اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
چگونه یک کمپین بازاریابی ویروسی درست کنیم؟_6032317f91622.png

چگونه یک کمپین بازاریابی ویروسی درست کنیم؟

یکی از دلایل مهم در موفقیت یک کمپین بازاریابی، ویروسی شدن آن است. منظور از ویروسی شدن همان دست به دست چرخیدن آن توسط افراد است. هر بازاریابی دوست دارد که هر کمپینی که می سازد ویروسی شود. ولی معمولا نمی توان ویروسی شدن یک کمپین بازاریابی را پیش بینی کرد. عوامل زیادی در ویروسی شدن یک کمپین بازاریابی دخیل است که سعی دارم در این مقاله به آن ها بپردازم.

 

در ادامه مواردی را عنوان می کنم که رعایت تمام آن ها در کنار هم احتمال ویروسی شدن یک کمپین تبلیغاتی را به شدت افزایش می دهد.

 

1.استفاده از عناصر تصویری

همه کمپین هایی که به کمپین های ویروسی تبدیل می شوند به احتمال زیاد از عناصر تصویری در نمایش خدمات و محصولات خود استفاده کرده اند. از همین رو اولین قدمی که در ویروسی شدن کمپین تان باید بردارید استفاده از تصاویر و ویدیوهای جذاب است. هنگام استفاده از عناصر تصویری در کمپین های خود باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا با محصول یا خدمات شما متناسب است یا خیر؟ اگر پیامی که در کمپین شما وجود داشت به صورت متنی هم بود سعی کنید حتما از یک تصویر جذاب در آن استفاده کنید. بنابراین سعی کنید از تصاویر جذاب، شگفت انگیز و در کل جالب استفاده کنید که احتمال اشتراک گذاری کمپین تان بالا رود و به یک کمپین ویروسی تبدیل شود.

پیشنهاد ویژه همیار وب : بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) چیست؟

 

2.برنامه ریزی در کمپین تبلیغاتی

معمولا بیشتر کمپین های ویروسی که به صورت تصادفی  ایجاد می شوند از طریق برنامه ریزی قبلی شکل می گیرند. اما ویروسی شدن هیچ کمپینی قطعی نیست! ولی در هر صورت باید برای کمپین خود برنامه ریزی داشته باشید و سعی کنید پیام خود را کاملا شفاف به مخاطبان خود برسانید. اگر از اینفوگرافیک استفاده می کنید سعی کنید طرح کلی و مناسبی را برای القای بهتر آن به مخاطبانتان طراحی کنید.

نوشته های مشابه

 

3.درگیر کردن احساسات مخاطبان

اغلب کمپین هایی که ویروسی می شوند، احساسات و هیجانات مخاطبان را با خود درگیر می کنند. بیشتر کمپین هایی هم که به صورت طنز هستند  احساسات افراد رو هم تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال کمپین قطره قطره برنامه خندوانه که در اینستاگرام آقای جوان منتشر شد و موضوع آن صرفه جویی در مصرف آب بود. البته فکر نکنید فقط کمپین های آموزنده و آموزشی قابلیت ویروسی شدن را دارند بلکه کمپین های دیگر هم با استفاده از بهره گیری از عواطف احساسی افراد می توانند به کمپین ویروسی تبدیل شوند. بنابراین سعی کنید حتما این مورد رو هم در ایجاد کمپین خود لحاظ کنید.

 

4.شناخت مخاطبان

برای راه اندازی یک کمپین ویروسی باید مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید. چه چیزی آنها را سرگرم می کند؟ به چه چیزهایی علاقه دارند؟ آیا به دنبال اخبار و اطلاعات محرمانه هستند؟ آیا آموزش های ویژه از شما می خواهد؟ اگر این موارد را مدنظر داشته باشید می توانید کمپینی راه اندازی کنید که اثر بخشی بیشتری داشته باشد. به یاد داشته باشید مخاطبان هر کمپین با کمپین های دیگر کاملا متفاوت هستند. بنابراین باید مخاطبان خود را به خوبی بشناسید و از عواملی که بر روی آن ها تاثیر گذار است آگاهی کامل داشته باشید.

بهتون پیشنهاد می کنم مقاله نیچ مارکتینگ یا بازاریابی جاویژه چیست؟ را هم بخوانید

 

5.سادگی در کمپین

همیشه سعی کنید کمپین های خود را خیلی ساده طراحی و راه اندازی کنید. از پیچیدگی زیاد در رساندن پیام خود به مخاطبانتان پرهیز کنید. مطمئن باشید اگر اینگونه باشد کمپین شما به هیچ وجه دست به دست نمی چرخد و ویروسی نخواهد شد. در هر موردی چه مقاله، چه ویدیو و یا چه اینفوگرافیک، کوتاه و گیرا بودن برای ویروسی شدن کافی است. بعد از ویروسی شدن کمپین و افزایش مخاطبانتان در گام های بعدی می توانید اطلاعات بیشتری در اختیارشان قرار دهید.

 

6.اجرای صحیح کمپین

در گزینه دوم به اولین قدم یعنی برنامه ریزی در اجرای کمپین اشاره کردم. بعد از برنامه ریزی باید آن را به درستی اجرا کنید تا شاهد ویروسی شدن آن شوید. شناخت مخاطبان از مهمترین مواردی است که باید در راه اندازی یک کمپین ویروسی رعایت کنید. باید بدانید مخاطبان خود بیشتر چه موقع آنلاین می شوند. معمولا چه موقعی شبکه های اجتماعی خود را چک می کنند؟ این بهترین زمان برای اجرای کمپین تبلیغاتی خود است. دنبال کنندگانتان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاری کمپین خود تشویق کنید. آن موقع است که می توانید با خیال راحت به کمپین تبلیغاتی خود که ویروسی شده است تماشا کنید.

 

سخن پایانی این است که برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی و تبدیل شدن آن به یک کمپین ویروسی باید مواردی که در این مقاله ذکر کردم را انجام دهید. اگر کمپینی که ساخته اید در نهایت ویروسی نشد باید آن را در جاهای بیشتری به اشتراک بگذارید و این خیلی مهم است که برای پخش کردن آن توسط مردم یک استراتژی خاصی داشته باشید. امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

 

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *