دسته‌بندی نشده

چگونه لکه آب را از روی چوب پاک کنیم؟

چوب یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در دکوراسیون داخلی‌ است؛ چرا که کمتر ماده‌ای دوام، زیبایی و سادگی آن را یکجا باهم دارد. اگر از میز یا کابینت‌ چوبی در خانه استفاده می‌کنید، مطمئنا لکه سفید روی میز چوبی را دیده‌اید و به‌دنبال راهی برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی و لکه گیری رنگ چوب بوده‌اید.
امروزه پارکت و کف پوش‌هایی از جنس چوب جای فرش، موکت و مواردی از این قبیل را در ساختمان پر کرده است. بنابراین ترفندهایی که در قالب شستن فرش، از بین بردن بوی بد فرش، لکه بری با نوعی سازگار به جنس چوب برای پاکسازی این نوع کف پوش به کار گرفته می‌شود.با کشیدن انواع تی آغشته به مواد پاک کننده صحیح می‌توانید کف پوش چوبی را از شر لکه‌های به جای مانده خلاص کنید. در این مطلب قصد داریم چندین روش‌ موثر را برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی بررسی کنیم.

پاک کردن لکه آب از روی سطوح چوبی

پیش از پاک کردن لکه روی چوب (یا از بین بردن لکه روی میز سفید و از بین بردن لکه رنگ از روی چوب) ابتدا میز یا کابینت چوبی یا ام دی اف خود را با یک دستمال خشک گردگیری کنید. همچنین، تا جای ممکن هرچه سریع‌تر به داد این لکه‌ها برسید و اجازه ندهید برای مدت زیادی رو سطح بمانند.لکه‌های نفوذ کرده در سطوحی مثل چوب در زمانی که به دنبال این هستید که برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم، با دیده شدن شما را به پاک کردن سریع ترغیب می‌کند.
از بین بردن لکه از سطوح مختلف یکی از پر اهمیت ترین متدهای پاکسازی فضای منزل است. ترفندهای خاصی برای از بین بردن لکه سیاه روی استیل و همین طور تمیز کردن سینی فر برای تمیز جلوه دادن آن‌ها و تمیز کردن اجاق گاز لعابی در آشپزخانه گرفته تا از بین بردن لکه آب کف پوش چوبی، پاک کردن شمع از روی پارچه و مواردی از این قبیل همگی لازمه تمیز نگهداشتن محیط در برابر مواد شیمیایی، غذایی و آلودگی محیط است.

پاک کردن لکه روی چوب

اما همیشه جنس لکه‌ها مواد شیمیایی و چربی نیست. گاها لکه‌هایی از جنس آب یا رسوبات به جای مانده از آن در روی چوب و دیگر لوازم منزل دیده شده که زیبایی و تمیزی وسایل را تحت شعاع قرار می‌دهد. در این بخش با مواد رایج از بین بردن لکه آب از روی سطوح با شما همراه خواهیم بود.

1. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با اتو

اگر لکه آب روی چوب هنوز خشک نشده است، می‌توانید از اتو برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی استفاده کنید. یک دستمال کاغذی خشک را روی لکه قرار دهید و سپس اتوی بدون بخار و گرم را روی آن بگذارید تا لکه پاک شود. توجه داشته باشید که اتو نباید داغ باشد تا آسیبی به چوب و پرداخت‌های آن وارد نکند.
تماس آب با این وسیله در طولانی مدت رسوب گرفتگی آن را به دنبال دارد. بنابراین پس از کاربرد آن برای از بین بردن لکه آب روی چوب حتما در فرصتی مناسب نسبت به جرم گیری اتو بخار اقدام کنید.

2. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با روغن گیاهی

یک روش دیگر برای پاک کردن لکه سفید روی میز چوبی استفاده از روغن گیاهی‌ست. یک دستمال خشک را به کمی روغن گیاهی آغشته کنید و آنقدر روی لکه به آرامی بکشید تا کاملا پاک شود. پاک کردن درب چوبی نیز با این روش امکان‌پذیر است. پس از اتمام کار نیز میتوانید از روغن براق کننده چوب استفاده کنید تا علاوه بر افزایش زیبایی، عمر وسیله خود را نیز افزایش دهید.
روغن‌های گیاهی به همان اندازه که در وسایل آشپزخانه و برق انداختن ظروف مسی و لوازمی از این جنس کاربرد داشته برای سطوح چوبی نیز تاثیرگذار است. حتی برخی استفاده از روغن‌های گیاهی را برای براق کردن و تمیز کردن برگ گیاهان پس از تمیزکاری پیشنهاد می‌کنند.

تمیز کردن لکه آب از روی سطوح چوبی

3. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با خمیر دندان

یکی از راه‌های از بین بردن لکه روی میز سفید استفاده از خمیردندان است. این روش شاید کمی عجیب برسد، اما به‌خوبی جواب می‌دهد. توجه داشته باشید که خمیردندان مورد استفاده باید بدون سفیدکننده و کاملا سفید باشد. لکه مورد نظر را با یک لایه نازک از خمیر دندان بپوشانید. بعد از 10 دقیقه آن را با کاردک بردارید و باقیمانده آن را با دستمال نمدار پاک کنید. نهایتا محل را با استفاده از سشوار خشک کنید تا لکه سفید روی میز چوبی کاملا پاک شود.
در واقع خمیر دندان یک ماده لکه بر نسبتا قوی است که برای برق انداختن و سفید کردن نقره و لوازمی در این سبک از آن بهره می‌برند. علاوه بر این پاک کردن ماژیک از روی دیوار گچی را می‌توان به راحتی با خمیر دندان انجام داد.

4. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با جوش شیرین

برای پاک کردن لکه آب روی چوب و از بین بردن لکه روی میز سفید با استفاده از جوش شیرین، باید ابتدا کمی از آن را در آب حل کنید. این محلول را با پارچه‌ای تمیز به آرامی روی لکه بمالید. باید توجه داشت که این روش به اندازه‌ی استفاده از خمیر دندان برای پاک کردن لکه روی چوب قوی نیست و تنها آن را کمرنگ می‌کند.
جوش شیرین یک لکه بر قوی است که ترکیب آن با دیگر مواد پاک کننده آن را یک تمز کننده بی خطر مطرح کرده است. با ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی می‌توانید یک اسپری و ماده پاک کننده قوی برای سطوح تهیه کنید. جوش شیرین در ترکیب با دیگر مواد پاک کننده یا ضدعفونی کننده مثل نمک و سرکه برای پاک کردن لکه آب از روی سینک استیل و دیگر موارد لکه بری در سطوح مختلف کاربرد دارد.
در پاسخ به سوال چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم می‌توان خمیر جوش شیرین را بعنوان یک پاک کننده قوی معرفی کرد.توجه داشته باشید میزان کاربرد این ماده با توجه به ماهیت لکه و نوع آلودگی است.

5. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با سس مایونز

استفاده از سس مایونز برای از بین بردن لکه روی میز سفید، مشابه استفاده از خمیر دندان است. مقداری از این سس را روی لکه پخش کنید و اجازه دهید چند ساعت روی آن بماند. سپس آن را تمیز کنید و خواهید دید که جای لکه از بین رفته است.جنس چوب و رنگ آن در استفاده از مواد پاک کننده تاثیر بسزایی دارد. مثلا برای اینکه بدانیم وسایل چوبی سفید را چگونه تمیز کنیم تا اینکه روشی برای پاک کردن لکه از سطح چوب و ام دی اف چه اقدامی انجام دهیم، روش‌های متفاوتی را باید تجربه کنیم.

رفع لکه آب از سطح چوبی

6. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با روغن زیتون و پودر سنگ جلا

پاک کردن لکه آب روی چوب با کمک کمی روغن زیتون و پودر سنگ جلا (یا هر پاک‌کننده‌ی دیگری که مخصوص چوب باشد) نیز امکان پذیر است. همان‌طور که می‌دانید پودر سنگ جلا به‌عنوان یک پاک کننده مخصوص چوب، برای پاک کردن لکه روی چوب و برق انداختن سطوح چوبی مانند میزها و کابینت‌ها به کار می‌رود. بعد از ترکیب مقدار کمی از این دو ماده، دستمال تمیزی را به آنها آغشته و روی لکه بکشید تا پاک شود.
جالب است بدانید که ترکیب روغن زیتون و لیمو ترش نیز علاوه بر پاک کردن لکه آب از روی سطوح چوبی، می‌تواند خراش‌های سطحی میزها و کابینت‌های شما را نیز محو کند. ترکیب روغن زیتون و نمک نیز برای نمیز کردن چوب توصیه شده است.

حتماً بخوانید:

7. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با سیم ظرفشویی

استفاده از سیم ظرفشویی نرم نیز می‌تواند یکی دیگر از گزینه‌های شما برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی و حتی از بین بردن لکه رنگ از روی چوب است. ابتدا کمی روغن جلا را روی لکه بمالید و سپس سیم ظرفشویی را به آرامی روی آن بکشید تا لکه از بین برود. بعد از اتمام لکه گیری رنگ چوب محل را با پارچه‌ای لطیف پاک کنید و درنهایت کمی روغن جلا روی آن بمالید.
هر لکه‌ای یک پاک کننده و حلال مخصوصی دارد. اینکه چگونه رنگ اسپری را پاک کنیم با اینکه چگونه لکه را از روی سطوح چوبی برداریم با پاسخ یکسانی همراه نیست.

8. از بین بردن لکه آب از سطح چوبی با سرکه

سرکه سفید در تمیز کردن چوب نیز کاربرد دارد. به میزان مساوی آب و سرکه را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را برای پاک کردن لکه روی چوب روی آن بمالید. این روش نه‌تنها برای از بین بردن لکه آب از سطح چوبی، بلکه برای سایر سطوح نیز مناسب خواهد بود.
هر چه قدر سرکه در پاک کردن لکه چایی روی دیوار گچی و لکه‌هایی با این ماهیت در کنار اسپری پاک کننده دیوار تاثیر گذار بوده به همان اندازه می‌توان روی این ماده برای پاک کردن لکه آب از روی سطوح چوبی حساب کرد. در واقع این ماده ضدعفونی کننده در کنار مواد لکه بر شیمیایی و طبیعی بعنوان پاک کننده قوی سنگ توالت و سطوح مشابه کابرد فراوانی دارد.

از بین بردن لکه آب

نکات پاک کردن لکه‌ آب از روی سطوح چوبی:

پیش از پاک کردن لکه سفید روی میز چوبی، بد نیست محلول مورد نظر خود را روی قسمت کوچکی از وسیله خود تست کنید و سپس لکه را تمیز کنید.
از هر روشی که برای از بین بردن لکه سیاه روی چوب سفید، از بین بردن لکه رنگ از روی چوب، و یا حتی پاک کردن لکه چربی از روی چوب استفاده کردید، حتما بعد از پایان کار از روغن براق کننده چوب برای افزایش عمر و زیبایی چوب استفاده کنید.
توجه داشته باشید لکه بر قوی شیشه و دیگر سطوح را بدون اطلاع از ترکیبات به کار رفته برای پاک کردن لکه آب از روی چوب استفاده نکنید.
اگر میز یا کابینت شما از نوع خاصی چوب ساخته شده و پرداخت خاصی دارد، به دستورالعمل‌های مخصوص به آن برای تمیز کردن چوب و لکه گیری رنگ چوب توجه داشته باشید.
بسیاری از شوینده‌ها و سفیدکننده‌های آماده نیز برای تمیز کردن چوب و از بین بردن لکه آب از سطح چوبی پیشنهاد می‌شوند. اما خیلی از این ماده‌ها می‌توانند مخصوصا به وسایل ام دی اف شما آسیب وارد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا