دسته‌بندی نشده

ویژگی های آب سالم و تشخیص آن از آب آلوده

این روزها درباره مصرف ۲ تا ۸ لیوان آب در طول روز بسیار می‌شنویم و به اهمیت مصرف آب برای سلامتی کاملا آگاهیم. اما نکته ای که باید به آن توجه شود ویژگی های آب سالم برای آشامیدن است.

موارد استفاده از آب

آب مصارف بسیار زیادی دارد که می‌توان آن‌ها را به طور کلی طبقه بندی کرد.

مصارف خانگی: شامل آشامیدن، پخت و پز، شست و شو و استحمام.
مصارف عمومی: شامل آب برای نظافت، آتش نشانی، نگهداری باغ‌های مورد استفاده مردم، استخر‌های شنا و بسیاری دیگر از مصارف اجتماعی دیگر.
مصارف صنعتی: اگر در صنعت آب نباشد، پیشرفتی نیز وجود ندارد؛ برای مثال صنایعی مانند کارخانه کاغذ، فولاد و … به مقدار زیادی آب نیاز دارند.
مصارف کشاورزی خوراک و مواد اولیه‌ی مورد نیاز جهان بدون آب بدست نمی‌آیدو بنابراین عامل اساسی و مهم در پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه آب می‌باشد.

آب سالم چیست

ویژگی های آب سالم آشامیدنی

آبی که آلوده نباشد، باعث انتقال بیماری از آب به مصرف کننده نشود، حد مجاز مواد آلی و معدنی در آن رعایت شده باشد و از مواد سمی به دور باشد، آبی سالم است. به طور کلی آب سالم ویژگی های زیر را دارد:

شامل مقدار کافی هوا بوده و کاملا بی بو، بی رنگ، شفاف، زلال و گواراست.
مقدار املاح معدنی موجود در آن کم و حداکثر ۵ گرم بر لیتر است. وجود بیش از حد این مواد در آب مخصوصا کلسیم ، منیزیم ، آهن و مس به سختی آب منجر می‌گردد و مصرف آن در طولانی مدت بیماری هایی همچون سنگ کلیه و بیماری های قلبی عروقی را ایجاد می‌کند.
در تست‌های میکروب شناسی، حد مجاز را رعایت کند.
سبزی به طور کامل درون آن پخته می‌شود و صابون به خوبی کف می‌کند و در نتیجه بدان معناست که این آب سخت نبوده است.

ویژگی های آب سالم

تشخیص آب سالم از آب آلوده

لیوانی از جنس شیشه شفاف را از شیر آب پر کرده، رو به نور نگه داشته و به آب موجود در لیوان نگاه کنید: هر چیزی غیر از مایع شفاف و زلال می‌تواند نشانه‌ای از آلودگی باکتریایی یا ذرات معلق در آب باشد.
آب را بو کنید: بو‌هایی شبیه بوی تخم مرغ گندیده، استخر شنا و یا هر بوی نامطبوع دیگر می‌تواند به دلیل وجود میزان بالای کلر، محلول‌های آلی و یا گوگرد باشد.
برای به دست آوردن نتیجه دقیق‌تر باید وسایلی مثل کیت تشخیص خلوص آب (برای اندازه گیری میزان کلر، نیترات‌ها و نیتریت‌ها و یا مواد معدنی از قبیل آرسنیک، آهن، مس) و یا دستگاه TDS متر برای اندازه گیری ناخالصی محلول در آب را استفاده کرده و با آب استاندارد مقایسه نمود.

حتماً بخوانید:

مصرف آب رابطه‌ ای مستقیم با سلامت انسان دارد که سرمایه گذاری در آن باعث کاهش میزان بیماری و مرگ و میر و در نتیجه کاهش هزینه‌های درمانی می‌گردد.
هدف اول این است که از خالص‌ترین منابع آب برای شرب استفاده شود، ولی به دلیل محدودیت و کمبود این منابع، برای حفظ کیفیت آب شرب، از تصفیه استفاده می‌کنیم.

تشخیص آب سالم

فرایند‌های مورد استفاده برای تصفیه آب، به کیفیت آب منبع انتخاب شده بستگی دارد. منابع آب آشامیدنی عبارتند از:

۱_ آب‌های زیر زمینی

آب‌های زیر زمینی معمولا صاف و شفاف هستند و از مقدار کافی مواد آلی برخوردارند و همچنین از عوامل بیماری زا عاری اند. این نوع آب‌ها را می‌توان با استفاده از مقدار کم کلر برای جلوگیری از آلودگی شبکه‌های توزیع، در سیستم آب‌های آشامیدنی مورد استفاده قرار داد.
برای بعضی از آب‌های زیر زمینی که شامل مقادیر زیادی از جامدات محلول، گاز‌ها و یا مقادیر غیر مجاز و اضافی آهن، منگنز و یا مواد آلی و میکروبی هستند، نیاز به فرایند‌های تصفیه‌ پیچیده‌ای هست.
مراحل تصفیه آب‌های زیر زمینی معمولا دارای مراحل زیر می‌شود:

هوادهی
سختی گیری
فیلتراسیون
گندزدایی
ذخیره سازی

۲_ آب‌های سطحی

فرایند‌های تصفیه برای آب‌های سطحی به نسبت آب‌های زیر زمینی پیچیده‌تر است، چون آلاینده‌های آن تنوع بیشتری دارند. معمولا کدورت آب‌های سطحی بیشتر از حالت استاندارد آب شرب است که به دلیل سرعت بالای جریان‌های آب، امکان این وجود دارد که آب شامل مواد بزرگ به حالت معلق باشد، اما بیشتر جامدات در اندازه‌های کلوئیدی بوده و برای جداسازی نیاز به فرایند‌های تصفیه است.

نحوه تشخیص آب سالم از ناسالم

سیستم‌های مورد استفاده در تصفیه آب‌های سطحی

آشغالگیری
تصفیه شیمیایی مقدماتی
ته نشینی
انعقاد و لخته سازی
فیلتراسیون
جذب سطحی
گندزدایی
ذخیره سازی‌

انواع مختلف آلودگی آب

انواع مختلفی از آلودگی‌ها در آل وجود دارند، چون منابع آبی متنوعی موجود است.

  • ۱_ آلودگی توسط مواد مغذی

مواد مغذی بیشتر در پساب ها، کود‌ها و فاضلاب‌ها دیده می‌شوند. زمانی که این موارد به منابع اصلی آب ورود پیدا می‌کنند، با افزایش میزان رشد جلبک‌ها و علف‌های هرز در آب روبرو می‌شویم که این امر موجب غیرقابل مصرف شدن آب و گرفتگی فیلتر‌ها می‌شود. زمانی که جلبک‌ها تعدادشان بی رویه شود تمامی اکسیژن موجود در آب مصرف شده و با نبود اکسیژن سایر میکروارگانیسم‌ها از بین می‌روند.

  • ۲_ آلودگی آب‌های سطحی

به آب‌هایی مانند رودخانه‌ها، دریاچه ها، تالاب‌ها، و اقیانوس‌ها که به صورت طبیعی در روی زمین وجود دارند آب‌های سطحی گفته می‌شود. آلودگی آب‌های سطحی زمانی است که مواد خطرناک و سمی با این آب‌های سطحی برخورد و تماس داشته باشند، در آب حل شوند و یا به صورت فیزیکی مخلوط گردند.

مصرف آب سالم

  • ۳_ خالی شدن از اکسیژن

تمامی منابع آبی حاوی میکروارگانیسم‌ها هستند که این میکروارگانیسم‌ها به دو دسته‌ی هوازی و بی هوازی تقسیم می‌شوند. به دلایلی که قبلا گفته شد اگر تمامی اکسیژن موجود در آب مصرف شود، با مرگ میکروارگانیسم‌های هوازی، میکروارگانیسم‌های غیر هوازی به تکثیر می‌پردازند که این امر تولید سموم مضر مثل آمونیاک و سولفید‌ها و بالطبع آلودگی آب را نتیجه می‌دهد.

  • ۴_ آلودگی آب‌های زیر زمینی

زمانی که باران می‌بارد مقداری مواد شیمیایی، سموم و حشره کش در آب باران حل شده و همراه آن به اعماق خاک برده می‌شود، سپس وارد آب‌های زیر زمینی ‌شده و به آلودگی آن منجر می‌گردد.
از آلودگی میکروبیولوژیکی، مواد معلق، آلودگی‌های شیمیایی آب، نشت مواد نفت و … نیز می‌توان به عنوان آلودگی‌های دیگر آب نام برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا