کاپینگ قهوه چیست؟ روش انجام حرفه ای آن را از ما فرا بگیرید!

کاپینگ قهوه یا همان فیلتر تشخیص ویژگی های یک قهوه که امروزه با صنعتی شدن قهوه و فروش آن، متخصصان بسیاری در این زمینه کار می کنند.

موضوعی که ذهن ما را خیلی درگیر خود می کند این موضوع است که چرا مواد غذایی و یا نوشیدنی هایی که در بیرون خانه تهیه می شود دارای طعم متفاوتتر و اصول بهتری می باشد.

یکی از مواردی که کاپینگ قهوه آن را مورد بررسی قرار می دهد تشخیص همین ویژگی های خاص و ریز در بین قهوه های مختلف قهوه است.

کاپینگ قهوه چیست؟

کاپینگ قهوه چیست؟

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از کاپینگ بدهیم می توان گفته علم و هنر بررسی و شناسایی و کنترل کیفیت قهوه می باشد، که با این کار شما می توانید مدل های مختلف را مورد بررسی قرار دهید.

کاپینگ قهوه باعث می شود که دانش شما در مورد قهوه افزایش پیدا کند ولی قوائد خیلی خاصی برای این کار وجود ندارد و نتیجه گیری شما از اینکار برمی گردد به تجربه شما و برداشتی که از کاپینگ آن قهوه خوهید داشت.

دلایل استفاده از کاپینگ قهوه

تست کردن کافی

کاپینگ قهوه دارای معانی و کاربردهای متفاوت است، مواردی که با استفاده از این کار می توان پی برد، مزه، طعم، عطر و بو، اسیدیته، تعادل و موارد دیگر که می توان به آن پی برد.

کاپینگ قهوه در تمام قسمت های تهیه قهوه می تواند کاربرد داشته باشد، قثط نحوه کار آن فرق می کند، به طور مثال کاپینگ برای یک خریدار قهوه سبز همان تصمیم گیری در مورد خرید چه نوع قهوه ای می باشد که برای استفاده مشتریان مناسب  تر است.

کاپینگ برای رست کردن، یعنی پی بردن به این موضوع که کدام رست برای مشتریان مناسب تر و با استقبال بیشتری همراه است.

نحوه انجام کاپینگ قهوه،

وسایل مورد نیاز تست کافی

وسایل مورد نیاز:

  • قهوه (20 گرم از هر نوع قهوه)
  • گرایندر (دستگاه آسیاب قهوه)
  • اسکیل (وسیله ای که بتوان وزن قهوه خود را اندازه بگیرید)
  • تایمر (برای محاسبه زمان انجام کار)
  • ظرف کاپینگ (با حجمی بین 160 تا 200 میلی لیتر)
  • فنجان متناسب با تعداد قهوه (با آب داغ قبل از کار بشویید)
  • قاشق کاپینگ

مراحل انجام کاپینگ

مراحل کاپینگ

به این موضوع دقت داشته باشید که ما در اینجا سعی داریم روش حرفه ای انجام اینکار را انجام دهیم تا نتایج دقیق به همرا داشته باشد.

در ابتدای کار حدود 2 گرم از قهوه های مورد نظری که برای کاپینگ انتخاب کرده اید را جدا کنید، برای اینکه اطمینان حاصل شود قهوه های شما در گرایندر با هم ترکیب نشود و ناخالصی ایجاد نشود ابتدا 2 گرم قهوه را آسیاب کنید و در ادامه به آسیاب 18 گرم قهوه باقی مانده همان نوع قهوه بپردازید.

آسیاب را سعی کنید درشت انجام دهید حدودا اندازه دانه های نمک دریایی، با انجام این کار و آسیاب در لحظه باعث می شود طعم و عطر قهوه شما حفظ شود و 18 گرم قهوه خالص در اختیار داشته باشد.

در مرحله بعد برای اطمینان از اینکه ظروف شما بو و ناخالصی نداشته باشند قهوه خود را به دوقسمت 9 گرمی تقسیم کنید و درون دو ظرف بریزید.

حال می توانید با مقایسه ظرف های مختلف از لحاظ عطر و بوی خشک هر یک از قهوه های خود اولین مرحله کاپینگ قهوه های خود را انجام دهید.

برای انجام مرحله بعد و بررسی عطر و رایحه مرطوب قهوه خود، یک کتری آب داغ در حدود دمای 94 درجه سانتی گراد(200 درجه فانهایت) تهیه کرد حدود 150 گرم آب داغ درون هر ظرف کاپینگ خود ریخته و حال می توانید رایحه و عطری که از هر قهوه به مشام می رسد را با هم مقایسه کنید.

کاپینگ مزه قهوه

کاپینگ مزه قهوه

در مرحله آخر و برای انجام کاپینگ مزه و طعم قهوه خود، بعد از گذشت حدودا 4 دقیقه از مرحله قبل با استفاده از قاشق کاپینگ سعی کنید قهوه آسیاب شده خود را که در ته ظرف ته نشین شده اند، له کنید، دقت کنید که بعد از انجام این کار برای هر ظرف قهوه خود قاشق را بشویید و به سراغ ظرف بعدی خود بروید تا طعم دانه های مختلف با هم ترکیب نشود.

بعد از اینکار با استفاده از قاشق خود اضافات قهوه را بیرون بیاورید و بعد از گذشت 15 دقیقه و خنک شدن قهوه ها می توانید قهوه های خود را بچشید (این کار را آهسته انجام دهید تا زبان شما طعم قهوه را کامل بفهمد)، حال می توانید قهوه خود را نیز از لحاظ طعم و مزه نیز بسنجید و مقایسه کنید.

نکته: استفاده از آب بعد از چشیدن هر نوع قهوه برای آنکه مزه قهوه ها در دهان شما با هم ترکیب نشود بسیار لازم است.

منابع: 

  1. www.fellowproducts.com
  2. www.baristainstitute.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot