دسته‌بندی نشده

چطور لکه رنگ پلاستیک رو از روی لباس پاک کنیم؟

پاک کردن رنگ از لباس در چند قدم ساده!

لکه‌ گرفتن لباس یکی از اتفاقاتی است که برای همه رخ می‌دهد و در عین این‌که اعصاب آدم را به‌هم می‌ریزد، نمی‌توان برای جلوگیری از آن کاری کرد. درواقع شما ممکن است طی یک حرکت اتفاقی لباستان لکه به خود بگیرد. حالا این حرکت اتفاقی و ناخواسته می‌تواند به‌علت تکیه دادن ناگهانی شما به دیوار تازه رنگ‌زده یا برخورد اتفاقی قلموی رنگ به لباس شما باشد.
این اتفاق زمانی خیلی منزجرکننده است که لباس شما جزو لباس‌های موردعلاقه‌تان باشد که قصد داشتید با آن به‌جای مهمی بروید. اما خب از آن‌جایی که برای هرکاری راه‌حلی هم وجود دارد، پس اصلا نگران نشوید.

پاک کردن لکه رنگ ساختمانی از لباس

برای رنگ‌ کردن ساختمان، کلافه‌های درب و قرنیزها از رنگ‌های با پایه روغن استفاده می‌کنند. این نوع رنگ‌ها معمولا خیلی سخت از سطوح و مخصوصا پارچه و لباس تمیز می‌شود و با وجود ماهر بودن هم احتمال دارد که پوست و لباس‌هایتان را رنگی کنید. البته ریخته شدن رنگ‌ روغنی یا پلاستیکی روی لباس‌هایی که هنگام رنگ‌آمیزی ساختمان استفاده می‌شود، یک امر طبیعی است.

روش های پاک کردن رنگ پلاستیک

از آن‌جایی که لایه‌های حاصل از رنگ‌های ساختمانی روی لباس از سایر لکه‌ها ضخیم‌تر هستند، پاک‌کردن لکه‌های رنگ ساختمانی دشوارتر است و در بیشتر موارد شما باید با استفاده از خدمات خشکشویی این مشکل را حل کنید. البته تینر روغنی یا الکل یکی هم از بهترین حلال‌ها برای پاک‌ کردن رنگ از لباس‌ هایی است که به رنگ ساختمانی آغشته شده باشند، اما بدی این حلال‌ها این است که رنگ پارچه را بین می‌برند.
نکته مهمی که باید بدانید این است که برای پاک‌کردن لکه رنگ ساختمانی از لباس هرگز از آب استفاده نکنید؛ زیرا رنگ‌های ساختمانی نه‌تنها به‌سادگی در آب حل نمی‌شوند بلکه ممکن است فرآیند پاک کردن لکه رنگ از لباس را نیز سخت‌تر کنند. هنگام خرید تینر روغنی دقت کنید که به‌جای آن نفت به شما ندهند. یک تینر روغنی خوب این ویژگی‌ها را دارد:

کیفیت رنگ را حفظ می‌کند.
بوی بسیار کمی دارد.
باعث رقیق‌ شدن رنگ می‌شود.
سرعت خشک‌ شدن آن بالا است.
حرکت قلمو و غلطک را ساده می‌کند.

 رنگ‌ روغنی

پاک کردن رنگ‌ روغنی از روی لباس

پاک کردن رنگ از لباس، به‌خصوص لکه‌روغنی کار سختی است اما اگر بتوانید با آن کلنجار بروید و تلاشتان را بکنید، قطعا می‌توانید لکه را از بین ببرید. رنگ‌ روغنی نسبت به رنگ‌های لاتکس دیرتر خشک می‌شود؛ بنابراین هنگام پاک‌ کردن رنگ اگر آن هنوز خشک نشده بود، آن را از روی پارچه جدا کنید و با یک دستمال خشک روی لکه بکشید تا رنگ پاک شود. رنگ لاک نیز جزو رنگ‌های روغنی است که به همین ترتیب پاک می‌شود.

روش دیگر پاک‌ کردن رنگ‌ روغنی از روی لباس این است که اگر این لکه‌ها خشک نشده باشند، با چاقو کره‌خوری یا مسواک نرم، به‌آرامی روی لباس بکشید تا رنگ از لباس جدا شود. نکته‌ای که وجود دارد این است که هرگز قبل از این که لکه رنگ کاملا از روی لباس پاک نشد، از آب استفاده نکنید.
برای پاک‌ کردن رنگ‌ روغنی از روی لباس باید از یک حلال شیمیایی که برای رنگ به‌کار می‌رود، استفاده کنید. برای پیدا کردن یک حلال مناسب به دستورالعمل و راهنمای درج‌شده روی قوطی توجه کنید. سپس لباس را زیرورو کرده و روی قسمت بیرونی لباس یک پارچه خشک قرار دهید. با استفاده از محلول رنگ، روی لکه رنگ بخش داخلی لباس بکشید تا رنگ آن کاملا از بین برود.

حتماً بخوانید:

در صورت نیاز پارچه را عوض کنید تا رنگ بیشتری به‌خودش بگیرد. بعد از این‌که لکه رنگ پاک شد، لباس را داخل یک تشت با آب ولرم قرار دهید و قسمت‌های موردنظر را به مواد شویند آغشته کنید. سپس یک ساعت صبر کنید تا از بین‌ بردن لکه روغنی ساده شود. بعد از یک ساعت به شستشوی معمولی آن مشغول شوید.

پاک کردن رنگ

پاک کردن رنگ از روی لباس مشکی

لباس مشکی معمولا کثیفی را دیرتر از رنگ‌های روشن نشان می‌دهند اما بعضی‌وقت‌ها لکه‌های خاصی روی لباس مشکی خیلی خودنمایی می‌کنند و جلوه بسیار زشتی دارند. از طرفی برای شستن و از پاک کردن رنگ از روی لباس مشکی، هر شوینده‌ای را نمی‌توان استفاده کرد. به این دلیل که شاید لباس خراب شود.
درواقع از بین‌ بردن هر لکه روش‌های خود را دارد. برای از بین‌ بردن لکه‌ رنگ لباس مشکی باید به جنس و علامت‌های درج‌شده روی لباس دقت کنید تا مقاومت لباس را بسنجید و آسیب زیادی به لباس وارد نکنید.

اولین اقدامی که باید برای پاک کردن رنگ از روی لباس مشکی انجام بدهید، لکه‌گیری است. ابتدا لکه را با یک دستمال تمیز کنید یا زیر آب سرد بگیرید. اگر لکه به‌راحتی پاک نشد، آن را با توجه به برچسب روی لباس با پودر آنزیم‌دار بشویید یا داخل لباسشویی بیندازید. برای از بین‌ بردن لکه رنگ روی لباس مشکی بعد از شستن قسمت موردنظر با آب گرم و مواد شوینده، از الکل یا استون استفاده کنید. در آخر لباس را آبکشی کنید.

روش های پاک کردن رنگ

پاک کردن رنگ پلاستیک از روی لباس

در صورت برخورد رنگ پلاستیک با لباس‌تان بهتر است هرچه زودتر برای رفع آن اقدام کنید. پاک کردن لکه رنگ از لباس طمانی که رنگ تازه‌تر باشد، راحت‌تر انجام می‌شود. اگر رنگ پلاستیک روی لباس بریزد، با آب گرم پاک خواهد شد؛ زیرا رنگ پلاستیک یک رنگ بر پایه آب است. همچنین رنگ‌های پایه آب هم با الکل تمیز می‌شوند. بهترین نوع الکل برای این‌ کار الکل 91 درصد ایزوپروپیل است.

اولین گام این است که لکه رنگ را ابتدا با آب گرم و مواد شوینده بشویید. گفتیم که اگر لکه تازه باشد، بیشتر لکه در همین مرحله اول از بین می‌رود. اگر هم کمی از آن باقی ماند، می‌توانید با یک مسواک نرم که به الکل آغشته است، به‌آرامی روی لکه بکشید و آن را پاک کنید. هربار برای رفع لکه از الکل بیشتری استفاده کنید تا درنهایت پاک شود. پس از رفع کامل لکه، اضافه آن را با دستمال مرطوب پاک کرده و خشک کنید.

چگونه رنگ اکریلیک را از روی لباس پاک کنیم؟

این موضوع که حلال یک رنگ پایه آب، همان آب است و برای پاک‌ کردن آن می‌توان از آب استفاده کرد، کاملا درست است اما رنگ اکریلیک کمی فرق دارد و پاک‌کردن آن زمانی که خشک‌ شده باشد، دشوارتر است. البته این موضوع در مورد لباس‌ها متفاوت‌ است. ابتدا باید بررسی کنید که جنس پارچه لباس چیست و آیا می‌شود از استون روی این پارچه استفاده کرد؟ لازم به ذکر است که استون به پارچه‌های استات و تری‌استات آسیب وارد می‌کند. برای پاک‌ کردن رنگ اکریلیک از لباس به این وسایل نیاز دارید:

پنبه
مایع پاک‌کننده
اسفنج
استون

پاک کردن لکه رنگ از روی لباس

برای پاک کردن رنگ از لباس باید طبق مراحل ذیل اقدام کنید:

برای پاک‌ کردن رنگ اکریلیک روی لباس ابتدا باید رنگ را با یک کاردک یا چاقو بتراشید.
لباس را داخل آب گرم قرار دهید تا کمی از رنگ در آب گرم حل شود.
تا این مرحله قسمتی از رنگ را از بین‌ برده‌اید. محلول پاک‌کننده مایع ظرفشویی را با آب ولرم تهیه کنید.
اسفنج را به محلول تهیه‌شده آغشته کنید و روی لکه رنگ بمالید تا تمیز شود.
تا این‌جا بخش زیادی از لکه از بین رفته است و باقی آن هم به کمک استون پاک می‌شود. در این مرحله باید پنبه را داخل استون قرار دهید و روی نقاط باقی‌مانده بزنید تا کاملا تمیز شوند.تازه و مرطوب است، مقدار رنگ اضافی با کارد یا لبه قاشق بردارید. روش تمیز کردن رنگ‌ روغن از لباس مثل رنگ ساختمانی است. اینجا تنها یک حلال اضافه می‌شود که سقز نام دارد و می‌توان از آن به‌عنوان موثرترین حلال‌های رنگ‌ بر پایه روغن استفاده کرد. سقز همچنین آثار تهاجمی کمی دارد.

نتیجه‌گیری : لکه گرفتن لباس با رنگ یک اتفاق طبیعی و عادی است و همه ما در طول زندگی روزمره ممکن است آن را تجربه کنیم. درست است که این اتفاق خوشایند نیست و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد اما روش‌های زیادی برای پاک کردن رنگ از لباس وجود دارد که باعث می‌شود لباستان به شکل سابق خودش برگردد.
البته اگر می‌خواهید لباستان حداقل آسیب را ببیند، باید تمام نکات گفته‌شده در مقاله را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. برای مثال توجه به جنس پارچه، آگاهی از چگونگی شستن و از بین‌ بردن لکه رنگ از جمله مواردی است که باید حتما به آن توجه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا