چگونه میتوان از توله سگ تازه متولد شده نگهداری کرد؟_۵f630d9fd589c.jpeg
چگونه میتوان از توله سگ تازه متولد شده نگهداری کرد؟_۵f630d9fd589c.jpeg

چگونه میتوان از توله سگ تازه متولد شده نگهداری کرد؟

یکی از مشکلاتی که صاحبان با آن مواجه هستند، پرورش توله سگهایی است که یا مادرشان را در زمان زایمان از دست داده اند و یا مادر از شیر دادن آنها صرفه نظر کرده است.

گاهی مادر به هر دلیلی توانایی مراقبت از توله ها ی خود را ندارد در این هنگام می توان از سگ ماده دیگری که تازه زایمان کرده کمک گرفت معمولا ماده هایی که تازه زایمان کرده اند وظیفه نگهداری توله های غریب را بر عهده می گیرند، ولی در غیر این صورت باید خود این وظیفه را به عهده بگیرید.

در این زمان توله ها نارس و یا بسیار ضعیف هستند و در صورت تغذیه نشدن با مرگ روبرو می شوند.

مشکلات پرورش توله های بدون مادر، به سن توله بستگی دارد. هرچه توله ها جوانتر باشند به روشها و مراقبهای بیشتری نیازمند هستند. چنین توله هایی بجای گرم و بهداشت بالا و چندبار غذای روزانه از طریق یکی از جانشین های شیر مادر نیازمند می باشند.

بهترین شیر جایگزین، شیر خشک سگ است که از بالانس کامل مواد مورد نیاز بدن توله ها تشکیل شده اند.

نگهداری از توله از بدو تولد

اگر شیر خشک سگ به هر دلیلی نتوانستید تهیه کنید از فرمول زیر استفاده کنید:

  1. ۳۰۰ گرم شیر گاو (تبخیر شدۀ) بدون لاکتوز یا شیر بز
  2. حدود ۱۰ گرم آب جوشیده، البته در صورت استفاده از شیر بز نیازی به افزودن آب نیست.
  3. ۱ قاشق چای خوری دی بازیک کلسیم فسفات
  4. ۱ از آنجایی که چربی و شیرینی شیر سگ از شیر گاو بیشتر است باید به ازای هر ربع لیتر شیر گاو ۱ عدد زرده ی تخم مرغ (خام) به آن افزود. (تخم مرغ خام تنها برای توله های بی مادر آنهم بصورت مخلوط با شیر برای مدت مشخصی توصیه می شود، نه بصورت کلی در غذای سگ)
  5. ۱ فنجان ماست شیرین ۵۰ درصد چربی (بیاد داشته باشید استفاده از کره یا چربی بالا، باعث ایجاد اسهال در توله ها می شود)
  6. ۱ قاشق غذاخوری عسل طبیعی

غذای توله سگ

نوشته های مشابه

این شیر کمکی را می توان به مدت چند روز در فریزر نگهداری کنید و برای هر وعده مقدار کمی از آن را حدود ۳۵ تا ۳۷ درجۀ سانتی گراد آن را گرم کنید.

این مواد را بخوبی باهم مخلوط کرده و تکان می دهید، سپس با استفاده از یک شیشه شیر مخصوص سگ ( شیشه شیر بچه که سوراخ سر پستانک برای عبور شیر مناسب باشد و یا با استفاده از سرنگی که سر آن بجای سوزن لولۀ پلاستیکی باریکی نسب شده است) در اختیار توله ها قرار می دهید.

در زمان شیردادن توله ها، شیشۀ شیر را کج نگهدارید تا هوا وارد گلوی توله نشود. بدن توله باید به شکلی باشد که سر توله به سمت بالا قرار بگیرد (بهتر است توله را به صورت تصویر بر روی دست نگهدارید) نباید اجازه داد توله شیر را با سرعت بنوشد چون ممکن است سبب خفگی شود .

میزان اتساع ناحیۀ شکمی در نژادهای گوناگون متفاوت است و به عنوان یک فاکتور تعیین کنندۀ میزان غذای مورد نیاز، در نظر گرفته می شود اما بطور کلی تا سن ۵ هفتگی تعداد دفعاتی که به توله ها شیر داده می شود ۴ تا ۶ بار در روز می باشد و مقدار آن در هنگام شروع، در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد وزن توله می باشد، که به تدریج تا ۳۵ درصد به مدت ۳ هفته، افزایش می یابد.

به محض اینکه توله ها شروع به غذا خوردن کردن باید تعداد دفعات شیر دادن را کمتر نمود و بین وعده های شیر دادن فاصلۀ طولانی تری ایجاد کرد.

بعد از خوردن شیر به وسیلۀ یک حولۀ ظریف و نرم شکم توله را با دو انگشت به آرامی ماساژ دهید برای تحریک مثانه و روده ها و جلوگیری از نفخ ، مانند کاری که سگ ماده با لیسیدن توله ها بعد از هر وعده شیر خوردن انجام می دهد.

تغذیه توله سگ

معمولا توله ها تا ۳ هفتگی تمایل دارند در جعبه و یا لانه پیش مادر بمانند پس باید شرایط آن را از نظر بهداشتی مناسب باشد. درجه حرارت مناسب برای توله ها ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد و از آنجا که معمولا در سنین پایین بدن آنها قادر به ایجاد دمای مناسب خود نیست کنترل دما بسیار اهمیت خواهد داشت.

می توان دما سنجی را برای کنترل دما در لانه تعبیه کنید. برای توله های بدون مادر میتوان بطری ای را پر از آب گرم کردن و آن را حوله پیچ کنیم و در کنار حیوان قرار دهیم. برای توله های بی مادر باید برس نرمی تهیه نمود و پس از شیر دادن بدن توله را با برس ماساژ داد تا دستگاه گوارشی به خوبی عمل کند.

پس از هر وعده شیر پنبه های خیس کرده و صورت و دستهای حیوان را با آن تمیز کنید.اگر محلی زخم بود و یا سرخ شده بود می توان از پودر بچه استفاده کرد.

درمان اسهال در توله سگ

میزان غذا باید به نصف مصرف روزانه کاهش یابد و با تجویز دامپزشک می توان از بعضی داروهای ضد اسهال استفاده نمود. هرچند که به ندرت حالت یبوست در توله ها ایجاد می شود، اما در زمان بروز این حالت استفاده از تنقیۀ آب گرم کمک کننده می باشد.

توله سگ بعد از یک ماهگی به بعد کم کم حجم غذای کمکی را بیشتر کنید و از مقدار شیر بکاهید. استفاده از غذاهای مخصوص کودک انسان، تکه های کوچک گوشت مرغ پخته، برنج نرم به همراه ماست، آب گوشت یا مرغ به همراه سبزی و حبوبات پخته، و سایر غذاهای نرم و سبک برای تغذیه در این سن مناسب است.

در ابتدا، وعده غذای کمکی باید فقط کمتر از نیمی از وعده های غذای روزانه را تشکیل دهد و به تدریج و با افزایش سن توله، تعداد وعده غذاهای غیر شیری را افزایش داده، به طوری که در سن دو ماهگی، فقط یک وعده شیر در برنامه غذایی حیوان وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که این تغییر نوع غذا باید آرام و تدریجی باشد تا معده توله توانایی هضم آن را بدست آورده، و به آن عادت کند. تغییر ناگهانی غذای توله و دادن غذای کامل بدون آماده سازی معده، باعث اسهال و استفراغ و حتی مسمومیت حیوان خواهد شد.

غذا را درون ظرف مخصوص و تختی ریخته، و انگشت خود را به غذا آغشته کرده، و دور دهان حیوان بمالید تا او را تشویق به غذا خوردن کنید. از همین سن توله را عادت دهید تا در ظرف مخصوص به خود غذا بخورد. اندازه این ظرف باید متناسب با جثه حیوان بوده، بطوری که به راحتی بتواند در آن غذا بخورد.

توصیه ما این است که برای این منظور از ظروف سفالی و ظروفی که دارای سوراخهای ریز و فرورفتگی است استفاده نکنید. شستشو و ضدعفونی این قبیل ظروف مشکل است و تکه های کوچک غذا ممکن است در سوراخهای ریز آن باقی مانده و محل تجمع میکروب و میکرو ارگانیسمهای بیماریزا شود. بهترین نوع ظرف، ظرف استیل یا پلاستیکی است. این نوع ظروف به راحتی تمیز شده، و قابل ضد عفونی هستند.

تغذیه توله سگ

نقش صاحب سگ در قبال توله سگ

وقتی صاحب یک توله سگ می شوید باید نقش مادر وی را بازی کنید کاری کنید که در کنار شما به آرامش برسد و احساس امنیت کند توله سگ ها از برخی وسایل خانگی میترسند و با شنیدن صدای آن ها فرار می کنند به آن ها هویت بدهید.

برای آن ها شناسنامه تهیه کنید و نزد دامپزشک ببرید ار علاقه مندبه توله سگ دوست داشتنی و کوچولوی خود هستید به روش های مهم مراقبت از این حیوان توجه کنید.

سگ شما باید احساس راحتی کند

ورود یک سگ به خانه برای اولین بار , اتفاقی هیجان انگیز و خاطره ای به یاد ماندنی برای افراد آن خانه است. آماده کردن خانه برای آوردن سگ جدید کار بسیار حساس و مهمی است به خصوص اگر آن سگ قبلا شرایط زندگی سختی داشته باشد .

آیا خواب و استراحت توله سگ حیاتی است؟

مثل بچه ها، توله ها نیز طرفیت شگفت انگیزی برای خواب دارند. توله هایی که خوب غذا خورده اند، در هفته اول زندگی به غیر از خواب و شیر خوردن از پستان مادر، تقریبا کار دیگری انجام نمی دهند.

بعد از این مدت، فعالیت شان افزایش می یابد. به طوری که در خلال سه هفته بعد آنها محل خوابشان را جستجو کرده و تلو تلو خوران اطراف را جستجو می کنند.

تا سن ۱۴-۱۲ هفتگی متوجه خواهید شد که در خلال فعالیت باور نکردنیشان، زمان هایی وجود دارد که در آن به خواب شبیه به کما، فرو می روند. و شما از این موضوع گاهی اوقات خیلی خوشحال خواهید شد!

خواب و استراحت توله سگ

چرا توله سگ را باید گرم نگه داشت؟

درجه حرارت موردی است که احتیاج است دائما مراقب آن باشید و نقش مهمی را در این رابطه ایفا کنید. توله ها در داخل رحم مادر در دمای حدودا ۳۸٫۵ درجه سانتیگراد رشد می کنند.

البته غیر از کاهش دمایی که سگ قبل از زایمان برایش اتفاق می افتد. ورود توله با بدنی خیس به دنیایی دیگر، برایشان یک شوک محسوب می شود. توله های خیس به راحتی سرما می خورند، اما ممکن است تا ۴۸ ساعت هیچ نشانه ای از خود بروز ندهند.

در طی این مدت ممکن است عفونت ایجاد شده و در این سن، توله ها توان مقاومت در برابر آن را نخواهند داشت.

نوزادان تازه متولد شده، قدرت سیخ کردن( راست نگه داشتن) موهایشان را ندارند و حتی تا سن ۷ الی ۱۰ روزگی نیز قادر به راست نگه داشتن کامل موهایشان، جهت به دام انداختن لایه های هوای مزاحم را ندارند.

بنابراین قدرت دمای بدن در نوزادان بسیار ضعیف است و دمای بدنشان با تغییرات دمای محیط به سرعت بالا و پایین می رود. بعد از گذشت ۶ الی ۷ روز، قدری بر روی دمای بدنشان کنترل پیدا می کنند، اما این کنترل تا سن ۴ هفتگی کامل نیست.

به همین دلیل است که می بایست حداقل برای ۲ هفته اول، گرمای تکمیلی برایشان ایجاد کنید، حتی اگر توله ها در جعبه (Box) قرار دارند، چه برسد به اینکه توله هایی باشند که مادرشان را از دست داده اند یا مادرشان آنها را قبول نکرده باشند ویا دستی بزرگ شوند.

درجه حرارت اتاق را بین ۲۷-۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید (البته توله ها حتی نوسان دما بین ۲۷-۳۰ درجه را برای مدت طولانی نمی توانند تحمل کنند).

راهکار دیگر این است که ذرجه حرارت اتاق را در ۲۱ درجه سانتی گراد ثابت نگه داشته و برا قسمتی که توله ها می خوابند، منبع حرارتی اضافی را در نظر بگیرید.

درجه حرارت اتاق هر دو هفته می تواند تا ۳ درجه کم شود تا اینکه به درجه حرارت محیط پیرامون برسد. بسیار مهم است که په راهکاری برای مراقب از درجه حرارت تکمیلی در نظر گرفته اید.

هرگز منبع حرارتی را به یک قسمت از بدن حیوان نزدیک نکنید، چرا که ممکن است به علت درست پخش نشدن گرما، به پوست حیوان آسیب وارد شود. برخی روش های گرم کردن توله ها در ذیل ذکر می شود

جای گرم برای توله سگ

توله سگها معمولا از چه چیزی می ترسند؟

توله سگ ها به زندگی زیر دست انسانها عادت ندارند و برخوردهای خشونت آمیز با آنها برای اولین بار , ممکن است برایشان بسیار وحشت آور باشد.

یک فضای اختصاصی برای سگتان فراهم کنید که او بتواند هم به آب و غذا دسترسی داشته باشد و هم محل خواب و راحتی او باشد. توله سگ ها عادت دارند در یک جای کوچک زندگی کنند بنابراین ممکن است آنها مفهوم رفتن به مکانی دیگر برای آب خوردن را درک نکنند.

همچنین توله سگ ها از مکان های باز می ترسند. پس از آنکه مدتی را در مکان امن خود سپری کردند حالا وقت آن رسیده که با محوطه ی خانه آشنا شوند. یادتان باشد سگ کوچولوی شما تا به حال راه پله ندیده است پس در بسیاری موارد برای بالا یا پایین رفتن از پله ها به شما احتیاج دارد.

راههای مختلفی وجود دارد برای اینکه دوست کوچولوی جدید شما از شرایط محیط خانه کمتر بترسد. به خاطر داشته باشید جاروبرقی می تواند یک هیولای وحشتناک برای سگ شما باشد. سگ ها تا به حال جاروبرقی و دیگر وسایل خانگی که تولید صدا می کنند و ترسناک هستند ندیده اند.

توله سگها از چه چیزی میترسند

سگ شما به زمان احتیاج دارد تا با صداهای جدید و فضای درون خانه خود را هماهنگ کند و ممکن است در این مدت از خیلی از وسایل نا آشنا بترسد. برای اینکه این مدت بدون استرس سپری شود محیط آرام و ساکتی فراهم کنید. محل امنی برای او آماده کنید تا هروقت از چیزی ترسید به آنجا برود.
بچه ها باید آموزش داده شوند که سگ را تنها بگذارند تا او کاملا احساس راحتی کند و این ممکن است روزها و حتی هفته ها طول بکشد.

کاربر گرامی چنانچه در مورد ” نگهداری از توله سگ ” سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

در مورد بزرگ کردن حیوانات خانگی بیشتر بدانید :

نحوه نگهداری از بچه خرگوش، بهترین روش بزرگ کردن بچه خرگوش

نگهداری از جوجه طوطی ، بهترین روش بزرگ کردن جوجه گوشتی طوطی + فیلم

نگهداری از مرغ عشق ، بهترین راه نگهداری مرغ عشق + فیلم

نگهداری از جوجه اردک ، بهترین روش نگهداری از جوجه اردک

بهترین نحوه نگهداری و بزرگ کردن جوجه مرغ مینا

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.