دسته‌بندی نشده

پماد تاکریل موارد مصرف و عوارض این دارو

پماد تاکریل برای مداوای اگزمای متوسط تا شدید در کودکان و بزرگسالان کاربرد دارد. ما در این مطلب همه چیز را درباره این پماد برای شما بیان می کنیم.

آشنایی با پماد تاکریل

این پماد برای مداوای اگزمای شدید و متوسط بسیار کاربرد دارد. همچنین این دارو برای جلوگیری از رد پیوند در بیماران دریافت کننده پیوند قلب، کلیه و آلوژنیک کبد استفاده می شود. پیش از استفاده پماد تاکریل، در موارد زیر با پزشک مشورت نمایید:

در صورت شیردهی، بارداری و یا تصمیم به باردار شدن_در صورت ابتلا به هر نوع بیماری مانند نقص سیستم ایمنی، عفونت باکتریایی یا ویروسی پوست، اختلال ژنیتیکی پوست، بیماری کلیه، سرطان و بدخیمی های پوست.
در صورت داشتن حساسیت به این دارو، مواد دیگر مثل غذاها، مواد محافظ و رنگها.
در صورت استفاده فرآورده های دارای الکل و هر نوع دارو

پماد موضعی تاکریل

استفاده در بارداری و شیردهی

استفاده این دارو در دوران بارداری و شیردهی تنها در مواردی که مزایا تجویز دارو بیشتر از خطرات احتمالی آن است، مجاز می باشد.

عوارض پماد تاکریل

هر دارو به موازات مطلوب درمانی امکان دارد دارای یکسری عوارض جانبی نیز باشد اگر چه تمامی این عوارض امکان دارد در یک فرد ظهور پیدا نکند اما در صورت ظهور هر یک از آنها با پزشک خود مشورت نماید.

اطلاعات دارویی پماد تاکریل

بروز عوارضی که فوری به پزشک مراجعه شود

سوزش شدید پوست
التهاب غدد و گلو درد
واکنش های شدید آلرژیک( اختلال در تنفس، کهیر، ادم چهره، زبان، حلق و لبها)
قرمزی و پوسته پوسته شدن اطراف فولیکول های مو، نشانه های عفونت پوست(زگیل، قرمزی، تاول، سوزش، زخم ترشح دار و درد سوزشی یا احساس سورن سوزن شدن)

درمان اگزما با پماد موضعی تاکریل

عوارض که در صورت تشدید محتاج توجه پزشکی می باشد:

مسمومیت در صورت مصرف اتفاقی بیش از میزان توصیه شده فورا به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید.
سوزش خفیف، قرمزی پوست
سردرد و حساسیت بیشتر به دمای سرد و گرم
نشانه های سرماخوردگی (گلودرد، عطسه و گرفتگی بینی)

نکات احتیاطی

در صورتی که پس از ۶ هفته از آغاز درمان با این دارو، بهبودی در نشانه ها و علائم بیماری مشاهده نکردید، به پزشک خود اطلاع بدهید.
استفاده از این دارو امکان دارد باعث بروز علائمی در محل مورد استفاده مانند احساس سوزن سوزن شدن، درد، سوزش و خارش پوست شود. این نشانه های موضعی طول چند روز آغاز درمان با این دارو دیده می شود و با نابودی زخم های ناشی از بیماری درمان می شود.
استفاده از این دارد برای دوره کوتاه مدت است و استفاده متداوم از آن به صورت طولانی مدت پیشنهاد نمی شود. احتمال دارد مصرف این دارو پس از ایجاد وقفه، تکرار شود.

عوارض پماد تاکریل

از تماس این دارو با چشم و نواحی پوستی آلوده به عفونت باکتریایی و ویروسی فعال اجتناب نمایید.
در طی مصرف این دارو از قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید، لامپ های خورشیدی و اشعه ماورا بنفش پرهیز کنید و از مصرف ضد آفتاب بر نواحی درمان شده، خودداری کنید. در صورتی که در معرض آفتاب قرار می گیرید، با استفاده از پوششی که تنگ نباشد، ناحیه صدمه دیده را بپوشانید.
از استفاده این فرآورده در کودکان کمتر از ۲ سال اجتناب کنید.
این فرآورده را تنها بر روی پوست قسمت آسیب دیده استفاده کنید، از به کار بردن آن روی غشاهای مخاطی مثل چشم، دهان، بینی، مقعد و واژن و همچنین نواحی سرطانی پوست اجتناب کنید.

حتماً بخوانید:

بهترین راه درمان اگزما در طب سنتی

بهترین راه درمان اگزما در طب سنتی

اگزما را خودتان درمان کنید!! اگزما چیست؟ خارش پوست کلافه کننده است و فرد مبتلا مدام در حال چنگ زدن پوست تن و بدنش است . به سراغ کرم ها و لوسیون های…

نحوه مصرف تاکریل

میزان مصرف هر دارو را پزشک معین می کند اما مقدار مصرف معمول این دارو به صورت زیر است:

یک لایه نازک از پماد را دوبار در روز بر روی ناحیه به آرامی مصرف کنید. تا یک هفته بعد از درمان علائم و نشانه ها استفاده کنید. دست های خود را شسته و خشک کنید.

روش مصرف پماد تاکریل

دوز فراموش شده

در صورت از یاد بردن یک نوبت از دارو به محض به خاطر آوردن فورا آن را استفاده کرده و در صورتی که تقریبا زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از استفاده آن صرف نظر کنید مطابق قبل دارو را استفاده کنید و میزان آن را دو برابر نکنید.

تداخلات دارویی

مصرف همزمان این دارو با آمینوگلیکوزیدها، داروی آمفوتریسین بی، سپس پلاتین و سیکلوسپرین احتمال سمیت کلیوی را بیشتر می کند. همچنین مصرف سایمتیدین، نفازودون، مسدود کننده های کانال کلسیم، سطح سرمی و احتمالا عوارض سمی تاکرولیموس را بیشتر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا