چگونه اختلالات خواب در بارداری را از بین ببریم؟

راهکارهای مؤثر و مفیدی برای غلبه بر اختلالات خواب در دوران حاملگی وجود دارد که می تواند این مشکل را در زنان باردار کاهش دهد این اختلال بیشتر در دوران سه ماهه اول حاملگی در زنان باردار دیده می شود و از مهم ترین عوامل ایجاد کننده آن تغییرات در برنامه غذایی، اضطراب، بی قراری و تغییرات هورمونی است بنابراین این اختلال در زنان باردار یک ریشه طبیعی دارد و در صورت حل آن جای نگرانی وجود ندارد.

اختلالات خواب در بارداری

راهکارهای مقابله با اختلالات خواب در بارداری:

به طور کلی اختلالات خواب در دوران بارداری به دو دسته کم خوابی یا پر خوابی تقسیم می شود و در بیشتر تحقیقات نشان داده می ود که زنان باردار در سه ماهه اول بارداری خود دچار مشکلات پرخوابی و کسالت می شوند و در سه ماهه آخر این مشکلات به صورت کم خوابی بروز پیدا می کند که در هر دور صورت می تواند مشکلاتی را برای جنین و مادر به وجود آورد.

اختلالات خواب در سه ماه اول حاملگی:

در سه ماهه اول به دلیل تغییراتی که در جسم شما ایجاد می شود بی قرای خواب دارید. با بزرگ تر شدن جنین در سه ماهه اول مادر در قسمت لگن و سایر قسمت های عضلانی احساس فشار و درد دارد که باید دید چرا گرفتگی های عضلات در دوران بارداری به وجود می آید راه های مقابله با آن چیست؟

بارداری و مشکل کم خوابی

 این گرفتگی ها موجب ناآرامی و بی قراری او در زمان خواب می شود همچنین حالت تهوع در زمان های اولیه از روز موجب ایجاد اختلالات خواب در دوران حاملگی خواهد شد. آگاهی زنان باردار از اختلالات خواب در دوران حاملگی می تواند به حل این مشکل کمک کند.

راهکار مؤثر برای مقابله با این اختلالات در دوران سه ماهه اول بارداری، تنظیم کردن ساعت های خواب است زمان های مناسبی را که در آن احساس خواب آلودگی دارید برای خوابیدن تنظیم کنید و با پیروی از این برنامه خواب می توانید کم خوابی خود را جبران کنید و به مرور زمان باعث می شود خواب راحت تر و به اندازه ای داشته باشید.

داشتن فعالیت های ورزشی موجب می شود تا در زمان خواب راحت تر به خواب بروید. همچنین اگر دچار حالت تهوع در هنگام خواب هستید می توانید از مواد غذایی که این مشکل را کم تر می کنند استفاده کنید. میزان مصرف درست مایعات دفعات رفتن به دستشویی در هنگام خواب را کمتر خواهد کرد.

مشاور درباره مشکلات خواب در بارداری

اختلالات خواب در سه ماه دوم حاملگی:

در این دوران مشکلات گوارشی و غذایی موجب ایجاد اختلالات خواب در دوران حاملگی می شوند که برای درمان بی خوابی شبانه باید برنامه غذایی مناسب  و ورزش را در نظر گرفت  بیشتر زنان باردار در این دوران دارای مشکلاتی مانند ترش کردن، حالت تهوع، بی اشتهایی و معده درد هستند که عامل اصلی بی خوابی در این دوران است.

برای کمتر شدن مشکلات کم خوابی سه ماه دوم شما می توانید بعد از هر وعده غذایی کمی راه بروید تا غذا راحت تر برای شما هضم شود اگر در هنگام صبح دچار سوزش و ریفلاکس معده می شوید هنگام شب غذاهای سبک تر را برای وعده های غذایی خود استفاده کنید. و از خوردن ادویه جات هایی مانند ایدویه های تند و اسانس های گوجه فرنگی ترش خودداری کنید.

هنگام غذا خوردن باید با راحتی خاطر غذا بخورید در زمان عصبانیت خوردن غذا موجب ریفلاکس معده در شما خواهد شد همچنین برنامه غذایی سالم تر و مناسب با مشکلات گوارشی خود با نظر دکتر داشته باشید.

مشکلاتی که بی خوابی در بارداری ایجاد می کند

اختلالات خواب در سه ماه سوم بارداری:

در سه ماه پایانی مشکلات و اختلالات خواب در دوران حاملگی بیشتر می شود و گزارشات نشان می دهد که زنان باردار در این دوران هنگام خواب به دفعات بیشتری از خواب بیدار می شوند. علت این بی قراری ها درد در ناحیه کمر، باسن، شکم و قسمت های عضلانی است که به دلیل ورم ایجاد شده است.

طرز خوابیدن در دوران بارداری می تواند به راحتی و آرامش خواب کمک کند. برای درمان این اختلال در سه ماه پایانی سعی کنید به پهلو بخوابید قبل از خواب از ماساژ استفاده کنید و روزانه چند ساعت پیاده روی داشته تا به آرامش و راحتی خواب شما کمک کند.

منبع : آرگا

برچسب :
بارداری , خواب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot