اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
چرا هنگام تبریک تولد میگن ایشالله ۱۲۰ ساله شی؟_۵f629d7784a7e.jpeg
چرا هنگام تبریک تولد میگن ایشالله ۱۲۰ ساله شی؟_۵f629d7784a7e.jpeg

چرا هنگام تبریک تولد میگن ایشالله ۱۲۰ ساله شی؟

فلسفه گفتن ۱۲۰ ساله شی چیه؟

آیا می دانستید که گاهی به هم می‌رسیم و می‌گوییم ‌١٢٠ سال زنده باشی یعنی چه و از کجا آمده؟ برای چه نمی‌گوییم ‌١۵٠ یا ‌١٠٠ سال یا …

در ایران قدیم، سال کبیسه را به این صورت محاسبه می‌کردند که به جای اینکه هر ‌۴ سال یک روز اضافه کنند و آن سال را سال کبیسه بنامند حتما همه می‌دانند که تقویم فعلی که بنام تقویم جلالی نامیده می‌شود حاصل زحمات خیام و سایر دانشمندان قرن پنجم هجری است هر ‌١٢٠ سال، یک ماه را جشن می‌گرفتند و کل ایران این جشن برپا بود.

برای اینکه بعضی‌ها ممکن بود یک بار این جشن را ببینند و عمرشان جواب نمی‌داد تا این جشن‌ها را دوباره ببینند (و بعضی‌ها هم این جشن را نمی‌دیدند) به همین دلیل دیدن این جشن را به عنوان بزرگترین آرزو برای یکدیگر خواستار بودند و هر کسی برای طرف مقابل آرزو می‌کرد تا آنقدر زنده باشی که این جشن باشکوه را ببینی و این به صورت یک تعارف و سنتی بی نهایت زیبا درآمد که وقتی به هم می رسیدند بگویند ‌١٢٠ سال زنده باشی.

در دوران هخامنشیان سال کبیسه وجود نداشت همیشه اسفند ماه ۲۹ روز بوده،در تقویم آن زمان هر چهار سال یک روز ذخیره میشد و طی ۱۲۰سال یک ماه ذخیره داشتند که آن سال را بجای ۱۲ماه، ۱۳ ماه اعلام میکردند.

در ماه سیزدهم هیچکس کار نمیکرد همه با خرج حکومت جشن میگرفتند بنابراین مردم در حق هم دعا میکردند که ۱۲۰سال عمر کنند تا حداقل یک جشن یک ماهه را ببینند…!!!

سال شمسی معادل ۳۶۵ روز و ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه است.تقریبا ۳۶۵ روز و ۶ ساعت! ولی ایرانیان قدیم دوره میترائیسم و اون دوره زمانی سال رو ۳۶۵ روز می گرفتند و چون این مقدار تقریبی رو نادیده میگرفتند هر سال به مدت تقریبی ۶ ساعت عقب می افتاده. حالا اونا این ۶ ساعتها رو با هم جمع میکردند تا بشه یک ماه.

اگه این ۶ ساعت رو در ۱۲۰ ضرب کنیم میشه معادل سی روز(دقیقتر بخوام بگم میشه ۲۹ روز) یعنی یک ماه. و برای اینکه تغییری در فصلها ایجاد نشه سال صد و بیستم رو ۱۳ ماهه میگرفتند تا سال جدید دقیقا از اول بهار شروع بشه.

جالبتر اینکه اونا این یک ماه رو با شادی و خوشی و بزن و رقص و پای کوبی خلاصه آخر شادی سپری می کردند و اینقدر این جشن بین بقیه جشنها شاخص بوده که برا هم آرزو میکردند الهی ۱۲۰ ساله بشی تا در دوره عمرت یه بار اون جشن بی نظیر رو تجربه کنی.

نوشته های مشابه

لازم به ذکره که ایرانیا بین همه ملت های باستان بیشترین تعداد جشن و شادی رو داشتند که رد پایی از اون جشنها در نوروز برا امروز ما هم باقی مونده.

از جمله اون جشنها میشه به::

  1. ۱۳ روز جشن نوروز
  2. جشن تیرگان
  3. جشن آبریزان
  4. جشن مهرگان
  5. جشن شب یلدا
  6. چندین جشنی که در تخصص من نیست و تاریخ شناسان بهتر و بیشتر اطلاع دارند اشاره کرد.

جالبه بدونید:: روز شماری ایران قدیم به صورت هفتگی نبوده! اونا روز شماری سی روزه داشتن. یعنی برای هر روز ماه یه اسم میذاشتن و هر وقت اسم روز و اسم ماه یکی میشده جشن میگرفتن!

حالا خودتون حساب کنید اون جشن بزرگ ۱۲۰ سالگی چه جشنی بوده که با وجود اینهمه جشن جورواجور اون جشن رو برا هم آرزو میکردن!
ایشاللا ۱۲۰ ساله بشید!

چرا میگن 120 سال زنده باشی، فلسفه الهی 120 ساله بشی، تولدت مبارک انشالله 120 ساله بشی، 120 سال زنده باشی، راز 120 ساله شدن، فلسفه ۱۲۰ ساله شدن، تولدت مبارک ایشالا 120 ساله بشی، ۱۲۰ساله بشی

ولی متاسفانه الان دیگه هزار ساله هم که بشی مثل اون جشن ها دیگه نمیبینی
با این مشکلاتی که الان هست اگه به کسی بگی ایشالا ۱۲۰ ساله شی یکی میزنه تو گوشِت

چرا هنگام تبریک تولد میگن ایشالله 120 ساله شی؟

بیشتر بخوانید::

ضرب المثل دو قورت و نیمش باقیست یعنی چه ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.