دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره گربه فلت، پرطرفدارترین نژاد گربه !

آشنایی با گربه های فلت

هر موجود زنده ای دارای انواع مختلفی می باشد که آنها در شکل و قیافه و ویژگی‌های خاص دیگری با یکدیگر تفاوت دارند و به سبب همین تفاوت ها است که نام گذاری های مختلفی هم در رابطه با آنها صورت گرفته است. گُربه فِلت نام یکی از انواع گُربه های ایرانی می باشد که به نام گُربه پرشین فِلت معروف است و به سبب اینکه از صورت تختی برخوردار هستند به نام فِلت نام گذاری شده اند. این نوع گربه ها از جذابیت ویژه‌ای برخوردار هستند که باعث دلربایی می شوند و افراد زیادی هستند که آنها را خیلی زیاد دوست دارند.

در میان انواع گربه پرشین، پرشین فلت یا صورت تخت به آرامی و شیرین بودن شهرت دارد و به همین علت ترجیح می‌دهد در خانه ساکت و بی سر و صدا به زندگی خود ادامه دهد.آنها در سال 1950 توسط یک جهش ژنتیکی ناگهانی به وجود آمدند و به پیک فیس (peke-face) نیز مشهورند.

در کل، پرشین ها به تنبل بودن شهرت دارند و این نوع پرشین نیز از این ویژگی مستثنی نیست؛ آنها به واسطه همین ویژگی فقط زمانی که می‌خواهند چیزی بخورند و یا بازی کنند از جای گرم و نرم خود بلند می‌شوند.پرشین های فلت در میان انواع گربه پرشین به مشکلات سلامتی بسیاری دچار هستند.

گربه فلت

تاریخچه گربه پرشین فلت

در کمال تعجب با وجود حضور آن در بین انسان ها از دهه 1600 اطلاعات کمی در مورد تاریخچه گربه پرشین در دست است. تصور می شود که پرشین ها از پارس، (ایران امروزی) و ترکیه سرچشمه گرفته باشند. این نژاد با جنگهای صلیبی به سمت غرب به اروپا منتقل شد.

موهای بلند این نژاد احتمالاً نتیجه یک جهش طبیعی بود و ظاهر چشمگیر آن توجه نجیب زاده ایتالیایی و مسافر جهان در قرن هفدهم را به خود جلب کرد. آنها در میان اشرافی مانند ملکه ویکتوریا انگلیس، محبوب شدند. این نژاد، موهای بلند و زیبایی داشت.

از اواخر قرن نوزدهم، محبوبیت گربه های پرشین بیشتر افزایش یافت. در این زمان بود که آنها را به ایالات متحده آوردند، جایی که آنها به سرعت از گربه ماین کوون که دارای موهای طولانی بودند، پیشی گرفتند. با گذشت بیش از یک قرن، پرشین کت ها به محبوب ترین نژاد گربه در جهان تبدیل شده اند، که به دلیل ظاهر زیبا و شخصیت شیرین خود، جایزه دارد.

رنگ های گربه فلت

گُربه های فِلت همانند سایر همراهان خود و البته گُربه های دیگر دارای رنگ های مختلف می باشند که هر کدام از این رنگ ها جذابیت های ویژه و خاصی دارند که افراد با توجه به سلیقه ای که دارند نسبت به اختیار کردن یکی از رنگ‌های این گُربه ها اقدام به خرید آنها می کنند.
رنگ های معروفی که این گربه ها دارند همان رنگ های گربه های پرشین است یعنی در رنگ بندی های سفید، سیاه، قهوه ای و زرد وجود دارند. همانطور که می دانید معمولاً گُربه های پرشین که رنگ‌های سفید و قهوه‌ای دارند بسیار مورد استقبال افراد علاقه مند به حیوانات خانگی قرار گرفته اند و به همین سبب است که گُربه فِلت نیز از همان رنگ ها برخوردار است که مورد استقبال طرفداران پت می باشند.

گربه فلت فیس

حتما این سوال هم برای شما پیش آمده است که چرا به این نوع از گُربه ها گُربه فِلت می‌گویند یا اینکه از خود بپرسید که گربه فلت یعنی چی؟ که در جواب باید بگوییم که دلیل نامگذاری آنها به علت این است که صورت آنها تخت می باشد و با سایر گربه های پرشین تفاوت‌هایی دارند اگرچه در کل همه آنها پرشین هستند.

گربه فلت پرشین

فِلت در لغت به معنای صفحه تخت و صاف می باشد و چون چهره و صورت این گُربه ها صاف و تخت است به این نام، نام گذاری شده اند. خیلی از افراد به خاطر همین صورت تخت آن ها به آن ها علاقه مند هستند.

حتماً بخوانید:

گربه فلت پرشین

جالب است بدانید که گُربه های پرشین از خانواده گُربه های ایرانی هستند دارای انواع مختلفی می باشند که گُربه فِلت یکی از انواع مختلف گُربه های پرشین به شمار می آید. همانطور که گفته شد ظاهر صورت این گُربه باعث شده که به نام فِلت نامگذاری شود. البته در برخی جاها به این گربه می گویند گربه صفحه تخت که معادل فارسی همان گُربه فِلت می باشد. گربه صورت صاف نیز در بعضی از جاها به آن اطلاق می شود که همه این اسم ها به نوعی مترادف یک دیگر هستند.

مشخصات پرشین فلت

ویژگی های ظاهری پرشین فلت

 • صورت تخت
 • سری گرد و بزرگ
 • چشمان درشت و گرد
 • پوزه کوچک
 • پاهای دارای استخوان بندی درشت و کوتاه
 • سینه‌ پهن
 • مشکلات سلامتی پرشین فلت
 • عارضه های چشمی مانند آنتروپیون (ENTROPION)
 • حساسیت به گرما
 • بیماری های کلیوی
 • مشکلات کبدی مانند سرطان کبد
 • یک نوع بیماری پوستی که نتیجه آن خارش، قرمزی و ریزش موی حیوانات خانگی چون گربه هاست.
 • مشکلات تنفسی

منبع : ساعد نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا