دسته‌بندی نشده

پاک کردن لکه چای از روی لباس با مواد طبیعی

لکه چای روی لباس یک اتفاق موذیانه هست که بسیاری از ما حداقل یکبار آزار و اذیت‌ آن را چشیده‌ایم. یک اتفاق موذیانه که دست‌کم یک‌بار،‌ روز ما را خراب کرده‌ است و چنان حالمان را گرفته که نفهمیده‌ایم چه شده؟! شاید یک نفر بعد از دیدن لکه چای روی لباسش پیش از ورود به جلسه کاری سرش را به دیوار سرویس بهداشتی کوبیده و یکی توی آشپزخانه شرکت مجبور شده که لباسش را درآورده و دست به کار شود.

لکه چای

نکات مهم پیش از پاک کردن لکه چای از روی لباس

این همان اتفاقی است که می‌تواند روز کاری شما را خراب کند، لذت مهمانی را زهرتان کند و مثل انگشتی که به پایه‌ی مبل اصابت کرده‌است، اعصابتان را دچار تشنج و ضربه روانی کند. اما در نهایت، این شما هستید و لکه‌ی درشت به‌جا مانده از چای روی لباس سفید ابریشمی‌تان. این شما هستید و یک لکه قهوه‌ای بد قواره که از موذیانه‌ترین چای سیلان هندوستان، از روی لباس شما را نگاه می‌کند و به شما می‌گوید که آماده است تا برای باقی عمر بر روی لباس مورد علاقه‌تان باقی بماند.

هنگام ریخته شدن چای بر روی لباستان چکار می‌کنید؟ در این موقعیت حساس؟ در آشپزخانه می‌مانید و کاشی‌های دیوار را می‌شمارید تا مهمانی تمام شود؟ خود را به بیماری می‌زنید و فوری شرکت را ترک می‌کنید؟ یا حالت تهاجمی به خود می‌گیرید و آستین‌های لباس‌تان را بالا می‌زنید و دست به کار می‌شوید؟

این مقاله برای آن دسته از آدم‌های عملگرایی است که در این مواقع سریع می‌روند سر اصل مطلب و می‌خواهند پیش از آن‌که لکه حال آن‌ها را بگیرد، خودشان حال لکه چای را بگیرند. پس با ما همراه باشید، تا کار شما را ساده‌تر کنیم و قبل از آنکه دست به کاری بزنید که لکه برای همیشه همان‌جا بماند، روش‌هایی را بیاموزید که به کمک آن‌ها سریع،‌ قاطع و راحت از شر موذی‌ترین لکه تاریخ جلسات کاری، آبرو‌ریزترین لکه تمام مهمانی‌ها خلاص شوید و یا به عبارتی با روش‌های پاک کردن لکه چای از روی لباس بیشتر آشنا شوید.

پاک کردن لکه چای

چگونه لکه چای را از روی لباس پاک کنیم؟

اقدام درست: خشک کردن لکه چای

چند روش درست وجود دارد و چند روش اشتباه. اما همه این روش‌ها با یک اقدام عاجل و موثر آغاز می‌شود: خشک کردن لکه. بلافاصله به لکه حمله کنید و با یک دستمال کاغذی، یک پارچه یا هرچیزی که بتواند آن لکه را خشک کند، مایع اضافی را از روی لباس یا پارچه بگیرید. این کار باعث می‌شود که بخشی از مواد شیمیایی چای که قدرت رنگ‌دهی بالایی دارند، از روی پارچه برداشته‌شده و به دستمال منتقل شوند. حالا کار شما ساده‌تر است.

اقدام اشتباه: شستن آنی لباس با آب و صابون

اقدام بعدی که بیشتر مردم بلافاصله آن را انجام می‌دهند شستن لباس با آب و صابون است. چرا؟ چون اگر در شرکت یا مهمانی گرفتار لکه چای شده‌باشید، دم دستی‌ترین ماده شوینده اطراف شما، صابون یا مایع دستشویی است. برای همین اکثر مردم بلافاصله به سراغ آن‌ها رفته، لباسشان را بیرون می‌آورند و آن را با صابون می‌شویند.

اسم این بخش را می‌گذاریم اقدام اشتباه. چون دقیقا این کار، همان عملی است که در آینده نزدیک لباس شما را به دستمال آشپزخانه یا گردگیر اتاق مطالعه تبدیل می‌کند. پس صبر کنید، صابون را سر جایش بگذارید و اصلا به آن فکر هم نکنید. لازم نیست کاری کنید که بعدا از انجام آن پشیمان شوید. این کار لکه را ثابت کرده و دیگر نمی‌توانید آن را پاک کنید.

به آزمایشگاه پاک کردن لکه چای خوش آمدید

لباس را از تنتان خارج کنید. این‌کار باعث می‌شود که راحت‌تر روی لکه کار کنید. شیر آب را باز کنید و مطمئن شوید که حسابی داغ شده‌باشد. بعد لباس را چپه رو کنید و دقیقا بخشی را که لکه چای روی آن، جا خوش کرده هدف گرفته و زیر شیر آب بگیرید.

مطمئن شوید که فقط آن قسمت را خیس می‌کنید، چون احتمالا بعد از پوشیدن باید به مهمانی برگردید و یا در جلسه کاری شرکت کنید. اگر به آب جوش دسترسی دارید (که احتمالا دارید) در چنین شرایطی بهترین کار استفاده از آب جوش است. حال می‌توانید با اندکی ترکیب آب و صابون، محل را شسته و تمیز کنید.

اما اگر این‌کار مشکل شما را حل نکرد، به آزمایشگاه می‌رویم تا یک راه حل درست و حسابی‌تر برای پاک کردن لکه چای بر روی لباس پیدا کنیم. باقی مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم، باقی اقداماتی است که می‌بایست در منزل انجام دهید.

فرض را بر این می‌گذاریم که همان ابتدا لکه را خشک کرده‌اید. در این‌صورت با یک لکه بی‌حال طرف هستیم. در گام اول جوش‌ شیرین را امتحان کنید.

روش پاک کردن لکه چای

روش اول: پاک کردن لکه چای از روی لباس به کمک جوش شیرین

جوش شیرین سلطان لکه‌بر‌های خانگی است. یک فرمول افسانه‌ای که بهترین نتیجه را در کوتاه‌ترین زمان برای شما به ارمغان می‌آورد. کافی‌است که لکه را خیس کرده و به اندازه یک قاشق چای‌خوری روی جوش شیرین روی لکه بپاشید. سپس با انگشت به نرمی محل لکه را بمالید تا جوش شیرین به بافت پارچه خیس نفوذ کند. حالا می‌توانید با آب یا مواد شوینده رایج لباس خود را بشویید. دیگر اثری از لکه نیست!

روش دوم: سرکه، خطرناک اما موثر برای پاک کردن لکه چای

اگر اقدام قبلی موثر نبود، سرکه راه‌حل بعدی شماست. البته فراموش نکنید که سرکه هم بوی نامطبوعی به لباس شما می‌دهد و هم یک اسید قوی برای ترکیب با رنگ‌هاست. پس اگر به سراغ سرکه می‌روید این موضوع را به خاطر داشته باشید که جوانب احتیاط را هم در نظر بگیرید.

روش کار به این صورت است: ابتدا سرکه را با کمی پودر لباسشویی و آب مخلوط کنید. اگر مواد ترکیب را به اندازه مساوی قسمت کرده‌باشید، یک خمیر به دست می‌آید که می‌توانید از آن برای از بین بردن لکه استفاده کنید. شرط احتیاط این است که قبل از استفاده از خمیر، آن را روی بخشی از لباس که در معرض دید نیست امتحان کنید.

اگر خمیر شما رنگ لباس را برد یا آن را سفید کرد، دست کشیده و به مرحله بعدی بروید. در غیر این‌صورت کار را ادامه دهید. نیمی از خمیر را روی پارچه و نیمه دیگر را در پشت پارچه استفاده کنید. با یک برس، مسواک قدیمی یا ناخن خود برای سابیدن بخشی که لکه در آن جا خوش کرده، استفاده کنید و این‌کار را آن‌قدر انجام دهید که از لکه اثری باقی‌نماند. حالا می‌توانید لباس را آب‌کشی کنید؟ کار کرد؟

روش سوم: هنگام ریخته شدن چای بر روی لباس، روش‌های قدیمی را دست کم نگیرید

کاری که عموم ما هنگام ریخته شدن چای بر روی لباس انجام می‌دهیم، شستن لباس با باقی البسه است. یعنی کل فرآیند را نادیده می‌گیریم، لباس را به درون ماشین لباسشویی می‌اندازیم و دعا می‌کنیم که همه چیز با زدن دکمه استارت به حالت قبل بازگردد. اما این روش همیشه جواب نمی‌دهد.

گاهی باید با یک روش قدیمی دست به کار شوید. ابتدا لباس را در آب گرم بخیسانید. یک تشت بردارید و آن را با آب گرم پر کنید. سپس لباس را درون آن غرق نمایید. خشن باشید، لکه‌ای که با آن مبارزه می‌کنید بی‌رحم است.

صبر کنید تا اوضاع از کنترل حریف خارج شود. آب که سرد شد لباس را خارج کنید و کمی پودر شوینده دستی را روی یک اسفنج بریزید و آن را روی لکه بکشید. این‌کار را آن‌قدر انجام دهید که یا خسته شده، و یا از شر لکه خلاص شوید. جواب داد؟ هنوز نه؟ روش‌های دیگری هم هست که می‌توانید آنها را امتحان کنید.

رفع لکه چای از روی لباس

روش چهارم: آبلیمو، هم در غذا و هم برای لکه‌ چای، یک مایع دوجانبه

آبلیمو هم یک ماده اسیدی مشابه سرکه است. با این فرق که استفاده از آن کمی احتیاط بیشتری می‌خواهد. ابتدا کمی از آبلیمو را در قسمت داخلی لباس یا گوشه‌ای که دیده نمی‌شود امتحان کنید. آن‌قدر نباشد که بعدا مجبور شوید لباس را به کلی دور بیاندازید. اگر استفاده از آبلیمو باعث زرد شدن لباس شما نشد، می‌توانید به مرحله بعدی رفته و از آن برای لکه‌بری استفاده کنید.

حتماً بخوانید:

کمی آبلیمو روی لکه چای یا قهوه بریزید و صبر کنید تا معجزه اتفاق بیافتد. بعد از گذشت اندکی زمان، خواهید دید که لکه ناپدید می‌شود. اگر پیش از میل کردن چای یا قهوه آن را شیرین نکرده‌باشید، این روش به احتمال زیاد موثر خواهدبود، اما اگر از شکر در چای خود استفاده کرده‌اید، باید این را بدانید که لکه جدیدی به زودی روی لباس شما ظاهر خواهد‌شد.

این لکه که در اثر ترکیب آبلیمو با شکر ایجاد شده از قبلی هم سمج‌تر است. پس بخاطر داشته باشید که این روش برای لکه‌هایی که محلول پایه در آنها حاوی شکر است جوابگو نیست.

روش پنجم: مایع ظرفشویی، راه حل آسان و قابل دسترس برای پاک کردن لکه چای

مایع ظرفشویی به شل شدن ساختار مولکولی لکه کمک زیادی می‌کند. هرچه باشد از پس چربی‌ها برمی‌آید، پس یک لکه چای نباید کار سختی برای مایع ظرفشویی باشد.

منبع : اسنوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا