اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کاربردهای درمانی و عوارض جانبی قرص ادوکسابان 

موارد مصرف قرص ادوکسابان چیست؟

ادوکسابان (Edoxaban) با نام تجاری ساوایسا به سرعت و به طور موثر از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. این دارو با کاهش تأثیر پروتئین‌های دخیل در پروسه لخته شدن خون “فاکتور Xa“، از تشکیل لخته‌های خون مضر جلوگیری می‌کند.

گاهی اوقات، لخته‌های خونی خطرناک می‌توانند در رگ‌ها تشکیل شده و منجر به مسدود شدن عروق شوند. خطر تشکیل این نوع لخته‌ها معمولاً پس از جراحی‌های خاص و یا در افرادی که تپش‌های قلب سریع و نامنظم دارند بیشتر است. داروی ادوکسابان برای پیشگیری از تشکیل لخته در دست، پا، ریه، قلب و کلیه‌ها نیز مفید است. سال‌های مدیدی است که از دارویی به نام وارفارین برای درمان این نوع لخته‌های خونی استفاده می‌شود.

با این وجود افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند باید به صورت روتین به منظور سرعت تشکیل لخته‌های خونی ارزیابی شوند. این بدان معناست که دوز مصرفی وارفارین باید پی در پی کنترل و اصلاح شود. ادوکسابان تفاوت‌هایی با عملکرد وارفارین دارد به این صورت که افرادی که ادوکسابان دریافت می‌کنند نیاز به ارزیابی روتین ندارند (اگرچه تست‌های خونی در مواقع خاصی مورد نیاز می‌باشند).

از سویی دیگر ادوکسابان ممکن است برای از بین بردن لخته‌های خونی در ترومبوز عمیق عروقی یا آمبولی ریه نیز تجویز گردد. علاوه بر این برای پیشگیری از تشکیل لخته پس از جراحی لگن و یا زانوها و یا در هنگامی که فرد مبتلا به تپش‌های قلب سریع و نامنظم باشد تجویز می‌گردد.

مقدار و روش درست مصرف داروی ادوکسابان

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی ادوکسابان از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. داروی ادوکسابان در دوزهای ۳۰،۱۵ و ۶۰ میلی گرمی موجود است. قرص ادوکسابان را در ساعت مشخصی از روز به همراه مقداری آب قورت دهید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

دارو

نوشته های مشابه

موارد منع مصرف ادوکسابان

 • به تاریخ انقضای داروی ادوکسابان توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی ادوکسابان را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

تداخل دارویی ادوکسابان را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف ادوکسابان در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.

تاثیر مصرف داروی ادوکسابان بر رانندگی

ادوکسابان باعث خواب آلودگی و سرگیجه نمی‌شود، نیازی نیست از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی ادوکسابان

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با ادوکسابان تداخل کنند ، عبارتند از: میفپریستون (mifepristone)، داروهای دیگری که می‌توانند خونریزی یا کبودی ایجاد کنند (از جمله داروهای ضد ترومبولیت مانند کلوپیدوگرل، “رقیق کننده‌های خون” مانند وارفارین، انوکساپارین)، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRIs مانند فلوکستین، SNRI ها مانند دس ونلافاکسین / ونلافاکسین).

برخی از داروها بر حذف و عملکرد ادوکسابان تأثیر می‌گذارند ، این داروها عبارتند از: ریفامپین.

برچسب روی تمام داروهای با نسخه و بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید را بررسی کنید، زیرا این محصولات دارویی ممکن است حاوی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) یا سالیسیلات‌ها باشند از جمله محصولات ضد درد / تب ( مانند استامینوفن) که مشابه ادوکسابان هستند و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد. با این حال، اگر دکتر به شما برای پیشگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی ، آسپرین با دوز پایین (معمولاً دوزهای ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) و یا داروهای مرتبط (مانند کلوپیدوگرل، تیکلوپیدین) تجویز کرده است ، راجع به مصرف آن‌ها با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید.

هشدار درباره مصرف ادوکسابان

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ادوکسابان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
 • اگر بیماری دارید که ممکن است خطر خونریزی در شما را افزایش دهد و یا اینکه اگر در حال خونریزی هستید.
 • اگر فشار خون بالا دارید.
 • اگر بیماری خونی ارثی نادری به نام پورفیری دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص

عوارض مصرف ادوکسابان

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • خونریزی و کبودی
 • کهیر پوستی خارش دار
 • اسهال
 • احساس بیماری (تهوع): وعده‌های غذایی کوچک و بدون ادویه بخورید.
 • تغییر برخی تست‌های خونی: پزشک این مورد را تحت نظر دارد.

نکته مهم: در صورتی که در دوران مصرف دارو هر گونه خونریزی غیرمعمول را تجربه کردید سریعاً به پزشکتان اطلاع دهید و هرچه زودتر به اورژانس مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی ادوکسابان می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد ادوکسابان

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید . اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند مدفوع خونی یا سیاه، ادرار صورتی و تیره، خونریزی غیر معمول و طولانی مدت، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی ادوکسابان

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

از داروی هپارین و تاثیرات آن بیشتر بدانید

اطلاعات دارویی کامل فیتونادیون

موارد مصرف قرص وارفارین و عوارض جانبی این دارو

separator line

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *