دسته‌بندی نشده

چند فوت و فن جهت تمیز نگه داشتن سیم ظرفشویی

چگونه از زنگ زدن سیم ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

سیم ظرفشویی به عنوان ابزاری ساینده برای صاف کردن و تراشیدن سطح چوب و فلزات، تمیز کردن ظروف منزل استفاده میشود. راه های جلوگیری از زنگ زدن سیم ظرفشویی ر ا در این مقاله ببینید.

زنگ زدن سیم ظرفشویی

یک لیوان پلاستیکی یا شیشه دهن گشادی را از محلول آب و صابون پر کنید و سیم ظرفشویی را پس از شستن ظرف ها درون آن بیاندازید. آب و صابون را هر شب عوض کنید تا سیم ظرفشویی شما تمیز و پاکیزه بماند. روش دیگر برای جلوگیری از زنگ زدن سیم ظرفشویی آن است که سیم را پس از شستن با آب، روی قطعه ای کاغذ آلومینیومی (فویل) قرار دهید سپس روی چراغ گاز بگذارید تا حرارت شعله پیلوت آرام آرام آب آن را بگیرد و خشک کند.

اگر برای شستن ظرف، وسیله دسته بلندی در اختیار ندارید خود می توانید ابتکاری به خرج دهید. یک گیره بزرگ کاغذ را به ابر یا پارچه ظرفشویی وصل کنید و از آن به منزله دسته استفاده کنید، به این ترتیب از زبر شدن یا کثیف شدن ناخن و انگشتان شما هنگام ظرفشویی جلوگیری خواهد شد. یک لیوان پلاستیکی یا شیشه دهن گشادی را از محلول آب و صابون پرکنید و سیم ظرفشویی را پس از شستن ظرفها درون آن بیاندازید.

آب و صابون را هر شب عوض کنید تا سیم ظرفشویی شما تمیز و پاکیزه بماند. رقیق کردن مایع ظرفشویی برای صرفه جویی در مصرف مایع ظرفشویی می توانید آن را با آب رقیق کنید. یعنی مایع ظرفشویی را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط ساخته و درون ظرفی (مانند بطری خالی مایع ظرفشویی) بریزید.

چگونه از زنگ زدن سیم ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

واکنش سرکه و سیم ظرفشویی

در عین حال که از تأثیر آن کاسته نمی شود، از لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه خواهد بود. برای پاک کردن ماهیتابه یا قابلمه هایی که سوخته و تَه گرفته، هرگز با قاشق یا دیگر وسایل فلزی به جان آنها نیفتید، زیرا نتیجه چیزی جز خراشیده شدن ته ماهیتابه یا قابلمه نخواهد بود.

برای آن که این کار را به راحتی انجام دهید به روش زیر عمل کنید:
ته ظرف سوخته مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و آن قدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود؛ بگذارید چند ساعت بماند. معمولاً با این اقدام می توانید قسمت سوخته را بلند کنید و ظرف را به راحتی بشویید. لکه های سرسخت را هم از ظروفی که معمولاً غذا به ته آنها نمی چسبد می توان به روش زیر از بین برد: دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، نصف فنجان سرکه و یک فنجان آب در آن بریزید و به مدت ١٠ دقیقه بجوشانید.

حتماً بخوانید:

زنگ زدگی چیست؟

زنگ یک اکسید آهن قهوه ای و نارنجی است که عموما بر روی فلزات دیده می شود و در صورت مصرف مضر می باشد. امکان زنگ زدگی بر روی هر فلزی وجود دارد، حتی اگر آلیاژی حاوی کروم باشد. کروم در فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل یافت می شود و در مقایسه با آهن نسبت به اکسیژن واکنش بیشتری نشان می دهد. کروم به سرعت اکسید می شود و در واقع از فلز در برابر زنگ زدگی محافظت می کند. چنانچه اکسید کروم روی فلز خراشیده شود، آب به داخل آن نفوذ کرده و باعث زنگ زدگی می گردد.

زنگ زدگی چگونه اتفاق می افتد؟ زنگ یک واکنش شیمیایی است که هنگام تماس آهن با اکسیژن روی می دهد. وقتی فلز در معرض آب یا رطوبت هوا قرار می گیرد، در صورت خارج نشدن آب، به مرور زمان زنگار بر روی فلز ایجاد می گردد. اگر زنگ زدگی در همان ابتدا برطرف نشود، به تدریج و با گذشت زمان بیشتر خواهد شد.

چگونه از زنگ زدن سیم ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

آیا استیل زنگ می زند؟

در صورت مراقبت صحیح، معمولا استیل ضد زنگ به دلیل داشتن آلیاژ کروم زنگ نمی زند. کروم موجود در فلز اکسید شده و یک پوشش محافظ طبیعی ایجاد می کند. اگر استیل ضد زنگ به اندازه کافی حاوی کروم نباشد آن وقت یک لایه ضخیم و کافی از اکسیداسیون نیز بر روی فلز وجود ندارد تا از زنگ زدگی محافظت کند. هنگام خرید ظروف استیل ضد زنگ برای آشپزخانه، بهتر است از ظروف استیلی استفاده کنید که مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارند.

منبع : پرشین وی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا