دسته‌بندی نشده

همه چیز در مورد واکسن پنجگانه نوزادان و مراقبت های بعد از آن

ایمن سازی یکی از شناخته شده ترین و موثرترین روش پیشگیری از بیماری های دوران کودکی است. در ۳۰ سال گذشته پس از شروع برنامه توسعه ایمن سازی، دستاوردهای مهمی برای جلوگیری و کنترل بیماری های قابل پیشگیری با واکسن و ارتقای سلامت کودکان در کشورمان حاصل شده است.
در حال حاضر کلیه کودکان کشور علیه بیماری های سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون، سل و هپاتیت B واکسینه می شوند. آشنایی با واکسن پنجگانه یکی از مسائل مهم است که شما باید نسبت به آن اطلاعات داشته باشید.

نحوه آشنایی با واکسن پنجگانه

بیماری های سرخک و سرخجه مادرزادی کزاز نوزادی در مرحله حذف قرار دارند ۱۴ سال است که کشور عاری از بیماری فلج اطفال می باشد و بیماری‌های دیفتری سیاه‌سرفه و اوریون کنترل شده اند. میزان حاملین مزمن هپاتیت B بیش از ۳ درصد در سال ۱۳۷۰ به کمتر از دو درصد کاهش پیدا کرده است.
کلیدی ترین استراتژی برای دستیابی به دستاوردهای مذکور، پوشش بالای ایمن‌سازی جاری کودکان و سایر گروههای هدف است که در سطح های مختلف شهرستانی و کشوری بالای ۹۵ درصد بوده است.
ادغام واکسن پنجگانه در برنامه توسعه ایمن سازی باعث ارتقای سلامت کودکان از راه کاهش میزان بروز پنومونی و مننژیت های حاصله از هموفیلوس آنفولانزا نوع B خواهد شد. این این مطلب دارای شامل دو بخش است. بخش اول در مورد جنبه های کلیدی به کارگیری واکسن پنج گانه است بخش دوم پاسخ سوالات رایج درباره واکسن پنج گانه است.

 واکسن پنج گانه

بخش اول

واکسن پنج گانه باعث حفاظت کودک علیه پنج بیماری تهدید کننده زندگی یعنی دیفتری، کزاز، هپاتیت ب، سیاه سرفه و هموفیلوس آنفولانزا نوع ب می‌شود. هرچند دیفتری، سیاه سرفه و کزاز و هپاتیت ب قبلا جزء برنامه جاری ایمن سازی کودکان بوده اند لیکن واکسن هموفیلوس آنفولانزا نوع ب Haemophilus Influenza type b (Hib) جز جدید _ پنجم است.
به این ترکیب پنج نوع واکسن با هم پنجگانه یا پنتاوالان می‌گویند.

واکسن هموفیلوس آنفولانزا از بیماری های خطرناکی_کشنده ای که به وسیله هموفیلوس آنفولانزا نوع ب حاصل می شود مثلا پنومونی، مننژیت، باکتریمی، تورم اپی گلوت، آرتریت سپتیک (عفونت چرکی مفصل) جلوگیری می‌کند. واکسن پنج گانه تعداد تزریق به کودک را پایین می آورد و بر علیه پنج بیماری مذکور ایمنی به وجود می آورد.

نکات مهم و اساسی که باید به یاد داشته باشید:

واکسن پنجگانه جایگزین واکسن های فعلی ثلاث هپاتیت ب در سنین دو و چهار ماهگی و همچنین واکسن شش ماهگی نوزاد در برنامه واکسیناسیون شده است و شما حتما باید نسبت به برنامه واکسیناسیون کودک خود آشنایی داشته باشید. افزون بر این:
دریافت واکسن هپاتیت ب بدو تولد طبق برنامه قبل ادامه خواهد داشت.
زمان دریافت یادآور واکسن سه گانه در ۱۸ ماهگی و ۶ سالگی مانند ماه برنامه سابق ادامه خواهد یافت جدول زیر جدول بازنگری شده برنامه ایمن سازی کودکان می باشد:

واکسن پ ث ژ، هپاتیت ب، فلج اطفال خوراکی: بدو تولد
واکسن پنجگانه (سه گانه + هپاتیت ب + هموفیلوس آنفولانزا)، فلج اطفال خوراکی: ۲، ۴ و ۶ ماهگی
MMR: دوازده ماهگی
یادآور اول سه گانه، یادآور فلج اطفال خوراکی، MMR : هجده ماهگی
یادآور دوم سه گانه، یادآور فلج اطفال خوراکی: ۶ سالگی

 واکسن پنج گانه چیست

بخش دوم

سوال هایی که دائماً درباره واکسن پنجگانه پرسیده می شود به شرح زیر می باشد و این سوالات برای آشنایی بیشتر با واکسن پنجگانه می باشد :

توضیح در مورد آشنایی با واکسن پنجگانه

آیا هموفیلوس آنفولانزا نوع ب (Hib) باعث بیماری آنفولانزا می شود؟ خیر علیرغم تشابه اسمی علت بیماری آنفولانزا ویروس به همین نام می باشد اما هموفیلوس آنفولانزا یک باکتری می باشد.

عفونت های ناشی از هموفیلوس آنفولانزا نوع ب

هموفیلوس آنفولانزا نوع ب یک باکتری است که باعث عفونت های شدید در لیست زیر می شود و با Hib که حروف مخفف ابتدای نام آن است نشان داده می شود:

حتماً بخوانید:

مراقبت های بعد از واکسن نوزاد

مراقبت های بعد از واکسن نوزاد

برخی از واکسن‌‌ها از کودک شما در برابر بیمار‌ی‌های جدی و حاد مقابله می‌کنند، ولی احتمال ایجاد درد و ناراحتی نیز وجود دارد تا جائی که کودک دچار درد و…

پنومونی_عفونت ریه ها
مننژیت باکتریایی_التهاب غشایی که نخاع و مغز را می پوشاند و از آن محافظت می کند. این بیماری خطرناک و کشنده است.
آرتریت سپتیک_عفونت چرکی مفصل
سپتی سمی_انتشار باکتری بیماری زا در خون
التهاب اپی گلوت _ ناحیه اطراف تارهای صوتی و مسدود کردن مجاری هوایی

پیشگیری از آنفولانزا و بیماری با واکسن

نحوه گسترش عفونت Hib

باکتری هموفیلوس آنفولانزا از راه قطرات بزاق کودکی که سرفه یا عطسه می کند از یک کودک به کودک دیگر سرایت می کند. البته عفونت در میان کودکانی که اسباب بازی های مشترک و سایر لوازمی که به دهان می برند، گسترش پیدا می کند.

نحوه جلوگیری از ابتلا به بیماری

بیشتر انواع عفونت های هموفیلوس آنفولانزا را می توان تنها با واکسن جلوگیری کرد. بخش کوچکی از موارد را می توان با دادن آنتی بیوتیک پیشگیرانه به اعضای خانواده کودک مبتلا مراقبت کرد اما در بهترین شرایط این موارد تنها ۱ تا ۲ درصد موارد را شامل می شود.

تاثیر آنتی بیوتیک ها بر روی عفونت حاصل از هموفیلوس آنفولانزا

آنتی بیوتیک ها برای معالجه بیماری حاصل از هموفیلوس آنفولانزا استفاده می شوند ولی آنها همیشه تاثیر گذار نیستند. هنوز با تجویز آنتی بیوتیک ها و بهترین مراقبت های پزشکی، سه تا پنج درصد بیماران مننژیتی می میرند. برخی از سویه های هموفیلوس آنفولانزا اکنون به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند و درمان آنها هنوز سخت و دشوار است.

محدودیت های واکسن هموفیلوس آنفولانزا

واکسن هموفیلوس آنفولانزا تنها از ابتلا به بیماری که توسط باکتری هموفیلوس آنفولانزا نوع ب وجود می آید مراقبت می کند. بدین معنی که پس از ایمن سازی، کودک امکان دارد دچار پنومونی، آنفولانزا ناشی از دیگر باکتری‌ها و ویروس‌ها بشود.

 واکسن هموفیلوس آنفولانزا

سه نوبت باید دریافت شود نوبت اول واکسن پنجگانه در دو ماهگی است دومین و سومین نوبت واکسن پنجگانه به ترتیب در چهار و شش ماهگی می باشد. برای هموفیلوس آنفولانزا دوز یادآور در برنامه ایمن سازی توصیه نشده است. اما یادآورهای واکسن سه گانه مثل قبل تجویز می شوند. البته واکسن پنجگانه را می توان به کودکان ۲ ماهه تا ۵ ساله تجویز کرد و توصیه می شود نسبت به نوبت های واکسن کودک خود آشنایی داشته باشید.

ایمن سازی افراد با واکسن آنفولانزا هموفیلوس

به صورت کلی، همه کودکان باید واکسن هموفیلوس آنفولانزا را در قالب واکسن پنجگانه به عنوان قسمتی از برنامه جاری ایمن سازی خود دریافت نمایند و نسبت به برنامه ایمن سازی خود آشنایی داشته باشند.

اشکال واکسن پنج گانه

اشکال واکسن پنج گانه

واکسن پنج گانه به دو شکل مختلف مایع و لیوفلیزه وجود دارد. به علت سهولت استفاده و اجرا، در کشور فقط از نوع تمام مایع واکسن استفاده می شود ویال‌های ۱۰ دوزی را مشروط به رعایت دستورالعمل مشابه واکسن سه گانه می توان تا یک ماه پس از اولین استفاده مورد استفاده قرار داد. درج تاریخ اولین استفاده از ویال ده دوزی بر روی ویولن واکسن الزامی می باشد.

عوارض واکسن پنتاوالان

دریافت واکسن پنج گانه باعث واکنش های شدید می شود اگر چند مانند واکسن سه گانه، تورم، قرمزی، درد محل تزریق و تب امکان دارد اتفاق بیفتد. این نشانه ها معمولا همان روز دریافت واکسن بروز می کنند و یک تا سه روز بعد نابود می شوند. برای تسکین علائم همانند واکسن سه گانه اقدام می شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که واکسن پنج گانه برای کودکانی که نقایص سیستم ایمنی دارند هم تجویز می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا