دسته‌بندی نشده

چگونه یک دامین آی آر .ir آزاد می شود

چگونه یک دامین آی آر .ir آزاد می شود

شاید شما هم خواسته باشید یک دامنه .ir ثبت کنید و ببینید که این دامنه قبلا ثبت شده است. اگر خوش شانس باشید این احتمال وجود دارد که این دومین مورد استفاده خاصی نباشد و ثبت کننده آن به هر دلیلی بی خیال آن شود تا در آن صورت بتوانید در موقع مناسب آن را رجیستر کنید. در این چگونه با مراحل آزاد شدن یک دامنه آی آر آشنا می شوید.

چگونه یک دامین آی آر .ir آزاد می شود

در ابتدا باید ببینید دامنه مورد نظر شما چه وقت منقضی می شود. برای آگاهی از زمان انقضای دامنه (Expire Date) می توانید از قسمت پرس و جوی دامنه سایت Nic.ir استفاده کنید.

در صورتی که تا تاریخ انقضای دومین، صاحب آن اقدام به تمدید آن نکند دامنه از حالت فعال (Active) به حالت منقضی (Expired) در می آید. این بازه یک دوره 30 روزه می باشد که در این 30 روز صاحب قبلی دامنه همچنان حق تمدید دامنه را دارد و شما باید منتظر بمانید.

پس از طی دوره 30 روزه انقضا دامنه به اصطلاح قفل (Lock) می شود. در این بازه که مجددا یک بازه 30 روزه است همچنان امکان ثبت این دامنه برای شما وجود ندارد و فقط صاحب قبلی می تواند با پرداخت یک حق جریمه آنرا برای خود تمدید کند.

اگر خوش شانس باشید و در هیچ کدام از این زمانها صاحب دومین آنرا تمدید نکند دومین آزاد (Release) می شود و شما این شانس را دارید که آنرا از نو ثبت نمایید. فقط باید مراقب روز و ساعت آزاد شدن آن باشید و اگر کسی قبل از شما این کار را بکند شانس خود را از دست داده اید.

نکات و هشدارها
همچنین می توانید برای مشاهده آخرین دامنه های .ir آزاد شده به این لینک مراجعه کنید. شاید در این لیست دامنه مناسبی برای خود پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا