اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
چطور در خانه گل گاردنیا را پرورش دهیم؟ و آفات آن را از بین ببریم؟_۵fd88e012a2e3.jpeg

چطور در خانه گل گاردنیا را پرورش دهیم؟ و آفات آن را از بین ببریم؟

با نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی علاوه بر استشمام هوای پاک محیط اطراف خود را زیباتر خواهید کرد. گل گاردنیا یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب است که علاوه بر زیبایی، بوی دل انگیزی نیز دارد. با دیدن گاردنیا قطعا ترغیب خواهید شد تا به نگهداری و پرورش این گل زیبا در منزل بپردازید. ضمنا می توانید این گل زیبا را در مناسبتهای خاص بویژه روز مادر هدیه دهید.

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری گل گاردنیا

گل گاردنیا با نام علمی Gardenia jasminoides و نام عمومی Cape jasmine گیاهی همیشه سبز از خانواده روناس و از جنس Gardenia است. این جنس ۲۵۰ گونه مختلف را در بر می گیرد که همگی به شکل بوته، درختچه یا درخت کوچک همیشه سبز هستند. گاردنیا با ارتفاعی حدود ۱۵۰-۱۸۰ سانتی متر بومی آسیای شرقی بوده و پوست آن مایل به خاکستری است. طول برگهای تیره و براق آن حدود ۵-۱۰ سانتی متر بوده و جوانه های گل قطری برابر با ۱۰ سانتی متر دارند.

گلها سفیدرنگ و بزرگ و مومی شکل بوده که خیلی معطر هستند و در بهار روی شاخه پدیدار می شوند. میوه گاردنیا نارنجی رنگ و بیضوی شکل و کوچک است که از دانه های موجود در آن برای ازدیاد گیاه بهره می برند. گاردنیا گلی بسیار محبوب است و دلیل اصلی این محبوبیت عطر دل انگیز گلهای آن می باشد.

این گیاه زییا هنگامی که به گل می نشیند مقاومتش کمتر می شود و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. ممکن است نگهداری گاردنیا در منزل اندکی سخت باشد ولی حتی اگر چند ماه هم از حضور آن در منزل بهره مند باشید داشتن آن ارزشمند خواهد بود. در ادامه با شرایط پرورش و نگهداری گل گاردنیا بیشتر آشنا می شوید.

شرایط مورد نیاز برای پرورش گل گاردنیا

خاک تقریبا اسیدی

گاردنیا طرفدار خاک اسیدی می باشد و درشرایطی بجز این نمی تواند برخی عناصر غذایی به ویژه آهن را به خوبی جذب و استفاده کند به این ترتیب برگهای آن زرد می‌شود. برای تهیه مخلوط خاک این گل حتما از پیت موس حداقل به مقدار۳۰ درصد حجم کل بستر کاشت بهره بگیرید زیرا این ماده موجب کاهش اسیدیته بستر کاشت گاردنیا خواهد شد. از جمله مخلوط خاک مناسب برای کشت و پرورش گل گاردنیا می توان ۱- مخلوط پیت موس +پرلایت و ورمی‌کولایت به نسبت مساوی و ۲-مخلوط پیت موس+کمپوست و سبوس برنج  را نام برد. بستر کشت باید زهکش خوبی داشته باشد و غنی از هوموس باشد. در زهکشی فقیر پوسیدگی ریشه و افزایش بیماری های قارچی اتفاق می افتد.

نوشته های مشابه

آبیاری منظم

همواره دقت داشته باشید که بستر کاشت گیاه، نه زیاد خشک و نه زیاد خیس و غرقابی باشد. تنش خشکی موجب قهوه ای شدن و ریزش برگهای گل می شود. به این ترتیب آبیاری گاردنیا را طبق برنامه ای منظم انجام دهید. برای دانستن زمان آبیاری سطح خاک را بررسی نموده چنانچه مشاهده کردید تا عمق ۵ سانتیمتری خاک، رطوبتی وجود ندارد زمان مناسبی برای آبیاری می باشد. قابل ذکر است از آبهای املاح دار برای آبیاری استفاده نکنید ضمنا بهره گیری از آب ولرم به جای آب سرد نتایج بهتری را به دنبال دارد.

نور فراوان

برای پرورش گل گاردنیا به محیطی پر از نور نیاز دارید اما در شرایط گلدانی باید گل خود را از تابش نور شدید و مستقیم خورشید در روزهای گرم به ویژه ظهر روزهای تابستان دور نگه دارید. نور شدید سوختن برگهای گاردنیا را به همراه دارد و در طول زمستان گلدان را در مکانی قرار دهید که از حداکثر نور محیط استفاده کند. ضمنا گاردنیا برای گلدهی به نور نیاز داشته و کمبود نور می تواند موجب ریزش غنچه های گل شود. ناگفته نماند که کمبود نور سبب ضعیف و نازک شدن برگها نیز می شود.

دما

به طور کلی دمای روز بین ۲۲-۱۸ و حداکثر ۲۴ درجه سانتیگراد و دمای شب حدود ۲۰-۱۶ درجه سانتی گراد برای رشد و تشکیل جوانه و گلدهی گیاه مناسب بوده و چنانچه شرایط محیطی گرمتر و یا سردتر شود جوانه های گل تشکیل نخواهند شد. ضمنا  سرمای محیط به ویژه در زمستان سبب سیاه شدن برگهای گیاه خواهد شد.

غبار پاشی

 این گیاه رطوبت دوست نیز می باشد. انجام غبارپاشی برای برطرف ساختن نیاز رطوبتی این گیاه به ویژه در روزهای گرم کمک کننده بوده اما کافی نخواهد بود. ضمنا ریزش قطرات آب روی گلها موجب زرد تا قهوه ای شدن گلها و ریزش آنها می شود. از این رو  یک زیر گلدانی که بزرگتر از زیر گلدانی گیاه است تهیه نموده و داخل آن سنگریزه بریزید و گلدان را روی این سنگریزه ها قرار دهید. سپس در زیر گلدانی دارای سنگریزه مقداری  آب بریزید تا اندازه ای که ته گلدان گاردینا با آب تماس نداشته باشد و سطح آب موجود در زیر گلدانی پایین تر از کف گلدان گل قرار بگیرد. آب درون زیر گلدانی به تدریج بخار شده و رطوبت مورد نیاز برگهای گیاه را فراهم می نماید.

با این وجود بازهم از غبارپاشی برگسار غافل نباشید و در روزهای گرم چند باری به این امر با استفاده از آبهای بدون املاح بپردازید و ضمنا مراقب باشید غنچه و گلهای گاردنیا خیس نشود چرا که موجب بد رنگ شدن شان می شود. به یاد داشته باشید غبارپاشی تحت نور مستقیم آفتاب موجب می شود روی برگهای گل گاردنیا لکه های قهوه ای و سوخته ایجاد شود.

کود دهی به موقع

می توانید برای کاهش اسیدیته خاک از کودهای حاوی آهن مانند شلات آهن بهره بگیرید اما استفاده بیش از حد آن موجب نابودی گیاه می شود. به این ترتیب از کودهای آهن دار در طول فصل رشد یکبار در ابتدای بهار و یکبار در ابتدای تابستان استفاده کنید. و از کودهای مخصوص گیاهان اسیدی طبق راهنمای شرکت سازنده و به طور معمول هر دو هفته بهره بگیرید. به طور کلی بهترین زمان کوددهی گاردنیا اواسط بهار بوده تا در تشکیل جوانه های گل کمک کننده باشد و در پاییز نیز بهتر است کوددهی صورت نگیرد چرا که ایجاد ساقه های جوان را در پی دارد که نسبت به کاهش دمای محیط حساس می باشند.

تعویض گلدان

به طور معمول گلدان گاردنیا را در طول سه سال اول رشد هر ساله در بهار با گلدانی یک درجه بزرگتر تعویض نمایید و هنگامی که تعویض گلدان به خاطر اندازه بزرگ گیاه سخت و دشوار شد می توانید خاک سطحی گلدان را با خاکی تازه و غنی تعویض کنید. چنانچه از مخلوطی غنی برای پرورش گاردنیا بهره می گیرد حدود ۶ هفته پس از تاریخ تعویض خاک می توانید کوددهی آن را شروع نمایید.

هرس پس از گلدهی

گاردنیا را پس از فصل گلدهی و موقعی که گیاه در دوره استراحت قرار دارد هرس نمایید. برای داشتن فرم بوته ای عمل سرزنی گیاه را در هنگام جوانی گیاه و به ویژه در زمان استراحت آن انجام دهید. با این عمل رشد جوانه های جانبی تحریک خواهد شد.  البته  می توانید گیاه را به صورت شدیدتری هم هرس کنید ولی حتما چندین برگ روی ساقه آن باقی بگذارید تا با آغاز فصل رشد گیاه جهت غذاسازی با مشکلی مواجه نگردد. توجه کنید که گیاه هرس شده را با آمدن بهار با کودی دارای آهن و میزان زیادتری از نیتروژن کوددهی نمایید تا رشد برگها و جوانه ها تحریک گردد.

تکثیر گل گاردنیا

تکثیر گل گاردنیا از طریق کشت بذر در فصل پاییز و زمستان و یا قلمه زدن انتهای ساقه های برگدار در اواسط تا اواخر بهار امکان پذیر است. برای این کار، قلمه انتهایی ساقه مدنظر را که طولی حدود ۸ تا ۱۰ سانتیمتردارد، با قیچی باغبانی جدا نموده و در  هورمون ریشه زا قرار دهید. سپس آن را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر دارای کمپوست با پایه پیت موس، قرار دهید. بعد با کیسه پلاستیکی شفافی آن را پوشانده و در دمای حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید. توجه داشته باشید که خاک رطوبت کافی داشته باشد. بعد از دو ماه ریشه دهی صورت می گیرد، سپس گاردنیا را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ -۱۳ سانتی متر، دارای خاک مناسب گیاهان با PH  اسیدی بکارید.

آشنایی با عوارض و آفات گل گاردنیا

**زرد شدن برگها و ریزش آن ها

دلایل مختلفی این موضوع را سبب می شود از جمله آن می توان به آبیاری زیاد، خاک سنگین با زهکش نامناسب ، کمبود نور، فقر آهن ،استفاده از آبهای دارای املاح جهت آبیاری ، آسیب دیدن ریشه در طول زمستان به خاطر هوای سرد ، خیس و غرقابی شدن خاک و دمای پایین پایین اشاره کرد.

**سیاه شدن برگها

عواملی مانند سرمای زمستان ،آبیاری کم ، تنش خشکی بخصوص در دمای بالای ۲۶ درجه سانتیگراد و تغییرات شدید دمای محیط در مدتی کوتاه موجب سیاه شدن رنگ برگهای گاردنیا می شود.

**به گل نرفتن گیاه

در این باره باید گفت خشکی هوا و دمای شب بالای  ۲۰ درجه سانتیگراد یا بیشتر سبب عدم گلدهی گیاه می شوند.

**ریزش جوانه ها و دفرمه شدن

از جمله عواملی که موجب ریزش جوانه های گل و دفرمه شدن آن می شود می توان به تغییرات شدید دمایی ، آبیاری کم یا بیش از اندازه ، آبیاری نامنظم ،زهکش نامناسب خاک ، دمای کمتر از ۱۵.۵ (موجب دفرمه شدن جوانه)، ریزش قطرات آب روی گلها، کمبود آهن و منیزیم و نبود نور کافی  اشاره کرد.

منبع : آرگا

برچسب :
پرورش گل

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eskisehir escort - trbet.vip - cratosslot