دسته‌بندی نشده

کاغذ روغنی چیست؟ روش درست کردن کاغذ روغنی در خانه

روش درست کردن کاغذ روغنی در منزل برای شیرینی پزی و نان پزی

اگر زمانی به فروشگاه لوازم قنادی دسترسی نداشته و قادر به تهیه کاغذ روغنی نباشیم، چه کنیم؟ امکان درست کردن کاغذ روغنی در خانه وجود دارد؟

کاغذ روغنی چیست؟

کاغذ پوستی یا کاغذ شیرینی پزی (Parchment Paper) نوعی کاغذ سلولزی نازک و سفید رنگ است که گاهی به اشتباه به آن کاغذ مومی یا کاغذ روغنی می‌ گویند. وجه تمایز کاغذ پوستی و مومی در تاثیر پذیری آن‌ ها نسبت به حرارت و ظاهر صیقلی‌ تر کاغذ مومی است. این نوع کاغذ مصارف مختلفی دارد که عمده آن در شیرینی‌ پزی و نان‌ پزی است.

کاغذ روغنی چیست؟

به غیر از مصارف ذکر شده، از این کاغذ در نقشه‌ کشی و کپی‌ برداری و به عنوان کاغذ الگوی خیاطی استفاده می شود. هم چنین گاهی می‌ توان نمونه‌ هایی از این کاغذ را در بسته‌ بندی کفش و لباس به عنوان پوشش داخل جعبه مشاهده کرد.

با استفاده از کاغذ روغنی برای کیک دیگر نیازی به چرب کردن قالب و یا سینی فر ندارید که در این صورت در مصرف روغن نیز صرفه جویی می شود.
همچنین با استفاده از این ابزار می توانید با خیالی آسوده انواع شیرینی، کیک، پیتزا و … را در فر تهیه کنید و نگران چسبیدن غذا به کف سینی فر یا قالب نباشید. در صورت استفاده از کاغذ روغنی، کف سینی فر یا قالب شما تمیز می ماند در نتیجه شستشوی آن بسیار راحت است.

روش درست کردن کاغذ روغنی

روش درست کردن کاغذ روغنی در منزل

قبل از هر چیز ذکر این نکته ضروری است که فقط زمانی که به کاغذ روغنی دسترسی ندارید از این روش برای درست کردن کاغذ روغنی استفاده کنید.

کاغذ کاملا سفید (بدون خط و نوشته) در سایز دلخواه مثلا A4 را به اندازه قالب یا سینی برش بزنید. دستمال کاغذی تمیز را دو طرف کاغذ بکشید تا از گرد و خاک احتمالی پاک شود.

کاغذ را کف سینی یا قالب گذاشته و مقدار کمی روغن را با فرچه یا پنبه تمیز روی کاغذ پخش کنید. با دستمال کاغذی روغن اضافه را بگیرید.

طرف دیگر کاغذ را هم با فرچه روغن بمالید. طرف دیگر کاغذ و سینی را هم دستمال کاغذی بکشید تا روغن اضافه آن گرفته شود.

نکته : در صورتی که فرچه یا پنبه ندارید با انگشت روغن را روی سطح کاغذ بمالید.

روش ساخت کاغذ شیرینی پزی

روش تهیه روغن جدا کننده خانگی

برای پخت کیک در قالبهای طرح دار که شیارهای زیاد دارند نمی توان از کاغذ روغنی استفاده کرد. بهترین روش برای جلوگیری از چسبیدن کیک به قالب استفاده از روغن جدا کننده است. مقادیر مساوی از آرد، روغن جامد و روغن مایع را با هم مخلوط کنید. مثلا یک قاشق روغن جامد، یک قاشق روغن مایع و یک قاشق آرد.

با فرچه سطح داخلی قالب را با این مخلوط آغشته کنید و با خیال راحت مایه کیک را در قالب بریزید. کیک پس از پخت به راحتی از قالب جدا خواهد شد.

برای اطمینان بیشتر می توانید وقتی کیک هنوز گرم است، پارچه‌ای نخی را با آب داغ خیس کنید و زیر قالب و اطراف قالب پهن کنید و ۲ الی ۳ دقیقه صبر کنید. سپس اطراف کیک را با چاقو خوب باز کرده و قالب را برعکس کنید. محکم به ته قالب ضربه بزنید تا کیک از قالب جدا شود.

هم چنین می توانید اطراف کیک را با چاقو خوب باز کرده، بعد لیسک ژله ای را زیر کیک ببرید و کیک را از قالب جدا کنید.

نکته : اگر کاغذ روغنی به کیک چسبیده، می توانید کاغذ روغنی را از قسمت بیرونی به ملایمت با اسپری کردن آب کمی مرطوب کنید. بعد از کمی صبر کردن خیلی راحت جدا می شود.

نحوه انداختن کاغذ روغنی در قالب

نحوه انداختن کاغذ روغنی در قالب

برای اینکه کاغذ روغنی دقیقا هم اندازه کف قالب یا سینی فر باشد، یک ورق از آن را روی سطح صافی پهن کرده و قالب مورد نظر را روی آن قرار دهید.

با استفاده از یک مداد دور تا دور قالب بکشید و سپس قالب را برداشته و از روی جایی که با مداد علامت زدید قیچی کنید. با این روش در مصرف این محصول نیز صرفه جویی شده و همچنین گوشه های اضافه آن موجب بد شکل شدن کیک شما نمی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا