دسته‌بندی نشده

کوچک شدن چشم (میکروفتالمی) چیست، چه علت و درمان‌ هایی دارد ؟

علت کوچک شدن ناگهانی چشم + راه درمان کوچک شدن چشم

چشم یکی از اعضای مهم بدن است که در ارتباط با دنیای بیرونی و مشاهده پیرامون انسان جهت برقراری ارتباطات انسانی نقش کلیدی را بر عهده دارد .در برخی اوقات برخی اختلالات چشمی مادرزادی و ارثی می توانند سبب بروز مشکلاتی در چشم شوند که امروز در این بخش از دلگرم قصد داریم به معرفی یکی از همین اختلالات چشمی مادرزادی به نام کوچک شدن چشم یا میکروفتالمی بپردازیم .

کوچک شدن چشم چیست؟

کوچک شدن چشم یا میکروفتالمی نوعی اختلال بینایی مادرزادی است که سبب متقارن نبودن اندازه چشم ها می شود .افراد مبتلا به عارضه کوچک شدن چشم دارای چشمانی کوچکتر از اندازه طبیعی خود می باشند و این عارضه ممکن است در یک چشم و یا در هر دو چشم مشاهده گردد.در ادامه شما را با علت کوچک شدن چشم چپ یا راست آشنا می کنیم .

کوچک شدن چشم

علت کوچک شدن ناگهانی یک چشم

علت های کوچک شدن چشم موارد بسیاری می باشد که در زیر به معرفی چند مورد از اصلی ترین آن ها بسنده می کنیم :

 • اختلالات خاص عصبی
 • ابتلا به بیماری های خاصی از چشم
 • ابتلا به سردردهای میگرنی
 • التهابات پلک چشم
 • بروز مشکل در قرنیه چشم
 • التهاب پلک و سطح چشم
 • مشکلات قرنیه
 • ابتلای مادر در بارداری به بیماری های عفونی نظیر توکسوپلاسموز، سرخجه و هپاتیت آ و ب
 • وراثت، در نهایت استرس اصلی ترین علت کوچک شدن مردمک چشم

چه مواردی ریسک ابتلا به کوچک شدن چشم را افزایش می دهند؟

 • تماس با اشعه ایکس
 • تماس مادر در دوران بارداری با مواد شیمیایی و آفت کشها
 • مصرف برخی از داروها

حتماً بخوانید:

راه های مناسب برای تقویت بینایی چشم

راه های مناسب برای تقویت بینایی چشم

راه حل هایی برای تقویت چشم با شیوه ای طبیعی با این بخش از دلگرم همراه باشید تا راه های مناسب برای تقویت چشم آشنا شوید. تقویت چشم از نظر طب سنتی شاید…

در زمان درمان میکروفتالمی توجه به چه نکاتی ضروری به نظر می رسد؟

در مورد علت هم اندازه نبودن چشم ها پزشک می بایست به میزان این تفاوت توجه بسیاری داشته باشد .در برخی مواقع علاوه بر اختلاف ظاهری سایز دو چشم ،قطر کره دو چشم نیز متفاوت بوده و مراحل تکامل یکی از چشمها کامل نبوده و در مرحله ای از رشد متوقف مانده است.
در نتیجه به علت کوچک شدن کره چشم اربیت یا همان کاسه استخوانی چشم نیزرشد نکرده و کوچک باقی مانده است .در این حالت چشم ها گود افتاده و کوچک به نظر می رسند .اما اگر سایز کره چشم و اربیت در وضعیت مناسب و استانداردی قرار داشته باشد و تنها اختلاف موجود در شکاف پلک باشد نیاز به روش درمانی متفاوتی بوده و تصمیم گیری در این زمینه منوط به ویزیت توسط پزشکان متخصص در این زمینه می باشد.

علت کوچک شدن چشم

جهت درمان نوزاد مبتلا به میکروفتالمی چه اقداماتی لازم است تا انجام پذیرد؟

جهت درمان کوچک و بزرگ بودن چشم نوزادان می بایست کودک توسط پزشک فوق تخصص چشم اطفال ،پزشک متخصص در امور شبکیه، جراح اربیت و پلاستیک پلک، پزشک متخصص در ژنتیک چشم و همچنین سازنده پروتز چشم ویزیت شود.پس از ویزیت تمامی این پزشکان راه های درمانی پیشنهاد شده برای ارائه بهترین خدمات درمانی به کودک و کسب نتیجه مطلوب جمع بندی و گردآوری می شود و در نهایت اقدامات درمانی لازم در بهبود کیفیت بینایی کودک و بهبود وضعیت ظاهری چشم او انجام می شود .

درمان میکروفتالمی چیست؟

جهت درمان میکروفتالمی از روش های متعددی می توان استفاده نمود .با توجه به سیر بیماری در موارد خفیف می توان از درمان های طبی و نهایتا جراحی چشم برای درمان کوچکی چشم استفاده نمود .اما در صورت پیشرفت این عارضه و در موارد شدید تر نمی توان بینایی را برگرداند بدین منظور جهت حفظ زیبایی ظاهری و تحریک رشد کاسه چشم از چشم مصنوعی یا پروتز برای کودکان استفاده می کنند .

پروتز چشمی چیست؟

پروتز چشمی توسط متخصص پروتز ساخته می شود .این دسته از پروتزها از جنس پلاستیک می باشند و استفاده از آن ها جهت حمایت صورت و تحریک رشد کاسه چشم ضروری می باشد .پروتز چشم علاوه بر حفظ ظاهر چشم سبب محافظت از بینایی باقیمانده در کودک می شود .ظاهر پروتزها مشابه چشم نرمال می باشد و در سن یک الی دو سالگی کودک فیت می شود .این پروتزها می بایست در فواصل زمانی کوتاه تعویض شوند و رنگ آمیزی نشوند تا شبیه چشم نرمال به نظر بیایند.

پروتزها چه زمانی تعویض می شوند؟

تا سن دو سالگی هر چند هفته یک بار پروتزهای کوچک جای خود را با پروتزهای بزرگ تر داده و سپس از دوسالگی از پروتز یا کانفورمرهایی که شبیه چشم نرمال نقاشی شده اند برای حفظ ظاهری چشم ها استفاده می شود .بنابراین می توان گفت هر کودک تا رسیدن به سن ده سالگی نیاز به 3 الی 4 مرتبه تعویض پروتز خواهد داشت .

پروتز چشم چگونه جاگذاری می شود؟

در موارد شدید میکروفتالمی برای بهبود وضعیت ظاهر کودک و تحریک رشد کاسه چشم، می توان از چشم مصنوعی (پروتز) استفاده نمود.بدین منظور جهت رشد کاسه چشم و استخوانهای اطراف آن در اولین فرصت ممکن کره چشم تخلیه (انوکلئیشن) وپروتز جایگزین آن شود تا از عدم تقارن در استخوان های صورت کودک ممانعت به عمل آید .

در صورت وجود بینایی در چشم، چگونه میکروفتالمی را درمان می کنیم؟

در صورت بینایی محدود کودک مبتلا به کوچکی چشم ،لازم است جهت تقویت بینایی چشم سالم بسته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا