اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
چشم انداز عجیب ناسا از آینده که هرگز به واقعیت تبدیل نشد_62a71cd73d102.jpeg
چشم انداز عجیب ناسا از آینده که هرگز به واقعیت تبدیل نشد_62a71cd73d102.jpeg

چشم انداز عجیب ناسا از آینده که هرگز به واقعیت تبدیل نشد

روزی روزگاری ناسا بر این باور بود که ما روزی در دونات های فضایی بادی غول پیکر زندگی خواهیم کرد. آژانس فضایی ایالات متحده نزدیک به پنج دهه پیش زیستگاهی به شکل چرخ طراحی کرد که حداکثر ۱۴۰ هزار نفر را در خود جای می‌داد.

اوایل دهه ۱۹۷۰، ناسا بر سر دوراهی تعطیل کردن برنامه آپولو و فرستادن فضانوردان به ماه بود. دانشمندان در جست‌وجوی نقطه عطف بعدی اکتشاف فضایی خود، برخی مریخ را هدف قرار داند و برخی به کاوش در دیگر مستعمرات فضایی پرداختند.

طراحی عجیب ناسا از یک ایستگاه فضایی که هرگز ساخته نشد

در سال ۱۹۷۵ ناسا در مطالعات تابستانی که در دانشگاه استنفورد انجام شد، طرح‌های احتمالی یک شهر فضایی را بررسی کرد. چنبره استنفورد (Stanford Torus) احتمالا مخوف‌ترین طرح پیشنهادی بود؛ ایستگاهی حلقه‌ای شکل که بین زمین و ماه قرار می‌گرفت.

طراحی عجیب ناسا از یک ایستگاه فضایی که هرگز ساخته نشد

بر اساس طرح‌های ناسا، این چنبره ۱.۶ کیلومتر قطر دارد و یک بار در دقیقه حول مرکز خود می‌چرخد تا از طریق نیروی مرکزگرا، گرانش مصنوعی ایجاد کند. بین ۱۰ تا ۱۴۰ هزار نفر می‌توانند در این مستعمره زندگی کرده و ماه و سیارک‌ های اطراف را برای منابع خود استخراج کنند. این افراد درون حلقه بیرونی زندگی خواهند کرد و در مزارعی نظیر آنچه در زمین است به پرورش دام و حیوانات خواهند پرداخت. انرژی مورد نیاز با استفاده از صفحات خورشیدی عظیم از خورشید جمع آوری می‌شود، حال آنکه این آینه‌های غول پیکر تشعشعات خطرناک را منعکس می‌کنند.

طراحی عجیب ناسا از یک ایستگاه فضایی که هرگز ساخته نشد

Stanford Torus یکی از سه طرح مستعمره فضایی بود که در مطالعه تابستانی ناسا پیشنهاد شد. جیمز فلچر، مدیر ناسا در آن زمان گفت این مقاله سوالات بزرگی را برای نوع بشر ایجاد کرده است. او هدف از این مطالعه را ارزیابی پیامدهای انسانی و اقتصادی و همچنین امکان‌سنجی فنی عنوان کرد و افزود: «شرکت‌کنندگان در این پروژه چشم‌اندازی را برای ما فراهم کرده‌اند که تخیلمان را درگیر خواهد کرد و ذهنمان را گسترش خواهد داد.»

طراحی عجیب ناسا از یک ایستگاه فضایی که هرگز ساخته نشد

این سه ایستگاه نمادهای طراحی‌های نظری هستند اما ناسا هرگز به ساخت آنها نزدیک هم نشد. هزینه هنگفت، حمل و نقل مواد، مسمویت ساکنان با تشعشات بالقوه و چالش‌های غیر قابل حل دیگری در این راه وجود داشت.

اگرچه این ایده حتی جدید هم نبود زیرا ورنر فون براون، مهندس پیشگام ناسا در سال ۱۹۵۲ طرح‌های مشابهی را برای ایستگاه های فضایی ارائه کرده بود.

طراحی عجیب ناسا از یک ایستگاه فضایی که هرگز ساخته نشد

با این حال ناسا سرانجام زیستگاه فضایی خود را بسیار کم تجملی‌تر ساخت که در ۴۰۰ کیلومتری بالای زمین می‌چرخد و محل استقرار حداکثر شش فضانورد از آژانس های فضایی سرتاسر جهان است.

بیشتر بخوانید:

همکاری برند Tide و ناسا برای آزمایش یک ترکیب شوینده موثر در ایستگاه فضایی

ماجرای نخستین دختر ۷ ساله‌ای که می‌خواهد کپسول فضایی به کره ماه بفرستد

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.