلیمی و محیطی ایده‌آل

یکی از مهمترین المان‌ها در نگهداری از این گیاهان توجه به شرایط اقلیمی و محیطی مناسب برای رشد آن‌ها بوده است. این گیاهان در کشورهای ژاپن، چین و کره رشد مناسبی را تجربه نموده‌اند. این گیاهان دوستدار شرایط اقلیمی و محیطی مرطوب هستند و در این نوع از محیط‌ها، رشد شگفت انگیزی را تجربه خواهند نمود.

در بسیاری از مناطق به دلیل برخورداری از شرایط محیطی ایده‌آل این گیاهان رشد چشمگیری داشته و از این جهت از آن‌ها به عنوان علوفه یاد می‌شود. کشورهایی نظیر استرالیا و آمریکا شرایط محیطی بسیار مطلوبی را برای رشد این گیاهان در بر خواهند داشت.

خاک مناسب

از دیگر نیازهای مهم گل هوتونیا برای رشد مطلوب، استفاده از خاک مناسب و ایده‌آل بوده است. بهترین خاک برای این نوع از گیاهان ترکیبی از خاک شنی، ماسه‌ای و لومی بوده است که با برخورداری از خاصیت اسیدی، تاثیر بسزایی بر روی رشد مطلوب این گیاهان خواهند داشت.

یکی از مهمترین المان‌ها در این نوع از خاک‌ها، برخورداری از زهکشی مناسب و بافت سبک آن‌ها بوده است. که رطوبت را به درصد بالا حفظ نموده و شرایط رشد مطلوبی را برای این گیاهان به همراه خواهند داشت. این نوع از گیاهان در خاک مرطوب باغچه، کنار استخر و غیره، رشد بی نظیری را تجربه خواهند نمود. این گیاه قابلیت رشد در بسیاری از خاک‌ها، از جمله خاک معمولی و خشک را نیز در بر خواهد داشت.

نور کافی

اگر این گیاهان را در آفتاب کامل قرار دهید، حتما شاهد جذابیت بی نظیر برگ‌ها، رشد مطلوب گل‌ها و ظاهری خیره کننده‌ی گل هوتونیا خواهید بود. اما لازم به ذکر است که این گیاهان رشد مطلوبی را هم در شرایط نیم سایه تجربه خواهند نمود.

لذا برای نگهداری از این گیاهان باید از نیم سایه و یا آفتاب کامل بهره برداری کنید. این گیاهان در شرایط سایه‌ای محیط، دچار بیماری شده و به راحتی از بین خواهند رفت.

روش‌های تکثیر گل هوتونیا

آبیاری ایده‌آل

یکی دیگر از نیازهای اصلی گل هوتونیا توجه به آبیاری منظم و دوره‌ای آن بوده است. آبیاری این گیاهان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا این گیاهان به سرعت دچار کم آبی شده و آسیب خواهند دید. این گیاهان دوست دار محیط‌های مرطوب هستند.

اما لازم به ذکر است که با آبیاری بسیار زیاد این گیاهان نیز می‌توانید آسیب‌های بسیار زیادی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورید. لذا توجه به زمان آبیاری مناسب، بسیار حائز اهمیت بوده است. آبیاری این گیاهان باید به طور متوسط صورت گیرد.

دفعات آبیاری در فصل تابستان افزایش یافته و در فصل زمستان نیز کاهش خواهد یافت. بهتر است قبل از آبیاری این گیاهان به سطح رطوبت خاک توجه نموده و سپس برای آبیاری مناسب، اقدام نمایید. این گیاه از جمله گیاهان مقاومی بوده است که نیازمند دریافت کود و هرس نبوده و در خاک‌های معمولی نیز رشد مناسبی خواهند داشت.

لذا برای این گیاهان ضرورتی برای استفاده از انواع کودها و هرس مناسب، وجود نخواهد داشت. این گیاهان در فصل خزان مانند هر گیاه دیگری به خواب زمستانی رفته و با گرم شدن دمای هوا، رویش مجددی را آغاز خواهند نمود.

روش‌های تکثیر گل هوتونیا

با در نظر گرفتن جذابیت بی نظیر این گیاهان و همچنین خواص درمانی فوق العاده‌ی آن‌ها، تکثیر و بهره برداری از این گیاهان بسیار حائز اهمیت بوده است. اما همانطور که ذکر شد این گیاه از دو گونه متفاوت تشکیل شده است که برای تکثیر آن‌ها می‌توان از روش‌ها و متدهای زیر استفاده نمود. از جمله روش‌های تکثیر این گیاهان عبارتند از:

کاشت بذر

در کاشت بذر، بذر این گیاهان را تهیه نموده و در شرایط محیطی ایده‌آل منتظر جوانه زدن آن‌ها خواهیم ماند. پس از جوانه زدن و طی کردن مراحل رشد مناسب، اقدام به کاشت جوانه در خاک مناسب خواهند نمود. توجه به درجه رطوبت، دریافت کامل نور آفتاب و آبیاری مناسب، از جمله نکات حائز اهمیت برای دستیابی به یک گیاه دوست داشتنی و منحصر بفرد بوده است.

تقسیم ریشه

از دیگر مراحل تکثیر این گیاه، می‌توان به تقسیم ریشه در آن‌ها اشاره نمود. در این روش نیز با استفاده از ریشه گیاه در فصل بهار، اقدام به تکثیر آن خواهند نمود. تکثیر از این روش در بین بسیار از گیاه شناسان رایج بوده است.

بیماری و موارد استفاده از گل هوتونیا

قلمه زنی

یکی دیگر از روش‌های بسیار رایج در تکثیر گل هوتونیا استفاده از قلمه زدن چوب نیمه رسیده و یا شاخه‌های جوان بوده است. این روش نیز از جمله روش‌های رایج بوده است که توسط بسیاری از دوستداران گیاه، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در این روش شاخه‌های جوان و تازه نفس را از گیاه جدا نموده و شرایط مطلوب ریشه زنی را برای آن‌ها مهیا خواهند نمود. در این صورت می‌توانند از این گیاه بهره‌مند گردند.

بیماری و موارد استفاده از گل هوتونیا

این گیاه یک گیاه بسیار مقاوم در برابر انواع آفات و بیماری‌ها بوده است. لذا به راحتی دچار آسیب‌دیدگی و از بین رفتن نخواهند شد.

یکی از نکات بسیار مهم برای جذابیت این گیاهان، توجه به دریافت نور کامل و همچنین دریافت آب کافی خواهد بود. لازم به ذکر است که از این گیاه در طب سنتی بسیاری از کشورها از جمله چین، استفاده خواهند نمود.

این گیاه در کشورهای مختلف، موارد استفاده‌ی گسترده‌ای را در بر خواهد داشت. برای نمونه: در کشور هند از این گیاه به عنوان چاشنی گیاهی استفاده می‌شود. از تاثیرات بی نظیر این گیاه بر روی سلامتی، می‌توان به خاصیت ضد قارچی، ضد ویروسی و همچنین خاصیت سم زدایی آن اشاره نمود.

در کشور چین و ژاپن نیز از گل هوتونیا برای تهیه برخی از خوراک‌ها استفاده خواهند نمود. همچنین در برخی از کتب طب سنتی چینی از این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند. که به خاصیت سم زدا و همچنین ضد قارچ بودن آن بر می‌گردد.

separator line

منبع : کافه گلدون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا