گرداب چگونه به وجود می آید؟_630a0b8222c66.jpeg
گرداب چگونه به وجود می آید؟_630a0b8222c66.jpeg

گرداب چگونه به وجود می آید؟

گرداب یکی دیگر از پدیده های طبیعی می باشد که دلایل بسیار زیادی برای ایجاد شدنش وجود دارد. در واقع زمانی که حرف از این موضوع می شود شما یک تصوراتی از پیش تعیین شده در ذهن خود دارد و آن هم این است که انبوهی از آب ها به یادتان می آید که به صورت چرخشی در حرکت می باشند و آدم ها و کشتی ها و سایر چیز هایی که در دریا وجود دارد را به سمت خود می مکد.
اغلب گرداب ها خطرناک می باشند و ممکن است مشکلات بسیار زیادی برای شما ایجاد کنند با این حال در اقیانوس های آزاد هیچ جریان مکنده و خطرناکی وجود ندارد. در ادامه شما را با علت وقوع گرداب آشنا می کنیم.

علت تشکیل گرداب در اقیانوس ها

اگر گرداب های کوچک را در جویبارها دیده باشید متوجه خواهید شد که این گرداب ها در جایی ایجاد می شوند که در کف جویبار تعداد زیادی برآمدگی کوچک در کنار هم قرار گرفته باشد. این برآمدگی ها که در مسیر آب می باشند سبب می شوند که آب با آن ها برخورد کرده و این مورد نیز سبب می شود آب گرد خود بچرخد.

عکس گرداب

این چنین که آب در گذرگاه باریک و در پشت برآمدگی ها به گرد خود چرخ می خورد به مرور و کم کم در اطراف این مدار روی یک دیگر انباشته شده و میانه این آب روی هم جمع شده و حالت قیف پیدا می کند.
علت وقوع گرداب به دلایل نیروی گریز از مرکز می باشد.گرداب در واقع نامی می باشد که به یک مایع در حال حرکت به صورت گرد و روی یک محور داده می شود و در حقیقت حجمی از آب می باشد که در حال چرخش بوده و بر اثر جزر و مد اقیانوس ها نیز ایجاد خواهد شد.

گرداب های بزرگ و اثرات آن ها

یک سری از گرداب های بسیار بزرگ هستند که می توانند به انسان و کشتی ها آسیب های شدیدی وارد کنند. زمانی که جزر و مد رخ می دهد اگر جریان فرو نشینی قبلی کامل انجام نشود آب به صورت چرخشی در آمده و چنین مشکلی در میان جزیره ها و سواحل بسیار رخ می دهد.
البته اگر این گذر گاه ها بسیار گود باشند ممکن است چرخش آب، گاهی آن را به صورت مارپیچ در آورده و در نهایت به سمت داخل بکشاند و این مورد بسیار خطرناک خواهد بود. البته این حالت خطرناک در اقیانوس ها دیده نمی شود و اگر اقیانوس آزاد باشد چیزی جز یک گرداب معمولی و بزرگ از آن مشاهده نخواهید کرد و جریان فرو مکنده ای در آن وجود ندارد.

علت ایجاد گرداب

گرداب ها در سرتاسر جهان قرار دارند با این حال سه مورد از آن ها بسیار مشهور می باشند و بهتر است با آن ها نیز آشنا شوید. در واقع این سه گرداب بزرگ جهان عبارتند از :

ملستروم یکی از گرداب های واقع در سواحل نروژ می باشد.
کاریبدیساز دیگر گرداب های موجود در کانال باریک ایتالیا و سیسیل
گرداب بزرگ آبشار نیاگارا

نوشته های مشابه

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.