دسته‌بندی نشده

چه عواملی باعث ایجاد سندرم کوید در پدران در انتظار فرزند می شود؟

سندرم کوید که به آن حاملگی سمپاتیک نیز گفته می شود اختلالی است که در آن شریک زندگی شما در حین بارداری دچار احساسات شبیه به شما می شود. این کلمه از کلمه فرانسوی couvee گرفته شده است.
سندرم کوید برای اولین بار توسط یک روان شناس به نام ادوارد برنت تایلور مورد مطالعه قرار گرفت. با این حساب مدت زمان زیادی است که از شناسایی این بیماری می گذرد.
تایلود در مطالعات خود پی برد که در برخی از زوجین هنگامی که همسر باردار می شود شریکشان نیز در حالتی قرار می گیرند که از او تقلید می کنند و حتی لازم است بدانید این تقلید بارداری تا بعد از بارداری و حتی هنگام شیردهی نیز ادامه دارد.

نشانگان کوید

تحقیقات بیشتر نشان داد که مردان در طول بارداری شریک زندگی خود علائمی مشابه بارداری دارند. تایلور این علائم را به همدلی یا همدردی نسبت داد که عبارت است از «پاسخ‌های فیزیکی به ناراحتی دیگران»
هنگامی که شریک زندگی شما دچار این مشکل می شود ممکن است نداند علائمی که تجربه میکند مربوط به روان آن هاست. شاید بهتر است با پزشک صحبت کند تا مطمئن شوند مشکلی ندارند و فقط دچار استرس شده اند.

نشانه های سندرم کوید

نکته : سندرم کوید یک بیماری یا وضعیت روانی نیست ، علی رغم تحقیقات این حالت یک پدیده رایج است.

همچنین نکته ای که باید بدانید این است که ممکن اس پزشک شما آن را تشخیص ندهد اکثر کسانی که سندرم کوید را تجربه می کنند سعی در پنهان کردن آن دارند.

علائم سندرم کوید چیست؟

احتمالا بار ها شنیده اید یا مشاهده کرده اید که هنگامی که خانم باردار است شریک زندگی او نیز وزن اضافه می کند یا تمایل به خوردن غذا در او افزایش می یابد. این موارد تنها برخی از نشانه های سندرم کوید می باشند. با این وجود علائم زیادی وجود دارند که به ان ها خواهیم پرداخت.

نکته : انچه که یک پدر در سندروم کوید تجربه می کند همانند بارداری می تواند حسی کاملا متفاوت با دیگری باشد.

مردان در سندرم کوید می توانند هم علائم فیزیکی و هم علائم روانی داشته باشد .دانشمندان علائم سندرم کوید را به دو دسته فیزیکی و روانی تقسیم کرده اند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که “سندروم کوید” با “هذیان های بارداری” بسیار متفاوت است ، در واقع هنگامی که شخص دچار کوید شده است ، احساسات بارداری را می تواند تشخیص دهد اما باور می کند که واقعا باردار نیست.

علائم سندرم کوید

برخی از علائم روانی سندروم کوید:

اضطراب
افسردگی
مشکل خواب
بی قراری
کاهش یا افزایش میل جنسی

برخی از علائم فیزیکی سندرم کوید :

حالت تهوع ، استفراغ و سوزش سر دل
درد یا نفخ در شکم تغییرات در اشتها
گرفتگی عضلات پا
کمردرد
تحریک دستگاه تناسلی یا ادراری
افزایش یا کاهش وزن

یکی دیگر از علائم فیزیکی در مردان که نشانه سندرم کوید می باشد، دندان درد است. در واقع در یک مطالعه مشخص شد اگر مردی در هنگام بارداری همسر خود دچار دندان درد شد و سایر علائم فیزیکی و روانی را نیز داشته باشد ، به احتمال زیاد دچار سندرم کوید شده است.
در واقع دندان درد یکی از علائم سندرم کوید است که در 43 درصد مواقع بروز می کند.

علت سندرم کوید

شروع سندرم کوید

سندرم کوید یا در اصطلاح بارداری سمپاتیک معمولا در سه ماهه اول بارداری ایجاد می شود. در واقع در سه ماه اول بارداری حالت تهوع صبحگاهی ، خستگی و سایر علائم بارداری که زیادی خوشایند نیست را تجربه خواهید کرد.
همچنین لازم است بدانید علائم کوید ممکن است در سه ماهه دوم بارداری فروکش کند.
زنانی که بارداری می شوند سه ماه دوم را دوره ماه عسل می نامند. زیرا در این دوره به طور کلی احساس بسیار خوبی دارند. مردانی که دچار سندروم کوید می شوند نیز در این سه ماهه دوم احساس خوبی دارند.
در سه ماهه سوم بارداری ، علائم بارداری سمپاتیک مجدد به سراغ شخص رفته و بد تر از قبل خواهند بود. همچنان که این موضوع برای هنگامی که مادر دچار ناراحتی های قبل از تولد می شود نیز صدق می کند.

شناخت سندرم کوید

عوامل سندرم کوید چیست؟

حتی در صورتی که تحقیقات زیادی داشته باشید باز هم نمی توانید دلایل خاص و اصلی برای این حالت به دست آورید. در واقع با اینکه تحقیقات زیادی روی این بیماری انجام میشود اما از انجایی که علت اصلی آن پاسخ به واکنش های همسر است دلایل زیاد و خاصی وجود ندارد.
علائم جسمی و روانی که شریک زندگی شما در هنگام بارداری دچار می شود ، در پاسخ به موقعیت های اجتماعی ( در هنگام بارداری شما) و فرهنگ ایجاد می شوند. در واقع محققان علت اصلی این حالت را همدلی شریک زندگی شما می دانند.
پزشکان و محققان اضطراب را نیز یکی از عواملی می دانند که می تواند این احساس پاسخ دهی و همدلی را تشدید می کند. علاوه بر این توجه داشته باشید که برای اولین بار پدر شدن نیز به نوبه خود منجر به افزایش استرس می شود.

درمان سندرم کوید

سندرم کوید تاکنون راه درمانی نداشته است. با این وجود بسیاری از پزشکان معتقدند این حالت با تولد نوزاد از بین می رود. یا ممکن است مدتی بعد از ان از بین برود.

درمان سندرم کوید

توجه داشته باشید عدم راه درمان به این معنی نیست که نمی توانید به پزشک مراجعه کنید اما به دلیل اینکه کوید با بارداری همسر شما در ارتباط است و تحقیقات نیز کافی نبوده است روش درمانی برای آن در نظر گرفته نمی شود و ممکن است تا زمانی که بارداری تمام نشده است کاملا از بین نرود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا