دسته‌بندی نشده

گروه درمانی در رفع کدام مشکلات و بیماری ها موثر است؟

گروه درمانی چیست، روش کار آن چگونه است و چه مزایایی دارد؟

گروه درمانی Group Therapy نوعی روان درمانی است که شامل یک یا چند درمانگر است که همزمان با چندین نفر کار می کنند.روش کار گروه درمانیاین نوع درمان به طور گسترده ای در مکان های مختلف از جمله اقدامات درمانی خصوصی ، بیمارستان ها ، کلینیک های بهداشت روان و مراکز اجتماعی در دسترس است.
گروه درمانی بعضی اوقات به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما معمولاً در یک برنامه درمانی جامع که شامل درمان های فردی و دارویی نیز می باشد ، ادغام می شود.

اصول گروه درمانی

براساس نظریه روان درمانی گروهی که توسط اروین دی. یالوم ابداع شده است ، اصول اصلی درمانی شامل موارد زیر است :

امید را القا می کند:
یک گروه شامل اعضای مختلفی در مراحل مختلف روند درمان است. دیدن افرادی که در حال کنار آمدن با مشکلات مشابه یا بهبودی از مشکلات هستند ، سبب القا امید به کسانی است که در ابتدای روند کار هستند.

مشترک بودن :
عضویت در گروهی از افراد که تجربه های یکسانی دارند ، به افراد کمک می کند تا دریابند آن مشکلی که در حال عبور از آن هستند مشترک است و آنها در این تجربه تنها نیستند.

اهمیت و ضرورت گروه درمانی

تخصیص اطلاعات:
اعضای گروه می توانند با به اشتراک گذاشتن اطلاعات به یکدیگر کمک کنند.

نوع دوستی:
اعضای گروه می توانند نقاط قوت خود را به اشتراک بگذارند و به دیگران در گروه کمک کنند ، که می تواند باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در آنها شود.

بررسی اثرات خانواده :
گروه درمانی از جهاتی شباهت زیادی به خانواده دارد. در داخل گروه ، هر یک از اعضا می توانند نحوه تأثیر تجارب دوران کودکی در شخصیت و رفتارها را بررسی کنند. آنها همچنین می توانند یاد بگیرند که از رفتارهای مخرب یا مفید در زندگی واقعی جلوگیری کنند.

توسعه تکنیک های جامعه پذیری:
مجموعه گروه درمانی ، مکانی عالی برای تمرین رفتارهای جدید است. این محیط ایمن و پشتیبانی کننده است و به اعضای گروه اجازه می دهد بدون ترس از شکست ، روشهای جدید را در زندگی آزمایش کنند.


فواید گروه درمانی

گروه درمانی به افراد امکان می دهد سایر اعضای گروه را مورد حمایت و تشویق قرار دهند. افراد شرکت کننده در این گروه می توانند ببینند که دیگران نیز همین مسئله را پشت سر می گذارند ، این امر به آنها کمک می کند کمتر احساس تنهایی کنند.

اعضای گروه می توانند به عنوان الگویی برای سایر اعضای گروه عمل کنند. با مشاهده کسی که با موفقیت با یک مشکل کنار آمده است ، سایر اعضای گروه می توانند امید به بهبودی را بدست آورند . هر شخصی که پیشرفت می کند ، می تواند به نوبه خود به عنوان یک الگو عمل کند و از دیگران پشتیبانی کند. این می تواند به تقویت احساس موفقیت و عزت نفس افراد کمک کند.
گروه درمانی معمولاً بسیار مقرون به صرفه است.زیرا روان درمانگر به جای اینکه هر بار فقط روی یک بیمار تمرکز کند ، می تواند وقت خود را به گروه بسیار بیشتری از افراد اختصاص دهد.

گروه درمانی و هر آنچه باید از آن بدانید

گروه درمانی پناهگاهی امن برای فرد بیمار فراهم می کند. این مکان به افراد اجازه می دهد تنها رفتارها و عملکردهایی را انجام دهند که در چارچوب ایمنی و امنیت گروه هستند.
با کار در یک گروه ، درمانگر می تواند به صورت واضحی مشاهده نماید که چگونه هر فرد به دیگران واکنش نشان می دهد و چگونه در موقعیت های اجتماعی مختلف رفتار می کند. با استفاده از این اطلاعات ، درمانگر می تواند نظرات ارزشمندی را در مورد هر بیمار ارائه دهد.

رفتار تقلیدی:
افراد می توانند رفتار سایر اعضای گروه را الگوی خود قرار دهند یا رفتار درمانگر را مشاهده و تقلید کنند.

یادگیری بین فردی:
با تعامل با افراد دیگر و دریافت بازخورد از گروه و درمانگر ، اعضای گروه می توانند درک بیشتری از خود داشته باشند.

انسجام گروهی:
از آنجا که گروه در یک هدف مشترک متحد شده اند ، اعضا احساس تعلق و پذیرش می کنند.

تسکین آلام :
تقسیم احساسات و تجربیات با گروهی از افراد می تواند به تسکین درد ، احساس گناه یا استرس کمک کند.

خود آگاهی :
در حالی که گروه درمانی به افراد در یک گروه پشتیبانی و راهنمایی ارائه می دهد ، گروه درمانی به اعضای گروه کمک می کند تا درک کنند که آنها مسئول زندگی ، اعمال و انتخاب خود هستند.

روش کار گروه درمانی چگونه است ؟

گروه ها می توانند به اندازه گروه های سه یا چهار نفر باشند ، اما جلسات گروه درمانی معمولاً حدود هشت تا دوازده نفر را شامل می شود (اگرچه ممکن است شرکت کنندگان بیشتری نیز حضور داشته باشند). این گروه معمولاً یک یا دو بار در هفته یا بیشتر و به مدت یک یا دو ساعت ملاقات خواهند داشت.

به گفته محققان حداقل تعداد جلسات گروه درمانی معمولاً در حدود 6 جلسه است اما بهتر است معمولا این جلسات به مدت یک سال کامل ادامه داشته باشد . روان شناسان همچنین یادآور می شوند که این جلسات ممکن است آزاد یا خصوصی باشد. در جلسات آزاد ، شرکت کنندگان جدید می توانند در هر زمان عضو شوند. در یک گروه خصوصی ، فقط یک گروه اصلی از اعضا برای شرکت دعوت می شوند.

گروه درمانی و رفع مشکلات روانی

بنابراین یک جلسه گروه درمانی معمول چگونه است؟

در بسیاری از موارد ، گروه در اتاقی دیدار می کنند که صندلی ها به صورت دایره بزرگ مرتب شده اند تا هر یک از اعضا بتواند سایر افراد گروه را به راحتی ببیند.
جلسه ممکن است با معرفی اعضای گروه و به اشتراک گذاشتن دلیل حضور در گروه درمانی آغاز شود. اعضا همچنین ممکن است تجربیات و پیشرفت خود را از آخرین جلسه به اشتراک بگذارند.

نحوه دقیق انجام جلسه تا حد زیادی به اهداف گروه و سبک درمانگر بستگی دارد. برخی از درمانگران ممکن است سبک آزادانه تری از گفتگو را ترجیح دهند ، جایی که هر یک از اعضا هر طور که صلاح می داند در گفتگو شرکت کند.
در عوض سایر درمانگران برای هر جلسه برنامه خاصی دارند که ممکن است شامل تمرین مهارتهای جدید مشتریان با سایر اعضای گروه باشد

اثربخشی گروه درمانی

گروه درمانی می تواند برای افسردگی موثر باشد. در تحقیقی که در سال 2014 منتشر شد ، محققان آنچه را که افراد مبتلا به افسردگی تحت درمان شناختی رفتاری گروهی تجربه نموده بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
آنها دریافتند که 44٪ از بیماران پیشرفت قابل توجهی را گزارش کرده اند. میزان اثر بخشی در این نوع روش درمانی بالا گزارش شده بود ، با این حال ، تقریباً از هر 5 بیمار 1 نفر درمان را نیمه کاره ترک می کند.
مقاله ای که در انجمن روانشناسی آمریکا منتشر شده حاکی از آن است که گروه درمانی همچنین دارای اثربخشی بر تعدادی از بیماری های روانی مانند اختلال هراس ، اختلال دو قطبی ، وسواس فوبیا ، ترس از اجتماع و مصرف مواد مخدر بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا