ویژگی‌های طلای سفید + نکات مهم_60b5281f57f73.jpeg
ویژگی‌های طلای سفید + نکات مهم_60b5281f57f73.jpeg

ویژگی‌های طلای سفید + نکات مهم

این فلز برای اینکه ظاهر سفید رنگ داشته باشد با فلزاتی دیگر ترکیب می شود و البته این ترکیب ها از ارزش و ظرافت آن نمی کاهد. طلای سفید از پلاتین و نقره ساخته شده است.امروزه استفاده از طلای زرد برای بسیاری از افراد خسته کننده و کسالت آور شده است. ترکیب طلای سفید با نقره، به ظرافت و درخشندگی آن می افزاید، درست همان طور که طلای زرد را نیز با مواد دیگر ترکیب می کنند و درخشان به نظر می رسد و ما به اشتباه تصور می کنیم که این درخشش بخاطر خود طلا است.
طلای سفید از ترکیب طلای خالص با فلزاتی همچون پالادیوم و نیکل به دست می آید. بخاطر وجود همین فلزات است که طلای سفید با طلای زرد متفاوت می باشد. نیکل به دلیل این که فلزی سخت است در ترکیب طلای سفید استفاده می شود و برای ساخت حلقه و انگشتر مناسب می باشد، پالادیوم هم که به نسبت نرم تر است برای ساخت جواهرات با سنگ های قیمتی مناسب می باشد.

به چه چیزی طلای سفید می گویند؟

در اواخر دهه 20 و 30 میلادی جواهرات ساخته شده از طلای سفید اولین بار بر سر زبان ها افتاد و تا به امروز توانسته طرفداران بسیاری را به خود جذب کند.قبل از اینکه توضیحات در رابطه با طلای سفید را آغاز کنیم بهتر است بدانیم آلیاژ یعنی چه؟ آلیاژ در واقع ترکیبی از فلزات با یکدیگر یا با سایر عناصر نافلزی است که خواص متفاوتی از عناصر تشکیل دهنده خود دارد.

طلای سفید آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با حداقل یک فلز سفید رنگ به دست می آید. آلیاژهایی که در ساخت طلای سفید استفاده می شوند اغلب پالادیوم، روی، مس، نیکل، منگنز و نقره هستند.

رنگ نهایی طلای سفید ناشی از روکش کردن آن با فلز رودیم است. در واقع از آنجا که طلای سفید جلا و درخشندگی خود را بعد از مدتی از دست می دهد، یک لایه فلز رودیم روی سطح آن می کشند که باعث درخشندگی آن می شود. همچنین با اضافه کردن مقداری مس به طلا هم می توان طلای صورتی رنگ تولید کرد.

افراد زیادی فکر می کنند طلای سفید در طبیعت وجود دارد و قابل استخراج است، در حالی که با توجه به مطالب ذکر شده در بالا طلای سفید، آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با فلزات سفید رنگ بدست می آید. برای ساخت طلای سفید بیشتر از پلاتین و نقره استفاده می شود.

خواص و ویژگی های طلای سفید

طلای خالص بسیار نرم است، بنابراین برای افزایش استحکام فلزات دیگری را به آن اضافه می کنند. به عنوان مثال برای طلای زرد از فلز مس استفاده می شود.خواص و ویژگی های طلای سفید بسته به نوع فلزی که در آن استفاده شده متفاوت بوده و به شرح زیر است.اگر در ساخت طلای سفید از نیکل استفاده شده باشد، به دلیل سخت بودن نیکل محصول نهایی جنسی سخت دارد و بیشتر برای ساخت حلقه، سنجاق، گیره و زنجیر مناسب است.طلای سفیدی که با استفاده از پالادیوم ساخته می شود، نرم و انعطاف پذیرتر است و بیشتر برای ساخت جواهرات و سنگ های قیمتی از آن استفاده می شود.همچنین به منظور افزایش استحکام و وزن ممکن است در ساخت طلای سفید از نقره، مس و پلاتین هم استفاده شود. طلای سفید را برای جلای بیشتر با روکشی از رودیوم می سازند، که این روکش پس از گذشت 12 الی 18 ماه از بین رفته و باید مجددا آن را تمدید کرد.

در طلای سفید هم مثل طلای زرد میزان طلای خالص عیار نامیده می شود. عیار ۱۸ از ۲۴ به معنای ۱۸ قسمت طلا و ۶ قسمت فلز یا فلزات دیگر است.در زبان عامیانه گاهی به پلاتین هم طلای سفید گفته می شود در حالی که پلاتین فلزی متفاوت است و در مقایسه با طلا مقاوم تر، کمیاب تر، و رنگ آن درخشان تر از طلای سفید است. همچنین الکتروم که آلیاژی از طلا و نقره است و به طور طبیعی نیز یافت می شود گاه طلای سفید نامیده شده است.

چه جواهراتی از طلای سفید ساخته می شود؟

طلای سفید از ترکیب طلای خالص با فلزاتی همچون پالادیوم و نیکل به دست می آید و به همین دلیل طلای سفید با طلای زرد متفاوت است. نیکل به دلیل این که فلزی سخت است در ترکیب طلای سفید استفاده می شود و برای ساخت حلقه و انگشتر مناسب است، پالادیوم هم که به نسبت نرم تر است برای ساخت جواهرات با سنگ های قیمتی مناسب است.هر مدل جواهری که از طلای سفید ساخته شود. برای درخشندگی بیشتر- یک لایه فلز رادیوم (که از مجموعه فلز پلاتین است) روی آن کشیده می شود. طلای سفید هم مثل طلای زرد با عیار و قیراط اندازه گیری می شود و بهای هر جواهری هم طبق وزن و عیار آن تعیین می شود.طلای ۱۲ عیار، به دلیل ترکیب طلا، نقره و مس محکم ترین نوع طلا است، ولی برای ساخت جواهرات ارزان قیمت از آن استفاده می شود. طلای ۱۴ عیار، به مراتب از عیار ۱۰ و ۱۲ بهتر است و رنگ بسیار خوبی در جواهرات ساخته شده از آن دارد.

در واقع طلای ۱۸ عیار کیفیت بسیار خوبی دارد که حداقل ۷۵% آن طلای خالص است، رنگ آن نیز بهتر و فلزش نیز نرم تر است. طلای عیار ۲۰، ۲۲ و یا ۲۴ هم طلایی بسیار نرم و انعطاف پذیر است و کیفیت خوبی دارد و اغلب برای ساخت کار های هنری و مجسمه استفاده می شود.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.