دسته‌بندی نشده

چگونگی تبدیل فرش کدر و مات به فرش براق

راه کار اساسی برای براق کردن فرش

براق کردن فرش تاثیر بی نظیری در زیبایی فرش و محیط خانه دارد. کدر و مات بودن فرش در منزل جلوه چندان خوش آیندی ندارد. برای اینکه خانه ای زیبا و تمیز داشته باشید بهتر است با روش های برق انداختن فرش آشنا شوید.

چرا فرش های شما کدر و مات می شوند؟

بهتر است بدانید مات و کدر شدن فرش دلایل متفاوت و متعددی دارد. یکی از دلایل مهم و اصلی در مات شدن فرش خیساندن نادرست آن است. در واقع برای شستشوی فرش باید از آبی با درجه حرارت مناسب استفاده نمایید. همچنین به هیچ وجه نباید فرش ها برای مدت زمان طولانی در آب خیسانده شوند، زیرا این کار باعث مات شدن و تغییر رنگ فرش ها می شوند. از دیگر دلایل کدر شدن فرش استفاده از مواد شیمیایی و نامرغوب جهت شستشوی فرش می باشد.

حال آنجا که شوینده های شیمیایی خواص قلیایی و اسیدی دارند. از اینرو باعث آسیب رساندن به بافت و رنگ فرش می شوند. همچنین آبگیری نادرست و ناقص فرش در موقع شستشو از دیگر دلایل مات و کدر شدن فرش است. در ضمن خشک کردن فرش در فضا های نامناسب و در معرض نور خورشید از دیگر دلایل کدر و مات شدن فرش به شمار می آید. گردگیری نکردن فرش قبل از شستشو نیز از دیگر دلایلی است که باعث مات و کدر شدن فرش می گردد.

راه کار اساسی برای براق کردن فرش

آشنایی با روش های براق کردن فرش

استفاده از شامپو فرش: یکی از روش های رایج جهت براق کردن فرش استفاده از شامپو فرش است. قبل از استفاده از شامپو فرش بهتر است با استفاده از جارو برقی ابتدا تمامیگرد و غبار را از روی فرش پاک کنید. استفاده از شامپو فرش تاثیر بسیاری در شفافیت و تمیزی فرش دارد.

استفاده از بخارشو: از دیگر مواردی که تاثیر بسیار زیادی در براق کردن فرش دارد استفاده از بخارشو است. در واقع شما می توانید بدون شستشوی فرش و با استفاده از بخارشو فرش های خود را برق بیندازید. همچنین استفاده از این دستگاه باعث تمیز شدن سطوح فرش و موکت می شود. قبل از استفاده از بخار شو بهتر است آلودگی و گرد غبارهای موجود بر روی فرش را با دقت تمیز نمایید.

جارو کشیدن فرش: از دیگر روش های رایج که می توان از آن برای براق کردن فرش استفاده کرد. جارو کشیدن می باشد. به جرات می توان گفت جارو کشیدن یکی از عامل های مهم و اصلی به منظور برق انداختن فرش است. جاروی منظم و روزانه علاوه بر اینکه آلودگی های موجود در فرش ها را به خوبی از بین می برد، باعث حفظ زیبایی و درخشندگی آن ها نیز می شود.

برای این کار بهتر است به جای جاروی دستی از جاروی برقی استفاده نمایید، چرا که این نوع جارو با قدرت مکش بالایی که دارد قادر است فرش های شما را به بهترین شکل تمیز کند. نفوذ گرد و غبار در بافت فرش باعث کدر شدن آن می شود.

مخلوط جوش شیرین و نمک برای براق کردن قالی

نگاهی بر دیگر روش های برق انداختن قالی

علاوه بر روش های ذکر شده افراد با استفاده از یکسری روش های خانگی و ساده می توانند فرش های خود را برق بیندازند. در ادامه نگاهی بر این روش ها خواهیم داشت.

مخلوط جوش شیرین و نمک: از دیگر روش های براق کردن فرش استفاده از مخلوط جوش شیرین و نمک است. برای این کار باید این مخلوط را بر روی فرش بپاشید. بعد از این کار باید مقداری آب را بر روی محل مورد نظر اسپری کنید. سپس جوش شیرین را با استفاده از یک برس اسکراب بر روی سطح فرش بکشید.

بعد از این کار می توانید کثیفی ‌های موجود بر روی فرش با استفاده از حوله یا پارچه‌ های نمدار از بین ببرید. در پایان کار نیز به منظور حذف جوش شیرین باقی مانده در الیاف می توانید از جاروبرقی استفاده کنید. این کار تاثیر بسیار زیادی در براق کردن فرش داشته و آنرا درخشان می سازد.

پاک کردن لکه ‌ها: از دیگر راه های براق کردن فرش پاک کردن لکه ‌های موجود بر روی آن است. از آنجا که امروزه در منزل هر فرد ایرانی فرش وجود دارد، از اینرو ایجاد لکه های مختلفی همچون لکه غذا، لکه آب ‌میوه، لکه لاک، لکه جوهر و … بر روی فرش امری غیر قابل انکار و طبیعی است.

حتماً بخوانید:

این لکه ها را نباید برای مدت زمان طولانی بر روی فرش باقی گذاشت. زیرا باعث آسیب رساندن به رنگ و بافت فرش خواهند شد. در صورت ایجاد هر کدام از لکه های ذکر شده بهتر است در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمایید. استفاده از ترکیب جوش شیرین، سرکه سیب و آب ولرم بهترین ترکیب برای از بین بردن لکه و شستشوی فرش محسوب می شود.

شستشوی فرش توسط مراکز قالیشویی

شستشوی فرش توسط مراکز قالیشویی

از دیگر روش های مهم و رایج جهت براق کردن فرش شستشوی آن است. شستشوی فرش های خود را بهتر است به مراکز قالیشویی معتبر و نام آشنا بسپارید. این مراکز از دستگاه های پیشرفته و تخصصی جهت شستشوی فرش استفاده می کنند. همچنین از دیگر مزیت های مراکز قالیشویی بهره مندی از نیروهای متخصص و مجرب است.

در این مقاله با دلایل مات و کدر شدن فرش ها آشنا شدیم. با رعایت کردن یکسری نکات می توان از کدر شدن فرش ها جلوگیری کرد. در صورتی که فرش های شما مات و کدر شدن می توانید با استفاده از شامپو فرش، بخار شو، جارو کشیدن منظم و یکسری ترکیبات خانگی آنها را براق کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا