دسته‌بندی نشده

کم آبی ستون فقرات و کمر چیست و با چه علائمی همراه است؟

حدود ۶۰ درصد از وزن بدن انسان را آب تشکیل می دهد. یکی از نتایج دهیدراسون بدن، کم آبی دیسک است که موجب شکل گیری برجستگی در دیسک می شود. کم آبی در دیسک گردن و کمر شکل می گیرد و با نشانه هایی مانند احساس ضعف در قسمت های تحتانی و درد همراه می باشد. ما در این مطلب درباره کم آبی ستون فقرات صحبت خواهیم کرد.

بیماری کم آبی ستون فقرات

یکی از اختلال های شایع در بدن، کم آب شدن دیسک می باشد که به علت کم آبی بافت ایجاد می شود. دیسک های بین مهره ای در ستون فقرات و گردن از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند. بخش اول هسته مرکزی است که با عنوان نوکلئوس پالیوزس شناخته می شود. هسته مرکزی، ماده ژلاتینی می باشد. حدود ۷۰ الی ۹۰ درصد از هسته مرکزی را آب در بر گرفته است. به سبب عدم قرینگی حلقه فیبری، نوکلئوس نسبت به کل دیسک مقداری عقب تر قرار دارد.

بخش دوم، حلقه فیبری در اطراف دیسک می باشد که آنولوس فیبروزوس، دیسک کمر و دیسک گردن به وجود می آید. دیسک های گردن به مراتب نسبت به دیسک های کمر دارای ضخامت کمتری می باشند. دلیل این افزایش ضخامت در دیسک کمری، به تحمل فشار از وزن بدن باز می گردد. حدود ۲۰ درصد از آب موجود در دیسک به سبب کارکرد طولانی مدت در زمان نشستن، نابود می شود. در حقیقت با ۶ ساعت در حالت ایستاده و نشسته قرار گرفتند. از ارتفاع آب دیسک کم می شود. سپس با استراحت در شب، آب مورد نیاز بدن تامین می شود.

کم آبی ستون فقرات

عواملی که در کم آبی دیسک کمر و گردن دخالت دارند

هنگامی که بدن با کم آبی روبرو می شود، عارضه دهیدراسیون به وجود می آید. در این شرایط تخلیه انرژی صورت می گیرد و بدن از آن مورد نیاز برای انجام امور روزمره خالی می شود. احتیاج روزانه بدن به آب تحت تاثیر عوامل مختلفی اعم از ورزش، بیماری، بارداری و محل زندگی قرار دارد. به عنوان مثال فردی در یک محیط با آب و هوای گرم زندگی می کند، نسبت به فردی که در یک مکان با آب و هوای معتدل زندگی می کند، بیشتر دچار تعریق می شود. او موظف است تا برای برای فراهم نمودن مایعات از دست رفته، آب بیشتری بنوشد.

صورت گسترده ای از مشکلات ستون فقرات و کمر درد ها از کم آبی بدن نشات می گیرند. ستون فقرات در راستای کارکرد، یه مقدار معینی محتاج آب می باشد. کمبود آب علت اختلال در جریان حرکت ستون فقرات می گردد. مقدار آب موجود در دیسک نخاعی با انجام فعالیت هایی مانند برش ناگهانی، خمیدگی مکرر و دویدن تغییر می کند.

کاهش وزن

کاهش وزن به صورت اصولی به صورت حمایت از رژیم غذایی مناسب صورت می گیرد. اغلب کاهش وزن های یک دفعه ای از اصول مشخصی تبعیت نمی کنند. چون مقدار چشمگیری از آب بدن کم می شود و با از دست رفتن مایعات، کم آبی دیسک صورت می گیرد. در ادامه بعضی از عوامل دخیل در این بیماری را برای شما بیان می کنیم:

صدمه دیدن به علت فعالیت های ورزشی
وارد کردن فشار زیاد به ستون فقرات
تداخل ضربه در تصادف
برداشتن وسایل سنگینن

علت کم آبی ستون فقرات

کهولت سن

یکی از عواملی که در این بیماری دخالت دارد، کهولت سن می باشد. کهولت سن یک واقعه ای است که به علت فرسایش به وجود می آید. در اصطلاح پزشکی فرسایش ناشی از پیری، دژنراسیون نام دارد. در طول بالا رفتن سن، دیسک های بین مهره ای و ستون فقرات در خطر کم آبی قرار می گیرند.

در طی این جریان، سطح دیسک نازک می شود و زمینه برای تخریب دیسک یا دژنراسیون به وجود می آید. با خشک شدن دیسک، پارگی های کوچکی در لایه بیرونی سخت دیسک به وجود می آید. با شکل گیری پارگی، ژل غلیظ موجود در دیسک به سمت لایه های بیرونی حرکت می کند. در نتیجه عارضه دیسک شکسته و سیاتیک شکل می گیرد. دیسک برجسته به ریشه های عصبی فشار وارد می کند موجب بروز ضعف و درد در نواحی مختلف بدن می شود.

توصیه می شود بدانید که با خشک شدن دیسک ستون فقرات، عارضه دیسک گردن به وجود می آید. افزون بر این، با پایین آمدن مقدار آب موجود در دیسک کمر بیماری دیسک کمر به وجود می آید که بیشتر مواقع با درد و احساس سفتی همراه می باشد.

علائم کم آبی دیسک کمر و گردن

اولین علامت کم آبی در دیسک، ظهور احساس درد و سفتی در ستون فقرات می باشد. علائم کم آبی دیسک گردن با دیسک کمر، فرق دارند. اگر کم آبی در قسمت دیسک گردن شکل بگیرد، فرد از احساس درد در دست، بازو و شانه عذاب می کشد.

در ادامه این مطلب بعضی از علائم کم آبی ستون فقرات را برای شما بیان می کنیم که به شرح زیر می باشد:

محدودیت حرکات ستون فقرات
احساس درد
احساس ضعف در بخش ای تحتانی
بی حسی در کف پاها
احساس خشکی

نشانه کم آبی ستون فقرات

و اگر کم آبی ستون فقرات درمان نشود عوارض زیر را به همراه دارد:

تورم
ساییدگی
عدم توانایی انتشار نیروهای ناشی از فشار فعالیت و وزن بدن
پارگی دیسک
شکل گیری تغییرات دژنراتیو
درد شدید کمر یا گردن

راه های تشخیص کم آبی دیسک

اولین اقدام متخصص ها در جهت تشخیص این بیماری، شرح حال بیمار می باشد. در حقیقت دکتر از بیمار در مورد ناحیه بروز درد، حوادث احتمالی، نشانه های درد و زمان ظهور درد سؤال می پرسد.
سپس به معاینه قسمت عارضه می پردازد. در جریان معاینه، پزشک معالج از بیمار خواستار انجام بعضی از حرکات می شود. مقصود متخصص از انجام حرکات، آگاهی از دیسک هایی می باشد که تحت تأثیر منفی قرار گرفته اند. به همین سبب به منظور مشاهده دقیق دیسک های گردن و ستون فقرات، انجام آزمایش های عکس برداری را توصیه می نماید.

مداوای کم آبی دیسک

در راستای مداوای این بیماری، به سبب تحلیل در عضلات مهم ستون فقرات که باعث اختلال در کارکرد و کهنه شدن درد می گردد، استراحت مطلق امری ناشایست تلقی می شود. اکثر متخصصان مربوطه مدت زمان استراحت مطلق برای معالجه کم آبی دیسک را به ۲ الی ۳ روز محدود می کنند. در دوره استراحت داروهای مسکن و ضد التهاب توسط بیمار استفاده می شود.

درمان صدمات ستون فقرات

اولین اقدام درمانی برای کم آبی دیسک، اصلاح الگوهای حرکتی به کمر و گردن می باشد. در خصوص دیسک کمر توصیه می شود بیمار از قرار گیری در یک موقعیت به مدت طولانی اجتناب کنید. در حقیقت قرار گیری در وضعیت نشسته و ایستاده به صورت طولانی زمینه را برای تحریک دیسک کمر فراهم می نماید. بی تردید نوع غذاهای مصرفی در کارکرد بخش های مختلف بدن تاثیر می گذارند.

درمان کم آبی ستون فقرات

پیشنهاد می شود بیماران مبتلا به کم آبی دیسک از مصرف موادی که موجب افزایش میزان اسیدیته بدن می شوند، خودداری می کنند. از سری مواد افزایش دهنده اسیدیته می توان به سیگار، شکر و قهوه اشاره کرد. افزون بر این، مصرف روزانه ۸ الی ۱۲ میلیون لیوان آب کمک بزرگی در تامین آب از دست رفته در بدن می کند.

فیزیوتراپی

برای درمان این بیماری با کمک از فیزیوتراپی روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر با آن ها آشنا می شوید.

استفاده از تخت دکامپرشن

یکی از اقدامات درمانی فیزیوتراپی برای کم آبی دیسک از طریق تخت دکامپرشن صورت می گیرد. با قرار گیری بیمار بر روی تخت دکامپرشن، نوعی کشش مکانیکی ستون فقرات برای کاهش درد صورت می گیرد. در این روش، بخش های مختلف ستون فقرات در جهت های مخالف کشیده می شوند تا موقعیت دیسک های آسیب دیده در حالت اولیه برگردد. در دکامپرشن، فشار بدن از روی دیسک برداشته می شود. بیمار با یک لباس مخصوص بر روی تخت دراز می کشد و به وسیله سیستم تراکشن رفع فشار، تحت پشتیبانی سیستم قرار می گیرد.

درمان سریع و اثر بخش درد ستون فقرات

نیندلینگ

نوعی روش درمانی پر کاربرد در فیزیوتراپی می باشد که در کاهش درد، فشار عضلات و اسپاسم های شدید مفید واقع می شود. در ترفند نیدلینگ سوزن هایی باریک و بلند مورد استفاده قرار می گیرند. این سوزن ها با تحریک نقاط مشخصی از بدن، موجب افزایش میزان خودرسانی و اکسیژن رسانی می گردد.

کم آبی ستون فقرات و درد کمر

درمان دستی یا منوال

یکی از روش های فیزیوتراپی برای درمان کم آبی بدن، درمان دستی می باشد. در این نوع درمان، ماساژ عمیق بافت صورت می گیرد. در ماساژ عمیق بافت، حرکات و ضربه هایی لمسی به دیسک های کمر و گردن وارد می شود. این حرکات لمسی به لایه های عمیق راه پیدا می کنند و موجب کاهش گرفتگی و اسپاسم عضلات می گردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا