دسته‌بندی نشده

چطوری در فصل گرما و تابستان لکه زرد عرق را از روی لباس پاک کنیم؟

نکات طلایی برای از بین بردن لکه عرق از روی لباس

برای پاک کردن لکه های عرق از روی لباس با این بخش از دلگرم همراه باشید.

لکه های زرد عرق روی لباس های رنگی و مشکی

یکی از سرسخت ترین لکه ها در شستن لباس ها هستند. در این مقاله به شما اموزش می دهیم با چند ترکیب ساده خانگی از شر این لکه های عرق خلاص شوید.هیچ چیز نامطلوب تر از بوی عرق لباس نیست. اگر چه عرق کردن برای سلامت بدن خوب است اما بوی عرق باعث آزار اطرافیان می شود. علاوه بر بدبویی و چسبناک بودن عرق، لکه های سفید یا زردرنگی روی لباس به جا می ماند.
برای حفظ بهداشت، باید به درستی از لباس نگهداری شود که بهترین راه شست و شوی منظم آن است اما گاهی با وجود شستن لباس، بوی نامطبوع آن باقی می ماند.یکی از بهترین و آسان ترین روش ها، آویزان کردن لباس در هوای آزاد و در برابر نور خورشید است.

از بین بردن لکه های عرق از روی لباس

پاک کردن لکه های عرق

جوش شیرین

جوش شیرین همیشه یک یار خوب برای پاک کردن اکثر لکه هاست. برای از بین رفتن لکه های عرق می توانید 4 قاشق جوش شیرین را با یک چهارم لیوان آب مخلوط کنید تا محلول خمیری شکلی داشته باشید. به وسیله یک مسواک کهنه یا برس ، محلول را روی لکه بمالید و بگذارید یک ساعتی روی لباس بماند؛ وقتی خمیر خشک شد، محل لکه را با آب سرد بشویید. می توانید به جای استفاده از آب، از سرکه سفید استفاده کنید، یعنی جوش شیرین را با سرکه مخلوط کنید تا خمیر شود و روی لباس بمالید؛ فقط فراموش نکنید که زودتر از یک ساعت لباس را بشویید.
این روش برای یقه های لباس بهتر جواب می دهد.قبل از شستن، دو پیمانه جوش شیرین به مواد شوینده اضافه کنید. با اتخاذ این روش که روی هر نوع پارچه ای موثر است، هر نوع بویی از بین می رود.برای پاک کردن لکه عرق از یقه لباس از خمیر جوش شیرین و سرکه سفید کمک بگیرید. این خمیر را بر محل مورد نظر بمالید، بعد از چند دقیقه به روش معمولی شست وشو دهید.

آب و سرکه

از محلول آب و سرکه سفید هم می توانید استفاده کنید؛ به مقدار مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کنید و لباستان را در آن بگذارید و بعد با آب سرد بشورید. می توانید چند قطره سرکه را هم مستقیما روی لکه ها بریزید و بعد از چند دقیقه که سرکه ها به خورد لباس رفت آن را بشویید.لباس را در محلولی از یک سطل آب و یک پیمانه سرکه سفید به مدت یک شب کامل خیس کنید.پارچه را در 2 پیمانه سرکه سفید و یک پیمانه آب برای چند ساعت خیس کنید سپس در لباسشویی بشویید.

از بین بردن لکه های عرق از روی لباس

آبلیمو

آبلیمو نیز مانند سرکه عمل می کند و اگر محلولی از مقدار مساوی آبلیمو و آب درست کنید و لباستان را در آن قرار دهید، شاهد از بین رفتن و کمرنگ شدن لکه های عرق می شوید.آب لیمو را روی لکه بریزید یا قسمت لکه عرق را به هم بمالید پس از نیم ساعت آن را بشویید یا پس از ریختن آب لیمو روی لکه ها زیر آفتاب آویزان کنید.

نمک

یکی از بهترین راه حل ها نمک است. مقداری نمک را در آب داغ حل کنید و با اسفنج روی لکه ها بمالید یا قسمت لک شده را یک ساعت در آن قرار دهید تا لکه ها از بین بروند.

قرص آسپرین

شاید این روش عجیب به نظر برسد اما بسیار موثر است. ترکیبی از یک قاشق غذاخوری پودر تارتار، 3 عدد آسپرین له شده و یک پیمانه آب ولرم را با استفاده از برس روی قسمت های لازم بمالید و بگذارید به مدت 20 دقیقه بماند سپس با آب ولرم بشویید.اگر در خانه قرص آسپرین دارید، 2عدد از آن را در یک چهارم لیوان آب گرم حل کنید و محل لکه را 2 الی 3 ساعت در این محلول قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید.

شستن لکه عرق

گوشت

یک راه دیگر استفاده از گوشت است البته شاید راه به صرفه ای نباشد ولی می توانید لباس را کمی مرطوب کنید و یک قطعه گوشت را روی لکه قرار دهید و بعد از چند دقیقه لباس را بشویید.

حتماً بخوانید:

آمونیاک

آمونیاک نیز می تواند در برطرف کردن این لکه ها به شما کمک کند. مقداری آمونیاک را با آب مخلوط کنید و محل لکه را با این محلول مالش دهید و سپس با آب سرد آبکشی کنید.هرکدام از روش های بالا می تواند دربرطرف کردن لکه های زرد عرق به شما کمک کند. اگر بعد از خشک شدن لباس ها اثری از لکه ها باقی بود، می توانید روش ها را دوباره تکرار کنید تا لکه کامل از بین برود. خمیری از یک قاشق غذاخوری اسید بوریک و کمی آب آماده کنید و با استفاده از برس روی لکه عرق بکشید و سپس بشویید.
برای لباس های سفید ، مقدار مساوی از پراکسید هیدروژن و آب روی لکه عرق بریزید و پس از 30 دقیقه بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.
به جای صرف وقت برای از بین بردن لکه های عرق بهتر است از اول جلوی آن را بگیرید. لازم نیست لایه ضخیمی از دئودورانت که باعث ایجاد لکه در لباس می شود زیر بغل بمالید، لایه ای نازک از دئودورانت مانع از تراکم اسید و نمک های آلومینیومی روی لباس می شود. قسمت زیر بغل لباس را با آب سرد بشویید. آب سرد، خنثی کننده موثری است که با اسیدها مقابله می کند و مانع از ایجاد لکه های عرق می شود.

نکته: در تمامی روش ها تأکید کردیم لباس را با آب سرد آبکشی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا