دسته‌بندی نشده

هنگام آب خوردگی موتور جاروبرقی باید چکار کنیم ؟

اقدامات لازم بعد از آب رفتن داخل جاروبرقی

آب رفتن داخل موتور جاروبرقی، یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که همه حداقل یک‌بار هنگام جارو کشیدن با آن مواجه شده‌ایم. شاید بپرسید اصلا می‌توان آب را با جاروبرقی جمع کرد؟ پاسخ واضح و صریح است؛ خیر! رفتن آب داخل جاروبرقی یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور جاروبرقی است.

آب رفتن داخل جاروبرقی؛ اصلی‌ترین عامل سوختن موتور جاروبرقی

عوامل متعددی سبب سوختن موتور دستگاه‌ها می‌شود که آب رفتن داخل وسایل برقی یکی از آن‌ها است. سایر دلایل سوختن موتور جاروبرقی عبارت‌اند از:

 • پاره شدن تسمه
 • افزایش بار موتور
 • وجود اشکال در فن موتور
 • نقص در برد جاروبرقی
 • خراب شدن ترموستات
 • آب رفتن داخل موتور جاروبرقی
 • سوخته شدن رله یا کثیف شدن کلکتور
 • کار کردن بیش از حد جارو در زمان طولانی و بدون وقفه
 • پر بودن کیسه آشغال، کثیفی فیلتر و انسداد لوله

آب رفتن داخل جاروبرقی

با استشمام بوی سوختگی، روشن نشدن دستگاه، تولید صدای غیرعادی، ایجاد گرمای زیاد موتور جاروبرقی و کاهش قدرت مکش متوجه سوختن موتور خواهید شد. وقتی موتور به‌طورکامل سوخته باشد، با اتصال مستقیم به برق دستگاه روشن نخواهد شد؛ زیرا بسیاری از پیچک‌های تعویض موتور جاروبرقی و پیچک‌های قطب‌ها کاملا دچار سوختگی شده‌اند.

سوختن کامل موتور عمدتا بعد از مرحله نیم‌سوز شدن آن اتفاق می‌افتد. معمولا موتور‌ها در حالت نیم‌سوز با قدرت کم کار می‌کنند تا اینکه پیچک‌های بیشتری آسیب می‌بینند. در چنین شرایطی ارتباط سری اجزاء موتور کاملا قطع شده و موتور به مرحله سوختگی کامل می‌رسد. اگر نشانه‌های سوختن موتور جاروبرقی را مشاهده کردید، در سریع‌ترین زمان ممکن باید نسبت به تعمیر جاروبرقی اقدام کنید.

پیامدهای رفتن آب داخل جاروبرقی چیست؟

متوسط عمر مفید جاروبرقی حدود ۸ تا ۱۲ سال است و بعد از گذشت این زمان امکان دارد دستگاه با مشکل روبه‌رو شود؛ بااین‌حال کشیدن آب با جاروبرقی باعث سوختن موتور و کاهش عمر دستگاه می‌شود. رفتن اب در جاروبرقی مشکلاتی برای دستگاه ایجاد می‌کند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

احتمال برق گرفتگی: با آب رفتن داخل جاروبرقی ممکن است سیم‌ها اتصالی پیدا کنند و برق‌گرفتگی به وجود آید.
وارد شدن آسیب‌های جدی به دستگاه: رفتن آب در جاروبرقی باعث وارد شدن آسیب‌های جدی به قطعات دستگاه خواهد شد.
سوختن موتور جارو برقی: اب رفتن داخل جاروبرقی باعث سوختن موتور آن می‌شود؛ پس اگر بوی سوختگی به مشامتان رسید، به احتمال زیاد موتور جاروبرقی دچار عیب، نقص یا سوختگی شده است.

جرقه زدن، داغ شدن بدنه جاروبرقی، احساس بوی سوختگی در دستگاه یا خاموش شدن ناگهانی از نشانه های سوختن موتور جاروبرقی است که باید به‌سرعت برای تعمیر آن اقدام کنید. برای تعمیر جاروبرقی سامسونگ توصیه می‌کنیم حتما به نمایندگی‌ها و مراکز مجاز تعمیر این دستگاه مراجعه کنید؛ چراکه تعمیر موتور توسط افراد غیرمتخصص و با قطعات غیراورجینال باعث وارد شدن آسیب‌های بیشتر و جدی‌تر به دستگاه می‌شود.

تعمیر جاروبرقی

بعد از رفتن اب در جاروبرقی چه کاری انجام دهیم؟

هنگام استفاده از جاروبرقی باید حواستان به خیس بودن زمین باشد. بااین‌حال، اگر حین نظافت متوجه آب رفتن داخل جاروبرقی شدید، باید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا دستگاه را خاموش کنید.
 2. بلافاصله جاروبرقی را از برق خارج کنید.
 3. پس از چند دقیقه قطعات را به‌آرامی باز کنید.
 4. کیسه را خارج کنید.
 5. به تعمیر جاروبرقی بپردازید یا کار را به یک متخصص حرفه‌ای بسپارید.

آموزش باز کردن قطعات بعد از آب رفتن در جاروبرقی

آب خوردگی موتور جاروبرقی

طبیعتا باز کردن قطعات جاروبرقی نیازمند دانش و مهارت است. برای این کار ابتدا مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل نیست و دو شاخه آن به‌طورکامل از پریز جدا شده است. اکنون از مکان، نحوه قرارگیری و چینش کلیه قطعه‌ها عکس و فیلم بگیرید تا در زمان جای‌گذاری با مشکل مواجه نشوید.

حال باید کیسه، فیلترها و لوله‌ها را از جای خود خارج کرده و به‌وسیله پیچ گوشتی همه پیچ‌های موجود در بدنه را باز کنید. چنانچه بدنه را به سمت بالا حرکت دهید، به موتور و اجزای الکترونیکی جارو دسترسی پیدا خواهید کرد.

در این مرحله باید پیچ‌های پوشش موتور را باز کرده، سپس موتور و برس‌های آن را بیرون بیاورید. حالا واشرها را تعویض و غلتک برس، گردوخاک و آشغال‌های موجود در آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که سیم جمع کن جاروبرقی در کنار موتور قرار گرفته است. به همین خاطر باید حواستان باشد به این قسمت آسیبی وارد نشود.

جاروبرقی آب و خاک خانگی یک دستگاه همه‌کاره با قدرت مکش بسیار بالا است که هرگونه آشغال ریز و مایعی را جمع می‌کند. ساختار جاروبرقی آب و خاک خانگی به‌نحوی است که با آب رفتن داخل جاروبرقی مشکلاتی مانند سوختن موتور را به همراه نخواهد داشت. این دستگاه‌ها نسبت به جاروبرقی معمولی قیمت بالاتری دارند و درصورت مکش آب با جاروبرقی دچار سوختگی یا خرابی نمی‌شوند. بااین‌حال چنین دستگاه‌هایی وزن بسیار بالایی دارند و به همین دلیل استفاده و حمل آن‌ها بسیار دشوار است.

منبع : تعمیر آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا