دسته‌بندی نشده

چگونه درب و پنجره فلزی و قدیمی را رنگ کنیم؟

یکی از مراحل ساختمان سازی، رنگ کاری و نقاشی در و پنجره ساختمان است. نقاشی درب و پنجره یکی از قسمتهای مهم نقاشی ساختمان است؛ چراکه درب ها و پنجره ها بسیار پرکاربردند و کیفیت رنگ آمیزی و نوع رنگ باید قابل قبول باشد.
در هر ساختمانی به متراژ، موقعیت ساختمان و … در و پنجره‌های متعددی وجود دارد. به طور حتم زمانی که قرار است ساختمان را رنگ آمیزی کنید، نیاز است این دو قسمت دقیق‌تر مورد توجه قرار گیرد. برای مثال در مورد پنجره‌ها باید به گونه‌ای رنگ آمیزی در و پنجره را انجام داد که پنجره‌ها و دیوارهای اطراف آن کثیف نشود.
پس انتخاب بهترین رنگ برای نقاشی ساختمان خود یک مرحله مهم از نقاشی درب و پنجره آهنی یا فلزی است. بنابراین نقاشی اصولی در و پنجره در کنار دیگر بخش‌های بنا از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیا نقاشی در و پنجره با سایر قسمت‌های ساختمان یکسان است؟

شاید برای شما عجیب باشد اگر بگوییم نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان به ظرافت زیادی نیاز دارد. توصیه ما برای آموزش رنگ آمیزی در و پنجره این است که برای نقاشی ساختمان به سراغ یک نقاش بروید که در این زمینه مهارت کافی داشته باشد. کوچکترین بی دقتی منجر می‌شود که بر روی قسمت‌های رنگ آمیزی شده موج، برجستگی و … افتاده و در نتیجه نمای زیبای خود را از دست بدهد. در این میان، نقاشی در و پنجره سخت‌تر است و به دقت بیشتری نیاز دارد.

رنگ کردن درب و پنجره

اصولاً رنگ کردن بخش های مختلف بنا با هم متفاوت است. این تفاوت ها به چند عامل بستگی دارد:

شکل قسمت های مختلف تفاوت دارد و ممکن است وسایل مختلفی (مثل قلمو، پیستوله یا غلطک) بخواهد.
جنس سطوحی که باید رنگکاری شود متفاوت است. مثلاً جنس و نوع رنگ درب و پنجره فلزی با درب چوبی یکی نیست.
کاربری متفاوت بخش های ساختمان، نیازمند استفاده از رنگ ساختمانی با دوام و چسبندگی مناسب است. مثلاً رنگ نرده ها و راه پله ها باید قابل شستشو باشد اما در مورد سقف این مورد مهم نیست.
بطور کلی سطوحی که در فضای باز و در معرض نور خورشید و بارش باران هستند، به رنگ متفاوت با مقاومت بالا و شیوه رنگ آمیزی متفاوتی نیاز دارند. به عنوان مثال کاملاً واضح است که رنگ درب حیاط نمی تواند از جنس رنگ پلاستیک مناسب دیوار اتاق باشد.
پس برای خرید بهترین رنگ درب و پنجره باید ابتدا مشخص کنید که رنگ کردن درب و پنجره خانه در کدام قسمت بنا و در چه شرایط آب و هوایی قرار است انجام شود.

یک نقاش ماهر و خبره باید بداند که نقاشی ساختمان برای هر قسمت، خاص بوده و نیاز به توجه دارد. همانطور که اشاره کردیم، شرایط نقاشی سقف و ترمیم ترک سقف گچی با نقاشی دیوارها یکسان نیست. یا اینکه رنگ مناسب پنجره و درب فلزی با رنگ مناسب سقف یکی نیست.
از طرفی نقاشی قسمت‌های مختلف ساختمان علاوه بر نیاز به مهارت، به تجهیزات و ادوات خاص خود نیازمند است. شما نمی‌توانید با قلموی پهن که برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده می‌کنید، کار رنگ کردن در و پنجره را انجام دهید.

رنگ پنجره آهنی

زمینه را برای نقاشی در و پنجره فراهم کنید به طور کلی نقاشی ساختمان در نزدیکی در و پنجره باید با ظرافت بیشتری انجام شود. کوچکترین رنگی که بر روی شیشه‌ها و یا در بریزد، پاک کردن آن سخت است. لذا یک نقاش ماهر برای نقاشی در این قسمت مراحل زیر را باید رعایت کند:

ابتدا کلیه قسمت‌های در و پنجره را با روزنامه بپوشانید تا رنگ بر روی آن نریزد.
بهترین کار این است که ابتدا دیوارهای اطراف را رنگ کرده و سپس به سراغ نقاشی در و پنجره بروید.
زمانی که قرار است قاب پنجره‌ها و در را رنگ آمیزی کنید، حتما روی شیشه‌ها و دستگیره را با روزنامه پوشش دهید.

رنگ کردن پنجره قدیمی

آموزش رنگ آمیزی درب و چهارچوب در اتاق

توجه داشته باشید هر چه رنگ کردن پنجره ها تمیزتر و دقیق تر انجام شود، نهایتا هم نمای ساختمان زیبا می‌شود و هم این که دردسر تمیز کردن ساختمان بعد از اتمام رنگ آمیزی کمتر خواهد شد.

ترکیب رنگ مناسب را در نقاشی در و پنجره به کار ببرید یکی از مهمترین نکات در نقاشی در و پنجره این است که قرار است چه رنگی را برای در و پنجره به کار ببرید. معمولا افراد تمایل دارند که رنگ پنجره‌ها همانند دیوارهای خانه بوده و برای رنگ آمیزی درهای ساختمان، رنگی متضاد با رنگ ساختمان و البته یکنواخت با آن استفاده کنند. اما برخی از مردم نیز تمایل به تفاوت رنگ پنجره‌ها و دیوارها دارند. یک ترکیب پرطرفدار رنگ پنجره سفید طلایی است.

به طور کلی قبل از این که به سراغ نقاشی درب و پنجره آهنی بروید، ابتدا ترکیب‌های رنگی مختلف را بررسی کنید. معمولا نقاشان حرفه ای ساختمان، کاتالوگی دارند که در این زمینه می‌تواند به مشتری کمک کند. در نتیجه بسیار توصیه می‌شود که به هیچ عنوان برای رنگ آمیزی در و پنجره به سراغ رنگ‌های زننده و کاملا متضاد با دیوارها نروید چرا که از نظر روانشناسی رنگ‌ها، تاثیر منفی بر افراد دارد.

برای نقاشی در و پنجره از ادوات مناسب استفاده کنید

همان گونه که در ابتدای مقاله بیان کردیم، برای رنگ آمیزی در و پنجره باید ظرافت زیادی به خرج داد در نتیجه وسایل و تجهیزاتی که برای این منظور به کار می‌رود، باید ظریف‌تر باشد. برای مثال اولا شما نمی‌توانید نقاشی در و پنجره را با قلم موی بزرگ و پهن و یا با غلطک انجام دهید.
بهترین کار این است که قلم موهای باریک را برای این منظور به کار ببرید. از طرفی در نقاشی باید دقت زیادی کرد چرا که در رنگ آمیزی در و پنجره تنها کمی بی دقتی، منجر به خطا رفتن دست و خراب شدن کل کار می‌شود.

قلموی مناسب برای رنگ کردن پنجره

برای رنگ آمیزی و نقاشی درب و پنجره آموزش رنگ آمیزی با اسپری، غلطک و قلمو بسیار مهم و کاربردی است. اینکه بدانید از ابزار نقاشی ساختمان چگونه استفاده کنید اصل مهمی در دریافت نتیجه مطلوب از این روش بازسازی ساختمان و تغییر دکوراسیون است.

بهترین رنگ درب و پنجره

شاید سوال شما هم باشد که چگونه بهترین رنگ درب و پنجره را انتخاب کنم؟ بهترین رنگ برای نقاشی درها رنگی است که در عین زیبایی و هارمونی با سایر قسمت‌های ساختمان، زود کثیف نشود. این موضوع در مورد درهای توالت و حمام، مهمتر است. دست‌های خیس که بر روی در گذاشته شود و یا پاشیدن آن، تماس دست کثیف با در توالت و … باعث می‌شود که خیلی زود لکه‌هایی بر روی در دیده شود.

رنگ مناسب برای درب و پنجره

اگر رنگ در روشن باشد، روزانه باید مشغول تمیز کردن آن باشید. در مورد نقاشی پنجره نیز همین گونه است. با توجه به این که دوده هوا از پنجره‌ها وارد ساختمان می‌شود، اگر رنگ پنجره‌ها هم روشن باشد، خیلی زود تیره می‌شود و این که تمیز کردن آن مشکل خواهد بود. پس در انتخاب بهترین رنگ درب و پنجره به مکان و کاربری محیط دقت کنید.

جنس رنگ برای نقاشی در و پنجره مهم است. درهای ساختمان به خصوص در حمام و توالت، بسیار در معرض رطوبت قرار دارند، در نتیجه باید از رنگ‌هایی برای نقاشی آن‌ها استفاده نمود که هم ضد آب بوده و هم در اثر رطوبت پوسیده نشوند. ضد آب بودن رنگ، از جهت عایق بودن اهمیت دارد که اجازه ندهد چوب پوسیده شده و محیطی برای رشد میکروب‌ها فراهم گردد. در مورد نقاشی پنجره‌ها نیز همین گونه است.

بارندگی‌ها در طول زمستان، به پنجره‌های ساختمان برخورد می‌کند و می‌تواند زمینه ساز از بین رفتن رنگ‌ها و در نتیجه پوسیدگی چهارچوب پنجره گردد. به طور کلی توصیه می‌کنیم که در نقاشی در و پنجره به سراغ رنگ‌هایی بروید که هم قابلیت شست و شو داشته و هم در عین حال، در برابر پوسیدگی مقاوم باشد. اگر نقاش ساختمان ماهر و صادق باشد، به شما در این زمینه کمک می‌کند. قبل از رنگ کردن در و پنجره کامل آن را گردگیری کنید تا سطح مورد نظر ناصاف و بد جلوه نکند.

بنابراین رنگ مناسب درب و پنجره، رنگی است که در کنار هماهنگی با اجزای پیرامونش از جنس متناسب با کاربری محیط برخوردار باشد. به عنوان مثال رنگ مناسب درب و پنجره فلزی یا آهنی، رنگ روغن براق است که هم قابل شستشوست و هم عیب ها بهتر از رنگ مات می پوشاند.

نحوه رنگ آمیزی چهارچوب درب آهنی

برای رنگ کردن چهارچوب درب بایستی قبل از نصب، ضد زنگ زده شود. پس از نصب چهارچوب فلزی در اتاق خانه لازم است تا سمباده کاری و بتونه کاری انجام شود تا قبل از مرحله نهایی رنگ آمیزی یک سطح کاملاً صاف داشته باشد.
برای انتخاب رنگ چهارچوب دو حالت متفاوت را می توانید انتخاب کنید. اول اینکه رنگ درب و چهارچوب یکسان باشند که در این حالت در اتاق و چهارچوب یک مجموعه تشکیل می دهند که با داشتن رنگ متضاد با سایر عناصر دکوراسیون خانه، در مرکز توجه قرار می گیرند.
حالت دیگر این است که رنگ درب با چهارچوب متضاد باشد، مانند سفید یا کرمی در کنار آبی تیره. این بار خود درب اتاق یک هویت مستقل خواهد داشت و توجه بیننده را به خود جلب خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا