دسته‌بندی نشده

چند دلیل دیر افتادن دندان‌ شیری کودکان

دیر افتادن دندان‌ شیری کودکان

تغذیه نامناسب و یا کمبود بعضی از ویتامین‌ها.
امکان دارد استخوان فک به صورت کافی رشد نکرده و بزرگ نشده باشد. در این شرایط امکان دارد رشد دندان دائمی با اختلال روبرو گردد.
انحراف و کج بودن مسیر رویش دندان همیشگی سبب دیر افتادن دندان شیری می‌شود، عدم رویش دندان دائمی در مسیر مناسب خود سبب عدم تحلیل ریشه دندان شیری شده و در نتیجه دندان شیری در جای خود باقی می ماند.
اختلال بهم ریختگی دندان‌ها سبب مسدود شدن مسیر رشد دندان‌های دائمی می‌شود.
وجود بعضی از بیماری ها می‌تواند به دلیل تاخیر در افتادن دندان شیری باشد.
در بعضی از شرایط امکان دارد ریشه دندان شیری با استخوان فک در اطراف خود جوش بخورد که این اتصال سبب عدم رشد دندان های دائمی می‌شود.

دیر افتادن دندان‌

دیر افتادن دندان شیری چه دلایلی دارد

عوامل هورمونی
عدم وجود دندان دائمی به علت شرایط مادرزادی.
شرایطی که ریشه دندان شیری به طور کامل رشد نکرده در نتیجه ریشه دندان شیری تحلیل نمی‌رود و باعث دیر افتادن دندان شیری می‌شود.
یکی دیگر از علل تأخیر در افتادن دندان شیری می‌تواند درشتی دندان‌ها و نبود فضای کافی میان آن‌ها باشد که سبب می‌شود دندان‌های شیری میان دندان‌های دائمی گیر کنند.

درمان دیر افتادن دندان شیری

برای درمان دیر افتادن دندان شیری و رشد نکردن دندان دائمی باید ابتدا اختلالی که باعث پیدایش این مشکل شده است را پیدا کرد . چنانچه فقط یک دندان در نیامده باشد باید از ایمپلنت استفاده کرد . البته بعضی وقتها برای باز کردن فضای کافی برای انجام ایمپلنت باید از ارتودنسی هم استفاده کرد. چنانچه فضای دندانی که رشد نکرده است کم باشد باید با ارتودنسی و عقب و جلو کردن دندان ها فضا را پر کرد.

افتادن دندان شیری

از چه سنی باید کودک را پیش دندانپزشک برد؟

چنانچه چندین دندان از دست رفته باشد باید بسته به تشخیص پزشک و موقعیت دندان ها از ایمپلنت یا پروتزهای ثابت و متحرک استفاده کرد .کودکان تا زمان رسیدن به سن ایمپلنت می توانند از پروتز موقت استفاده کنند. زمانی که فک آن ها کامل رشد کرد و پذیرای ایمپلنت شد از ایمپلنت استفاده کنند .
چنانچه دندان شیری به علت فشردگی نیفتاده باشد دندانپزشک بعد از بررسی و معاینات دقیق تصمیم خواهد گرفت که کدام دندان را بکشد تا دندان دائم شانس بیشتری برای رشد داشته باشد . چنانچه دندان دائم اصلا وجود نداشته باشد به احتمال زیاد نباید اصلا دندان را کشید مگر این که هم زمان چند مشکل مثل فشردگی دندان ها وجود داشته باشد .

حتماً بخوانید:

در مواردی که دندان دائمی در جای غیر طبیعی رشد کند و یا تا هفت سالگی کودک هیچ کدام از دندان های او نیفتد لازم است نگران شوید و برای بررسی به متخصص دندانپزشک کودک مراجعه کنید . چنان چه پس از بیرون آمدن دندان های آسیا بزرگ در ۱۲ سالگی ، هنوز دندان دائمی وجود داشته باشد که در نیامده باشد ولی دندان شیری آن هنوز در جای خود باقی باشد باید هرچه سریعتر به فکر درمان آن بیفتید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا