دسته‌بندی نشده

هنر کار کردن با چوب | چگونه درودگری کنیم ؟

آشنایی با هنر درودگری

درودگر شخصی است که انواع محصولات چوبی را می سازد. پیشه و صنعت درودگری بسیار متنوع است و حوزه ی کاری آن ها وسیع می باشد. به گونه ای که سازندگان مبلمان، در و پنجره، کابینت سازان، قایق سازان، هنرمندان کنده کاری چوب، سازتراشان و … از اعضای درودگران محسوب می شوند.
یکی از مهم ترین ویژگی های این پیشه، قدمت بسیار طولانی است. براساس شواهد و مدارکی که بر جای مانده است ثابت شده است از زمانی که بشر به زندگی شهرنشینی روی آورده است به این صنعت، می پرداخته است.

هنر درودگری

درودگری چیست؟

درودگری، هنری است که در آن، درودگر، روی چوب، هنرنمایی می کند. چوب ها را به شکل و حالت دلخواه، برش داده و آن ها را کنار هم قرار می دهد و از ترکیب آن ها یک وسیله ی کاربردی یا تزییناتی می سازد. این هنر فقط به برش چوب محدود نمی شود افرادی که روی چوب کنده کاری انجام می دهند یا سازهای موسیقی می سازند هم درودگر می باشند.

تاریخچه درودگری

چوب و ابزارهای چوبی یکی از مهم ترین وسایل، از همان ابتدای زندگی بشر، بودند و از آن ها انواع ابزارهای کشاورزی، ساخت سرپناه و وسایل منزل، وسایل ماهیگیری، سوزاندن و ایجاد گرما و … می ساختند. اما از آنجایی که چوب سریعا با رطوبت و گذر زمان، دچار پوسیدگی می شود نمی توان بقایای کاملی از آن ها در قرن های گذشته پیدا کرد. به همین دلیل دقیقا نمی توان گفت بشر، از چه تاریخی از سازه های چوبی استفاده کرده است.

اما به طور کلی، قدمت هنر درودگری به چندین هزار سال قبل، برمی گردد و یکی از مهم ترین شواهدی که قدمت چند هزار ساله ی این هنر را اثبات می کند چاه آب ساخته شده با چوب بلوط در آلمان شرقی است که قدمتی 7 هزار ساله دارد. از دیگر شواهد تاریخی این هنر می توان به تصاویر و نقاشی های مصر باستان اشاره کرد که در 2 هزار سال قبل از میلاد، تصاویر تخت و صندلی های چوبی را نقاشی کرده اند.

در نهایت، 400 سال بعد از میلاد، کار با چوب به عنوان یک هنر، معرفی شد و محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرد. به گفته ی تاریخ نگاران، هنر کار با چوب و درودگری، ابتدا در مصر گسترش یافت و سپس به کشورهای چین، ایران، یونان و سایر تمدن ها رسید. قدیمی ترین وسیله ی چوبی یافته شده در ایران، صندلی پیدا شده در تپه ی چشمه علی شهر ری است که قدمت آن به نیمه ی دوم هزاره ی ششم قبل از میلاد برمی گردد.

هنر درودگری

این صندلی قرمز رنگ، در موزه ی ملی ایران نگهداری می شود. علاوه بر این، در شهر املش استان گیلان هم، نمونه ای از یک صندلی کشف شده که قدمت آن به 2 هزار سال قبل از میلاد برمی گردد.
در ابتدا، هنر کار با چوب، فقط برای ساخت وسایل ضروری زندگی مثل وسایل آشپزخانه، میز و صندلی و .. بود که این وسایل تا پیش از اسلام ساخته می شدند و عموما نمای این وسایل، ساده و بدون نقش و نگار بود. وسایل چوبی پر نقش و نگار و طراحی شده مخصوص پادشاهان و بزرگان بود.
با ورود اسلام، وسایلی چون منبر، ضریح و سایر وسایل اماکن متبرکه، نیاز بود که این وسایل از چوب های زیبا و تراش خورده ساخته می شدند. بعد از این دوره بود که هنرهایی همچون منبت کاری، معرق کاری، خراطی، ارسی، مشبک و .. وارد هنر نجاری و درودگری شد.

ابزارهای مورد استفاده در درودگری

با توجه به وسعت و گستردگی هنر درودگری، ابزارهای این هنر هم، بسیار متنوع می باشند. این ابزارها در دوران های مختلف، وارد این حیطه شدند و در طول تاریخ به تکامل رسیدند. از جمله ی این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع اره
 • جعبه ابزار
 • پولیشر
 • دریل گندگی
 • اور فرز
 • میخ کوب
 • منگنه کوب
 • مغار
 • چکش
 • کمپرسور هوا
 • انواع رنده برقی و دستی
 • متر
 • گونیا
 • زاویه سنج
 • پیستوله

این ابزارها فقط جنبه ی معرفی و اطلاعات اجمالی بودند. ابزارهایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند بسیار متنوع تر از این ها هستند.

ابزار درودگری

چگونه می توان هنر درودگری را آموخت؟

درودگری، مانند هر کار فنی و هنری دیگری، نیازمند آموزش است و اگر بدون آموزش و گذراندن دوره های آموزشی این کار را شروع کنید مطمئنا باشید هر ﺁزموده ای را باید چندین بار، بیازمایید. این کار نه تنها سبب اتلاف وقت و هزینه، بلکه سبب کم شدن علاقه ی شما به ادامه ی این کار می شود. برای یادگیری درودگری، راه های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

شرکت کردن در دوره های آموزشی در کارگاه های خصوصی
شرکت کردن در کلاس های کوتاه مدت دولتی و سازمانی
تحصیل در هنرستان های فنی و حرفه ای و ورود به دانشگاه های دولتی و ﺁزاد
شرکت در کلاس های کوتاه مدت و بلند مدت خصوصی

حتماً بخوانید:

برای ورود به حرفه ی درودگری باید چه مهارت ها و خصوصیاتی داشت؟

بعد از گذراندن دوره های آموزشی، مهارت لازم برای انجام کارهای عملی را داشته باشید.
خلاقیت و نوآوری داشته باشید تا بتوانید وسایل و محصولات منحصر به فرد و جدید بسازید
حس مسئولیت پذیری و وقت شناسی داشته باشید تا بتوانید سفارشات را به موقع به مشتریان تحویل دهید.
انواع چوب را خوب بشناسید و بدانید که برای هر سازه، چه نوع چوبی مناسب است.
اطلاعاتی در مورد علم ریاضی داشته باشید تا بتوانید اندازه گیری ها و برش ها را به درستی انجام دهید.
حتما علاقه داشته باشید که وسایل چوبی را در محل هم نصب کنید.
حتما دید هنری در این حرفه ی هنری داشته باشید.
توانایی بدنی مطلوب داشته باشید تا بتوانید با ابزارآلات این حرفه و قطعه چوب های سنگین، کار کنید.
حتما باید دست و چشمتان با هم هماهنگ باشند تا بتوانید همزمان اندازه گیری کنید و برش بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا