دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره رنگ سبز | مروری بر روانشناسی و مفهوم رنگ سبز

با توجه به روانشناسی رنگ سبز، سبز نماد تازگی، تعادل و تجدید حیات است و مانند بهار روح و جان را تازه می‌کند. استفاده از رنگ سبز در کسب و کارهای مربوط با سلامت و طبیعت بسیار معمول است و کاربرد آن در طراحی داخلی موجب آرامش می‌شود.
رنگ سبز مربوط به تعادل و هماهنگی است. سبز تازه می‌کند و انرژی تخلیه شده را بازسازی. پناهگاهی است که از فشار‌های زندگی مدرن به دور است و به ما احساس شادی می‌دهد. این رنگ بر روی زمین بسیار دیده می‌شود، و به همین خاطر است که باید مراقب آن باشیم.

روانشناسی رنگ سبز

از لحاظ معنای رنگ، رنگ سبز رنگ رشد، بهار، تجدید و تولد دوباره است. از دیدگاه روانشناسی رنگ، سبز متعادل کننده‌ی قلب و احساسات است، این رنگ میان عقل و دل تعادل ایجاد می‌کند. همچنین:

سبز رنگی عاطفی و مثبت است، به ما توانایی عاشق شدن و پرورش بی قید و شرط خود و دیگران را می‌دهد.
یک صلح طلب طبیعی است و از احساسات شدید و فدا شدن اجتناب می‌کند.
سبز عاشق این است که مشاهده کند؛ بنابراین یک مشاور، شنونده و مددکار اجتماعی خوب است. عاشق مشارکت در جامعه است، کار در موسسه خیریه را دوست دارد و یک پدر، مادر و همسایه‌ی کمک کننده است.
سبز بودن ترکیبی از آبی و زرد بودن است. وضوح ذهنی و خوش بینی زرد را با آرامش عاطفی و بینش ذهنی آبی را یک جا در بر دارد.
امید و سخاوت می‌دهد که در رنگ‌های دیگر موجود نیست.

 رنگ سبز

سبز رنگی است که به خوبی درست و غلط را تشخیص می‌دهد و ما را به قضاوت درست دعوت می‌کند. آن هر دوطرف معادله را بررسی می‌کند، بالا پایین می‌کند و در نهایت در جایگاهی اخلاقی تصمیم می‌گیرد. اما از جهت منفی، می‌تواند قضاوت گر و بیش از حد محتاط باشد.
سبز احساس عشق به طبیعت، خانواده، دوستان و حیوانات و خانه را ترویج می‌دهد. این رنگ عاشق باغ، خانه و میزبانی است.
سبز بخشنده است و دوست دارد به اشتراک بگذارد. همچنین به دنبال آن است که دیده شود.
دوستی صمیمی است که می‌توان راز دل با او گفت و او آن را حفظ می‌کند.
این رنگ با پایداری و استقامت در ارتباط است و به انسان قدرت مقابله با سختی‌ها را می‌دهد.
سبز رنگ کامیابی و وفور ثروت است. رنگ دنیای کسب و کار، املاک و مستغلات است. سبز احساس رونق، منزلت و امنیت به دست می‌دهد. اما از طرفی، سبز می‌تواند مالکیت گرا و مادی گرا بوده و همه چیز را برای خودش بخواهد.

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

سبز، رنگ درمان و آرامش است و استفاده از آن در دکوراسیون باعث کاهش استرس و آرام کردن ذهن و دور کردن نگرانی‌ها همراه با افزایش نیروی بدن از آثار روانی و ذهنی می‌شود. رنگ سبز گستره زیادی را در بر می‌گیرد، نمونه‌ای از طیف گسترده از انواع رنگ سبز عبارتند از:

  • سبز فسفری
  • سبز لجنی
  • سبز زمردی
  • سبز یشمی
  • سبز ارتشی
  • سبز پسته‌ای

هریک از تناژهای رنگ سبز، احساسات خاصی را در انسان ایجاد می‌کند. به‌عنوان مثال سبز تیره، حس جاه‌طلبی را در انسان به وجود می‌آورد. سبز زیتونی حس امنیت و آرامش را به فرد القا می‌کند. سبز روشن نیز، تداعی‌کننده حس هیجان است.

 انواع رنگ سبز تیره و روشن نماد و نشانه چیستند؟

خصوصیات افرادی که به رنگ سبز علاقه دارند

اگر سبز رنگ مورد علاقه شماست، شاید برخی از خصوصیات شخصیتی شما به ترتیب زیر باشد:

شما فردی واقع بین، فروتن و عاشق طبیعت هستید.
شما باثبات و متعادل هستید یا به دنبال تعادل می‌گردید. اگرچه در حین جستجوی این تعادل ممکن است آشفته و مضطرب شوید.
علاقه به سبز به این معنی است که شما مهربان، بخشنده و دلسوز هستید و در زمان بحران خوب است که اطرافتان این رنگ وجود داشته باشد تا مشکل حل شود.
شما گل و گیاهان زیادی دارید و از آن‌ها مراقبت می‌کنید، با این حال باید مراقب باشید که درحال مراقبت از دیگران به نیاز‌های خود بی توجهی نکنید.
شما باهوشید و عاشق یادگیری. به سرعت مفاهیم جدید را درک می‌کنید.
با داشتن شخصیتی سبز رنگ، شما نیاز شدیدی به دوست داشتن و دوست داشته شدن دارید. شما مانند یک کتاب سخنگو هستید که هیچ چیز را پنهان نمی‌کند.
شما به تعلق داشتن احساس نیاز دارید. سبز‌ها حامی گروه‌های اجتماعی هستند. شما در هر موقعیت اجتماعی احساس راحتی می‌کنید، چون باادب و مهربان هستید و فقط کار‌هایی را می‌کنید که باید.
شما یک شهروند خوب هستید و دوست دارید در گروه‌های اجتماعی شرکت داشته باشید.
شما استاندارد‌های اخلاقی بالایی دارید و انجام کار درست برایتان مهم است.

رنگ سبز در معماری

تاثیر روانشناسی رنگ سبز در معماری

از اثرات روانی رنگ سبز برای ایجاد فضایی آرام و آرامش‌بخش در خانه خود استفاده کنید. اثرات روانی رنگ سبز شبیه به رنگ آبی است؛ سبز به عنوان آرامش و وضوح دیده می‌شود. سبز برای چشم بسیار آرامش‌بخش است و از طبیعت چیز‌های زیادی به ما می‌دهد. بهترین راه برای استفاده از سبز در طراحی داخلی ترکیب چندین رنگ، یا سبز ترکیبی با رنگ‌های دیگر است

رنگ سبز در کسب و کار

رنگ سبز برای هر کسب و کاری که با سلامت و درمان مرتبط باشد مفید است. سبز یک رنگ ایده آل برای فروش محصولات طبیعی، ایمن و ارگانیک است. همچنین در توسعه‌ی محصولات سازگار با محیط زیست هم خوب است. رنگ سبز، یک چیز جدید و تازه را پیشنهاد می‌دهد. سبز لیمویی، بیانگر پتانسیل‌هایی است که می‌خواهید پیشنهاد دهید.
این رنگ به مردم انگیزه می‌دهد که به گروه‌های اجتماعی بپیوندند و نیاز‌های خود را برآورده سازند. رنگ سبز تیره رنگی خوب برای پول و اقتصاد سبز است؛ در آن شما نیاز دارید که مردم هر دو طرف معادله را دیده و تصمیم خوبی بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا