دسته‌بندی نشده

چگونه و چرا ما انسانها پیر می‌شویم؟

شاید عجیب به نظر برسد اما هیچ کس دقیقا نمی داند چگونه و چرا افراد با افزایش سن تغییر می‌کنند و به عبارتی پیر می‌شوند. برخی از نظریه ها ادعا می‌کنند که پیری در اثر آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش در طول زمان، فرسودگی و پارگی بافت‌های بدن یا آزاد شدن رادیکال‌های سمی‌ای که حاصل از متابولیسم بدن است، ایجاد می‌شود. در همین راستا تئوری‌های دیگر، پیری را به عنوان یک فرآیند از پیش تعیین شده که توسط ژن‌ها کنترل می‌شود در نظر می‌گیرند.

چرا پیر می‌شویم؟

با این حال باید در نظر داشته باشید که از نگاه دانشمندان، هیچ فرآیند واحدی نمی تواند تمام تغییرات پیری را توضیح دهد. پیری فرآیند پیچیده ای است که از نظر تأثیر آن بر افراد مختلف و حتی اندام های مختلف متفاوت است. اکثر متخصصان مطالعه‌ بر روی پیری ادعا می‌کنند که پیری به دلیل تعامل بسیاری از فاکتورها به شکل مادام العمر اتفاق می‌افتد. در حالت کلی این فاکتورها می‌تواند شامل وراثت، محیط، فرهنگ، رژیم غذایی، ورزش و اوقات فراغت، بیماری های گذشته و بسیاری عوامل دیگر باشند.

چرا پیر می‌شویم؟

برخلاف تغییرات در دوران نوجوانی که تا چند سال بعدش قابل پیش بینی است، هر فرد با سرعتی منحصر به فرد و مخصوص به خود پیر می شود. حتی جالب است بدانید که بدن برخی از افراد از سن 30 سالگی به بعد شروع به پیری می‌کند. در همین راستا اگرچه برخی از تغییرات همواره با افزایش سن رخ می‌دهند، اما سرعت پیری و نسبت آن می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین هیچ راهی برای پیش بینی دقیق سن بدن شما وجود ندارد.

چرا پیر می‌شویم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا