اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
کارگردان زن خواستار ممنوعیت سیگار کشیدن و خالکوبی زنان در سینمای ایران شد_62e11c6362cd1.jpeg
کارگردان زن خواستار ممنوعیت سیگار کشیدن و خالکوبی زنان در سینمای ایران شد_62e11c6362cd1.jpeg

کارگردان زن خواستار ممنوعیت سیگار کشیدن و خالکوبی زنان در سینمای ایران شد

انسیه شاه حسینی کارگردان سینمای ایران که چندی است عضو شورای کمیته اخلاق حرفه ای سینما شده، ضمن استقبال از ممنوعیت جدیدی که برای استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات وضع شده، ابراز امیدواری کرد که صحنه هایی نظیر سیگار کشیدن و تتو کردن زنان هم در فیلم ها و رسانه های ایرانی ممنوع شود.

کارگردان فیلم‌های زیباتر از زندگی و شب بخیر فرمانده در گفتگو با روزنامه کیهان با انتقاد به استفاده ابزاری از زنان در برخی تولیدات سینمایی گفت: «محتوای برخی فیلم‌ها تخریب‌کننده وجهه زنان است و شخصیت و حرمت زن را به‌خاطر گیشه له می‌کند. برخی از این فیلم‌ ها تمام داشته‌های فرهنگی و زحمات تربیتی آموزش و پرورش و وزارت علوم و خانواده‌ها و مساجد و… را که با خون دل به‌ دست می‌آید زیر پا می‌گذارند.»

کارگردان زن از وزارت ارشاد خواست سیگار کشیدن و خالکوبی زنان را در فیلم ها ممنوع کند

شاه حسینی گفت: «امروز دیگر در هیچ فیلم آمریکایی، انگلیسی و حتی ترکیه‌ ای ما نمی‌بینیم که سیگار بکشند. اما در سینمای ما حتی سیگار کشیدن و خالکوبی زنان را هم نشان می‌دهند.» او ابراز امیدواری کرد که وزارت ارشاد با شدت و حدت جلوی چنین مواردی را هم بگیرد زیرا برای سلامت جامعه مضر هستند و بدآموزی دارند.

این کارگردان ۶۸ ساله در این گفتگو پیرامون ممنوعیت استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات گفت: «در برخی از تبلیغات، تنها چیزی که دیده نمی‌شود تبلیغ آن کالا یا محصول است که باید معرفی شود و به‌جای آن، رفتاری زشت و ضدارزشی دیده می‌شود. این در حالی است که هدف از تبلیغ باید اطمینان‌بخشی مشتری برای استفاده از یک محصول یا خدمات باشد، اما در تبلیغاتی که از زنان استفاده ابزاری می‌شود، فقط تخریب ذهن و فرهنگ مخاطب صورت می‌گیرد.»

انسیه شاه حسینی در پیشنهاد برای چگونگی جلوگیری از چنین مسائلی در سینما گفت: «در دهه اول انقلاب، مدیریت سینمایی، فیلمسازان جوان و بااستعداد را مورد تفقد قرار می‌داد و سمت خودش جذب می‌کرد و در این شرایط فیلمساز را به راه درست هدایت می‌کردند. اما امروز این فرآیند وجود ندارد، چه‌بسا فیلم‌هایی که با هدایت فیلمساز ساخته شوند، به نتیجه درخشان‌تری برسند. آن فیلمساز جوان که هدایت نمی‌شود و بدون اعمال مهندسی فرهنگی و استراتژی فیلم می‌سازد، خودش هم آسیب می‌بیند.»

کارگردان زن از وزارت ارشاد خواست سیگار کشیدن و خالکوبی زنان را در فیلم ها ممنوع کند

بیوگرافی انسیه شاه حسینی

انسیه شاه حسینی کارگردان و فیلم نامه نویس، سال ۱۳۳۳ در استان گلستان شهر گرگان به دنیا آمد. او فعالیت هنری را با کارگردانی و فیلمنامه نویسی فیلم های کوتاه آغاز کرد. فیلم بلند غروب شد بیا نخستین تجربه کارگردانی اوست.

شاه حسینی در سال ۱۳۷۶ به عنوان نویسنده در سریال دستی بر آتش به کارگردانی معصومه تقی پور حضور داشت که شاید اولین نقطه برجسته کارنامه هنری اوست. فعالیت در کنار بازیگران باتجربه‌ای نظیر ایرج راد، جمیله شیخی، تانیا جوهری و مهدی احمدی، به وضوح در بهبود سطح کار او تاثیر داشت.

کارگردان زن از وزارت ارشاد خواست سیگار کشیدن و خالکوبی زنان را در فیلم ها ممنوع کند

کارگردان زن از وزارت ارشاد خواست سیگار کشیدن و خالکوبی زنان را در فیلم ها ممنوع کند

شاه حسینی کارگردانی فیلم‌های غروب شد بیا، شب بخیر فرمانده، پنالتی و زیباتر از زندگی و فیلم‌ نامه نویسی دل نمک، آب را گل نکنید، اوینار، مجروح جنگی و … را در کارنامه خود دارد. در این میان فیلم شب بخیر فرمانده چندین جایزه داخلی و خارجی برای او به ارمغان آورده است.

بیشتر بخوانید:

ممنوعیت «استفاده ابزاری» از زنان؛ شرط جدید وزارت ارشاد برای حضور زنان در تبلیغات

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.